Dnes neumírej (2002)

Já k těm Bondům nechci být přísný, zvlášť k mému oblíbenému Brosnanovi, ale u Die Another Day se musím přiklonit k vybočujícím modrým číslům oproti zbytku celé ságy. Záporák tu má naprosto imbecilní motivy oproti jeho předchůdcům, Bondovu hlavní múzu ztvárňuje herečka, kterou opravdu nemusím a mnou tak milovaný Island je zde ve většině momentů zprzněn silně neukočírovaným CGI. Je škoda, jestli tyhle neduhy měly podíl na tom, že se Brosnan ve své nejslavnější roli už dále neobjevil, ale vyjmo mladičkou Rosamund Pike jsem tentokrát ani neměl moc na co koukat. [viděno na HBO GO 2.6.2021]

Jeden svět nestačí (1999)

Zajisté působivější Bondovka než předešlý díl, minimálně po stránce atraktivity obou Bond girl. Zápletka ovšem už ohraně tuctová přesně tak, jak je v této sérii zvykem. Brosnan mi k té roli ale sedí mnohem víc než Craig, škoda, že mám před sebou jeho poslední štaci. [viděno na HBO GO 1.6.2021]

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Hned ze začátku filmu jsem si myslel, zda jsem si omylem nepustil znovu Golden Eye a v takovém duchu se nese vlastně i zbytek stopáže, kde se jen vymění tvář záporáka, Bond girl a Rusko za Vietnam. Doufám, že zbylé Brosnanovky přinesou nějaký svěžejší vítr, ale i Zítřek nikdy neumírá obsahuje několik ryze skvělých akčních scén, pro něž je zbytečné nad snímkem jakkoli remcat. [viděno na HBO GO 31.5.2021]

Zlaté oko (1995)

Přestože maximální hodnocení nebude u Zlatého oka úplně objektivní, já jsem ze série o nejslavnějším špiónovi viděl jen poslední čtveřici s Craigem a došlo mi, že bych měl dát šanci i jeho předchůdcům. Normálně bych začal úplně od začátku, jestli ale někdy zkouknu všechny Bondovky, rozhodně to nebude v této době, tudíž jsem musel zavítat alespoň k Brosnanovkám. V akčních filmech se zrovna v devadesátkách dělo skutečně všecko, co se mi nechce úplně odpouštět, ale hlavně obsazení a absence nudných chvil dělají z Golden Eye dost možná nejlepší z doposud viděných Bondových dobrodružství hned po Skyfall. [viděno na HBO GO 20.5.2021]

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Už nad tím přemýšlím nějakou dobu, že mi vskutku štve fakt, jak jsou na Netflixu do kolonky Východoevropské filmy škatulkovány i ty české, přestože je na první pohled jasné, jak se naše kinematografie od té pravdivě východní dost liší. A pokud tomu někdo stále nevěří, měl by zavítat například k tomuto silně extravagantnímu pokusu o dramedy se sociálním přesahem, které se ve finále jeví ale spíše jako pseudodokument o nátuře Rumunska a zejména jeho obyvatel. Závěrečná, pestrými dialogy protkaná část je ale perfektní. [viděno na Aerovodu 16.5.2021]

Kyslík (2021)

Příznivci superkomorních, ale hlavně kvalitních filmů mohou jásat, na Netflix konečně dorazilo něco, co není bezduchou dementní konzumní komedií, která se snaží obsáhnout všechny přehnané moderní trendy. Ajovo O2 je totiž povedeným sci-fi thrillerem říznutým nelehkou one-woman show jedné Francouzky, o níž by mělo být mnohem víc slyšet. [viděno na Netflixu 13.5.2021]

Ghoul (2015)

Found footage horory se stávají mou nejoblíbenější strašidelnou odnoží a po Blair Witch nebo As Above So Below bych tenhle typ snímků hltal mnohem častěji. Ke Ghoulovi jsem se dostal s takovým odstupem až na popud nedávného podcastu s Petrem Jáklem, od něhož netrpělivě očekávám Jana Žižku. Čekání jsem si tedy zkrátil jeho doposud globálně nejznámějším kouskem a ačkoli celý film trpí žánrovým klišé, kdy se celou dobu nic neděje a ke konci se všechno podělá, já si finále užil a za tmy v kině to musel být intenzivní zážitek. [viděno na Netflixu 10.5.2021]

Rohy (2013)

Hoodně prazvláštní směsice všemožných filmových žánrů, kterou po celou její délku nelze k jakémukoli z nich přímo přiřadit. Ono to ale vlastně vůbec nevadí, přeskakování z černé komedie až na fantasmagorický horor tu skvěle funguje a pocity, pojitelné s nudou, rozhodně nehrozí. Radcliffe se pro tyhle netradiční role sakra hodí a nebudu se v budoucnu bránit čemukoli podobnému. [viděno na Netflixu 9.5.2021]

Až vyjde měsíc (2012)

Aby se neřeklo, že nesleduju i komedie, zabruslil jsem po letech opět k tvorbě velmi osobitého režiséra. Wes Anderson je mistr hlavně na scéně stopmotion animáků, u jeho hraných filmů ale oceňuju další hromadu netradičních hrátek s kamerou. Casting je poté už naprostou jistotkou, i když veškerou pozornost na sebe samosebou strhává hlavní dětská dvojka. [viděno na Netflixu 6.5.2021]

Štěstí (2005)

Takhle to dopadá, když ještě bydlíte s rodiči a vybíráte náplň na večerní filmovou seanci na základě neměnného, pro mě nepříliš pozitivního kritéria - nutnost dabingu či nejlépe český původ. U obou variant se člověk může lehce spálit, u té první buď trpí váš sluch nebo vyberete úplně vedle, u té druhé se pak chcete vyhnout odpadním romantickým komediím a s absencí filmových klasik 80. a starších let na dostupných VOD službách musíte sáhnout po nějaké “artovce”. [viděno na HBO GO 4.5.2021]