Plačící muž (2014)

Celkem dobrá akčňárna s ne zas tak inovativní zápletkou, potud je to ještě celkem dobré. Jenže furt má někdo nutkání doslova srát za konec filmu "ten pravý konec", jakési über-emotivní tečky a zakončení, které to vždycky stáhnou do doslovných sraček. Škoda, mělo to končit výtahem.

Interstellar (2014)

Nolanův 'Křeček v noční košili' ~~~ Bohužel, odcházel jsem z IMAX projekce filmem ne zcela nadšen. Nejprve si dovolím pár non-spoilerových postřehů: *Nejsem si jist, zda to bylo způsobeno oním 70mm filmem nebo to byl umělecký záměr, ale film mi přišel poměrně tmavý s neživými barvami, jak kdyby celé plátno po celý film (včetně reklam před filmem!) bylo pokryto oním filmovým prachem, chvílemi mi to přišlo, jak kdybych sledoval nějaký "dvdscreener". Ale budiž. *Je to hroózně dlouhé a bohužel mi přijde, že z toho dost čpí, jak se přepisovalo, mazaly části scénáře a stříhalo. Nepřišlo mi to tak zajímavě a dopodrobna promyšlené jako Inception, bylo tu pár nesmyslů, které mi zážitek poněkud kazily. *O nějaké Zimmerové hudbě nebo hudbě jeho "nohsledů" tu nejde mluvit. Není ničím zajímavá, žádný nosný hudební motiv. Hudební doprovod se zde vyznačuje jen duněním a zbytečnou dramatickou hlasitostí v některých částech filmu. Tečka. Neumím si představit, že bych to slyšel v Atmosu, asi by mi to urvalo hlavu. *IMAX plátno je fakt skvělé a jakmile se spustí film na tomhle rozměru, moc hezky se na to kouká, obzvláště ony sci-fi vesmírné části. *CinemaCity bych doporučil zvážit, zda je nutné mít ten úvodní proslov uvaděče. Toho klučiny mi bylo líto - kdáká nesmírné marketingové hovadiny a lidi se mu ještě smějí (protože se nedá těm blábolům obránit). *A proč jsem odcházel nenadšen? Viz dále ve spoilerové části komentu, ale ve zkratce: Když už jsem si myslel, že by film končil a mohl to být prostě jen otevřený ne zcela happyendový konec, bohužel to konce nebyl a film pokračoval. Tento skutečný konec měl snad být vypuštěn, protože si nejsem jist, zda to nebyl hluboce sofistikovaný humor - první, co mě totiž napadlo, byl Křeček v noční košili. Obzvláště, když si poté zjistíte, co všechno bylo z filmu vyhozeno a jak zajímavé by mi to přišlo, kdyby tam alespoň něco z toho zůstalo. ~~~ Následují SPOILERY! ~~~ *Samotný nápad filmu mi přišel dobrý a dokonce se mi i líbila ona první "ubrečená" část, kdy se příběh nějak rozvíjel a vyvíjel. Bohužel ten skok mezi zemí a vesmírem mi přišel příliš rychlý. Mnoho let nelétal a hrál si kukuřicí a den ze dne se musí rozloučit a jít pilotovat? Žádný čas na zkušební simulátory a výcvik (nebo osvěžení vědomostí) a tedy žádný čas ještě párkrát navštívit rodinu? Nesmyslné drámo, časově zkrácené JEN pro onen drámo-efekt. *Epizoda na mořské planetě byla efektní, ale chování doktorky klišoidní až běda. Na to, že to tam stojí za hovno, když se na vás periodicky ženou vlny zvící velikosti několika Mt. Everestů, nepotřebuji krabici se sesbíranými daty, obzvlášť, když hodina na povrchu jedná se 7 let na Zemi. A nějak mi ani neseděly ony obří vlny, když 130% gravitace oproti Zemi - ale nejsem fyzik ani "mořeolog", takže tohle ještě překousnu - i když těch 130% přitažlivosti bych čekal, že se na chování i lodi při vzletu nějak projeví, minimálně na značném množství spotřebovaného paliva nebo potížích při odlepení od povrchu. *Stejně tak dění na ledové planetě bylo poměrně jasné hned při nárazu na zmrzlý mrak a při probuzení vědátora mi už děj nedával jinou možnost, než že se chtěl jen zachránit. Celý zbytek děje jsem pak už jen čekal, kdy tahle průhlednost skončí a skočí se v ději dál. *Nejsem žádný fyzik, ale tak nějak jsem žil v domnění, že blízko černé díry jsou takové síly, že by to nejen loď, ale ani planeta neustála. A tady se lítá z díry do díry a jediným projevem je chvění a pískající kontrolky. *Jakmile se Matthew odpoutal a odletěl do černé díry (ignorujíc skutečnost, že už by se dávno musel rozprsknout), čímžto zrecykloval Clooneyho z loňské Gravitace (fuk, který scénář byl vymýšlen dříve, tady to prostě už bylo na plátně podruhé za krátkou dobu), tak jsem sí říkal: "OK, tady to bude končit, po několika letech na zemi začnou přijímat data od jednoho robota, posléze od druhého a následně od třetího zdroje, který tedy bude muset být přeživší Matthew" a budou titulky. BOHUŽEL, tím to nekončilo a film tak ztratil naději ode mě dostat celkem dobré ****. Nastoupila totiž část filmu, která mi přišla jako skutečně zrecyklovaný a zadaptovaný Křeček v noční košili - WTF efekt 5/5 (a ano, stále jsem chápal, co se tam a proč děje, když to celé stále vysvětlovali, mimózně, ale přišlo mi to debilní, nesmyslné, alogické a neskutečně vycucané z prstu) - a film tím u mě bohužel dost klesl. Je to velká škoda, protože nápad to nebyl špatný a provedení rozhodně hezky vypadalo. Ale působilo to na mě jako poněkud neukočírovaná splácanina mnoha dobrých nápadů násilně uhnětená v jeden film. Škoda, chtělo by to trochu uhladit. Nolanův film, který skutečně vůbec, ale vůbec nemusím vidět znovu. 2,5* ~~~ Zajímavý názor: František Koudelka (Tak jsem nakonec musel dorazit až k Fukovcům, abych si přečetl nějaké normální názory, protože celej internet, v čele s moviezone, je z toho nekriticky úplně v píči.) ~~~ PS: Nevšiml jsem si, kdo dělal titulky, ale zase asi neměl k ruce film, protože místy neodpovídaly ani situaci, ani mluvenému slovu - fail.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Generická fantasy akčňárna ála Solomon Kane, I, Frankenstein nebo Van Helsing. Prostě takový solidní nesmysl naplácaný na známých bájích a báchorkách. Neurazí, nenadchne a pokud si z něj něco zapamatujete, tak leda jednu vizuálně zajímavou scénu a finito. Vypadá to zajímavě, ale příběhem nesmyslně a nedotaženě a nebýt těch efektů končí to ve škarpě u cesty. Jakmile se někde objeví Domonic Cooper, je jasné, jak vysoko film cílí. Dávám 2,5* čistě za ten dovětek, který by mohl být v současnosti zajímavý, obzvláště, je-li pravda, že si zde Universal začíná se svými hororově monstrózními "Avengers" :) ~~~ Proč ne JEN dvě a proč ne rovné tři? Přišlo mi to o ždibec lepší jak Solomon (2*), tak nějak nastejno s "Adamem" (2,5*) a o něco horší než Helsing (čisté 3* - tomu ale pomohla Silvestriho hudba).

