Ztracené záznamy z Vietnamu (2011) (seriál)

Ačkoliv mě tenhle americko-asijský konflikt nijak zvlášť hlouběji nezajímá a nenimrám se v podrobnostech o jeho historii, tenhle dokument stojí za to vidět a já mu děkuji za to, že je, jaký je - tedy dokumentem, který stále neopakuje desetkrát to stejné dokola a pro tisíc různých popisů děje nepouští stále ty stejné počítačově levné animace, ale využívá historických dobových záznamů a seznamuje i s politickým pozadím. Pro mě osobně byl asi nejzajímavější poslední 6. díl s nepsaným podtitulem "Jižní Vietnam: Zametený pod koberec a zapomenutý", který má bohužel i v aktuálním světě smutnou paralelu. Rozhodně se z tohoto dokumentu dozvíte mnohem víc než ve škole :) (a to nemluvě o tom, že si nepamatuji, že by tohle bylo někd školní dějepisné téma...) ~ Ale i k mínusům: Ano, americký dokument, takže zaměřený jen na jednu stranu a jeí vzpomínky, historii a zážitky. Možná mi tak chybělo trochu vojenských (?) podrobností, u kterých by se mohl uplatnit i vyjádřit někdo z druhé strany barikády, ale pro mnohé už by to mohlo být nezajímavé a roztahané a popravdě by se asi moc zástupců druhé strany k přílišnému rozkecávání nehlásilo, že? :) ~~~ V každém případě díky za použití Two Steps From Hell - Protectors of the Earth co by hlavní 'znělky' (škoda, že není nikde uveden kompletní seznam použitých skladeb, ale jen použité hudební knihovny uvedené v titulcích :(.

Earth to Echo (2014)

E.T. byl svého času něco nečekaného a přelomového. Po dlouhé době na tuhle kdysi úspěšnou formuli chtěli navázat Steaven a J.J., ale Super 8, ač nebylo špatné, přicházelo s něčím, co už prostě po tolika letech moc nefungovalo. A tak moc nechápu, co vedlo tvůrce Earth to Echo k tomu, aby to stejné udělali znovu. Ano, efekty jsou zajímavé, některé, ale jinak je to sakumrpásk to stejné, navíc s fakt již pofidérním nápadem "bude to jako natočené ruční kamerou a mobilem - cool". Ten ufounek je jako hračka roztomilej, ale rozhodně nemá jak obhájit existenci tohohle filmového klonu-klonu.

John Wick (2014)

Místy to má skutečně hodně světlé temné chvilky a některé záběry či scény jsou skoro až ikonické. Stylová žánrovka, ve které Tai Chi Neo-Ronin (a který tak nějak je všude stále stejný, ale sem o pasuje) bojuje za vzpomínku na svoji ženu. překvapivě dobře to vypadá a celkem dobře je to i zarežírované na to, že jde o režijní prvotinu Keanova kaskadérského dubléra, který si to spolu se scénáristou, Keanu i Evou Longoria za(ko)produkovali. Film má styl a i několik zajímavých nápadů, ze kterých by šlo vykřesat i další filmy (např. by je mohl spojovat onen hotel a takřka nutná pravidla jeho členství), přesto poslední bitka už mi začínala přicházet trochu navíc a začátek do první akce byl trochu unylý. Plus za Nyqvista, který sem perfektně zapadnul. Přes ty všechny výše uvedené plusy jde ale o film, který se v paměti neudrží dlouho. Je zajímavý, rychlý a "odsejpá", ale nenabídne nic víc než stylovou akci s jednoduchým scénářem a pár dobrými nápady. Chuťovka - taková ta malá dobrá věc, po které se olíznete a je pryč. Sejde z chuťových pohárků, sejde z mysli...

Želvy Ninja (2014)

Nechápu, proč jim stále říkali "Teenage", protože krom scénáristy by "náctileté" u těchle hnusných postav nikdo nehledal. Ale proč se nad tím vůbec pozastavuji. Zbytečnější a blbější film, dokonce i na tuhle látku a tenhle námět, rok 2014 snad nezažil. Teda hned vedle Transformerů. Stejně jako ty se to ale bohužel zaplatí i vydělá a pokračování na 2016 už se blíží...

Elitní zabiják (2014)

Začíná to už při úvodních titulcích slušně, jenže pak se z toho vyklube divná rodinná mise z Call of Duty (tady spíše Call of Fatherhood) a to, co tu mohlo být zajímavé, jde mimo film a zůstává jen hloupé, nudné a značně nezajímavé béčko, ve kterém je vám akorát líto těch bezpečáků, kteří každé ráno odchází od rodiny hlídat mrakodrap místního bosse, protože v okolí prostě jiná práce není a zrovna dneska se sem přichomítne papá nějaké nesvéprávné feťačky a vás i vaše kolegy kvůli své fetce odpráskne, načež oddělá i vašeho šéfa a v klidu odchází (policie někde jinde nasazuje botičky a nemá čas řešit nějaké 'domácí násilí'). A vy pak máte, během krvácení na podlaze, na výběr: Buďto přežít, ale přijít o práci (boss je dead a jinou fachu v téhle prdeli a jejím okolí nenajdete, dcera nebude moct na školu a pravděpodobně se ušlape a ufetuje hned na vedlejší pumpě, manželka začne chlastat a zdrhne s projíždějícím kamioňákem, který ji může ukázat svět, a vy budete jen sedět v putyce, ožírat se ku slávě své smůly a pod vlivem se pak picnout. Nebo, nebo raději chcípnete hned. Ničemu to nepomůže a stane se to stejné, ale alespoň se na to nebudete muset dívat. A co že to má společného s filmem? Vůbec nic, ale během toho nesmyslného střílení a pochodování kolem si alespoň můžete vymýšlet vlastní děj téhle zbytečné taškařice. Tak co? Napadá vás nějaká vlastní dějová a zajímavější odbočka? Máte 90 minut na rozvedení jejího děje, tak šup. ~~~ 1,5* + 0,5* za Bruce, u kterého po delší době nebylo vidět, jak už ho to hraní před kamerou vysloveně sere.

Hercules (2014)

No teda... Já čekal, jaká to nebude nudná konina o tom, jak Jeden hromotluk jen kecá o své z prstu vycucané legendě a ona je to celkem nenáročná akční oddychovka. Ano, nenáročná, protože přemýšlet nad těmi zvraty a děním by bylo příliš, ale s jako starověkou akční týmovku nemám potíže. A ve stejném duchu by možná nebyly špatné ani ty Herkulovy úkoly, které byly jako týmová spolupráce odvyprávěny v závěrečných titulcích. Jako týmovka by to také mohlo fungovat. Pokud mi tu něco ale jako fakt vadilo (pokud bych si musel vybrat), tak ty vojenské ovce, které se klaní každou chvíli někomu jinému. > SPOILER! Spíše jsem čekal, že ve chvíli, kdy má kluk nůž na krku, někdo z vojáků probodne krále zezadu se slovy "Tak to už by stačilo, ne?" SPOILER! < ~ Už tu byla mnohem horší akční starověká polobožská béčka,

Soudce (2014)

Dopředu jsem věděl a tušil, že jdu na "hrozně dlouhý a nudný film, ve kterém herci skvěle hrají, ale usínáte u toho a není to žádná drama ze soudní síně". Chápu tedy, že ti, kteří šli na očekávaně zajímavé briskní soudní drámo se zamotaným případem a neustálou změnou vah byli zklamáni, protože soudní pře a nějaké vyšetřování a odhalování pravdy je tad jen jako nosná berlička v příběhu už dávno rozcupovaného vztahu otec-syn-zbytek rodiny-vlasttní rozpadající se rodina s dcerkou-školní expřítelkyně. A v tomhle ohledu jsem dostal vycizelovanou podívanou se skutečně moc dobrými oběma Roberty (Duvall má dle mě nominaci na plešouna tímto zajištěnu), která je sice stopáží dlouhá, ale stále se něco děje natolik zajímavě, že 140 minut uteče jak voda a nestačíte se si ani zívnout, natož se nudit. Film mě i přes mnohá očividná klišé a příliš pnenkovsky nedětskou Downeyho dcerkou překvapil a užil jsem si to rozplétání co za čím vězí a kdy už to něco praskne a někdo si něco s někým vyříká. Jakýsi mě zcela neznámý Dobkin, od kterého jsem nikdy nic neviďál ukočíroval film do precizního celku, kdy všechna ta očividná klišé a nesmysly u přelíčení tvůrcům odpustíte, protože napětí, drama, nervy, humor a sympatie i antipatie mezi postavami fungují naprosto skvěle a ačkoliv to Downey, dá se říci zase hraje toho povýšeneckého floutka ála Tony Stark, hraje výborně a je milé ho vidět jinde než zavřeného ve sci-fi obleku, jak hraje. Co je mi jen trochu líto je skutečnost, že Thornton nedostal trošičku víc prostoru, protože ten jeho právník by mohla být hodně, hodně zajímavá postava :) ~~~ Rozhodně se tedy nejedná o soudní drama, jako spíše svým způsobem o doják s dramatickými vlnami.

Mapy ke hvězdám (2014)

Uznávám, že na tenhle film jsem byl příliš málo sjetej, vožralej, dodělanej a podělanej, protože pak a teprve JEN PAK bych asi byl schopen nevnímat to JEN jako psychedelickou pitomost s takovým oduševněle uměleckým přesahem až za horizont, že mi z toho bylo... Vlastně celé to chování a konání těch zjevů mi bylo ukradené. Teprve první dva skutečné zvraty ke konci byly nečekané a svým způsobem, vzhledem k ději, zajímavé, bohužel znovu pokakané lacinými digitálními plamínky. Na druhou stranu moje chyba, protože jsem si dopředu nezjistil, jak jsem již dříve hodnotil novodobější Cronenbergova díla, moje zvědavost by se pak o Maps to the Stars vůbec nezajímala a minul bych ji. Bez výčitek, bez lítosti.

Mildred Pierceová (2011) (seriál)

První díl byl ještě zajímavý. Neutěšený život a cesta za jeho vylepšením vlastní prací. Dobře, říkal jsem si, uvidíme, co se z toho vyvine dál (knižní předlohu neznaje). Vyvinulo se z toho rodinné drámo, které mi bylo zcela ukradené a bohužel možnosti, nastíněné prvním dílem, jako kdyby se rázem rozplynuly a ve druhém už z toho nic nebylo. Jen nuda s utrápenou Kate a klacky pod jejími roztaženými hňápami. To, co se tam odehrávalo, mi bylo šumák a snad jen poslední díl ukázal, že tohle, TOHLE, celému tomu seriálu chybělo - něco, co by se tam dělo. Neupírám Kate, že zahrála skvěle, ani herečce její odrostlé dcery, jakou čůzu umně vytvořila, ale není to nic, co by v mých kukadlách ospravedlnilo třetí hvězdičku pro celý tenhle mini-epos.

Báječný hotel Marigold (2011)

Čekal jsem sice, že to bude jaksi věkově vyzrálejší romanťárna, situovaná do nepopsatelných exotických krás Indie a blablabla. Takovouhle s prstu vycucanou hovadinu na n-tou bez jakéhokoliv smyslu jsem ale fakt nečekal. Leccos se dá těmto filmům odpustit, ale všechny ty herecké osobnosti v téhle hovadině byly spláchnuty do kanálu (čti: Gangy) a po následující hodinu a půl jsem tak jen nevěřícně sledoval, jak se v těch sračkách povalují a plynou bezvládně proudem do prdele na kari.