Eien No Zero (2013)

Trochu stopáží přetažené, ale ta délka měla svůj vypravěčský smysl. Konec byl sice trochu přebulený, což bych si mohl nechat ujít, ale jako pátrání po dědově osudu, o kterém dosud málokdo věděl a považoval za něho tak trochu někoho jiného to bylo hodně zajímavé. Postupně se totiž příběh odvíjí a vyvíjí a stále postupným odkrýváním pomocí rozhovorů s přeživšími dokáže překvapovat. I když se trochu tlačilo na pilu víc, než by bylo zdrávo, svoje poselství to má a rozhodně, jak píše Ziza níže, bych v tom nehledal žádné propagandistické vychvalování války nebo dokonce kamikaze. Naopak jde svým způsobem o klasickou "válka je svinstvo, záměrná smrt blbost a hrdinové jsou ti, o kterých se neví a nemluví a rodina je vším" atp. Nicméně po odkrytí příběhu a minulosti skutečně měl film končit sedícím a vzpomínajícím dědou a všechno poté už byla neskutečně nesmyslná anti-slzopudná pitomost, jenž měla být vystřižena. Čisté **** tou dát nemůžu, byla am místa, která byla příliš debilní i ve významu postupného pochopení (chování klučiny), ale *** by byly málo. A nedivil bych se, kdyby námět později zadaptovali Amíci nebo Angláni pro svoji upravenou verzi. ~~~ 3,5*

Nymfomanka, část I. (2013) odpad!

Velice ááárt, úchylné a mimózní a Trier. Nedokoukáno v plné délce a velice mě zklamalo, že první část nekončila tím, jak leží obě postavy na zemi v onom pokoji, vyhřezlé, a jejich střeva a vnitřnosti nelevitují v prostoru, vytvářejíc přitom moebiovu křivku - nebo alespoň nějakou podobnou Trierovsky úchylnou smrt bych pro její postavu čekal. Zda něco takého je ve druhém dílu zjišťovat nehodlám.

Dům pro Irene (2012)

Nezačíná to ani nijak zvláštně, prostě jen kanadsky pomalu. A stejně pomalu to plyne i dál a melancholickou ideu nahlodávají jen kancelářské úřední krysy, na které ale skvělý Cromwell hází bobek, dokud to jen jde. Jeho jediným plánem je prostě jen postavit dům pro svoji vyvolenou, se kterou zůstane stůj co stůj a ať si svět i okolí myslí co chce. Docela silné konverzační drámo, na které se ale hezky i smutně koukalo. A výborná ústřední dvojice. ~~~ Podívej ty vlasy. Jak dlouho si se nestříhal?

V kruhu koruny - Jindřich V. (2012) (epizoda)

Musím uznat, že Shakespear mě vždy míjel a nijak jsem k němu ani netíhnul a ani se o něj nijak zvlášť nezajímal, co by divadelního autora. A i případných knižních verzí jeho her jsem zůstal uchráněn. A pak mi spadl do klína Tempest, který mě docela překvapil a tak když se na scéně (ano, až dva roky po skutečném uvedení :) objevil tenhle čtyřdílný cyklus Shakespearových vládců se zajímavými jmény v obsazení, rád jsem tomu dal šanci a docela se těšil, co z toho si vezmu jako filmový zážitek - pouhou akceptaci existence takové filmové verze hry, zklamání nad veršovanou ukecaností nekončících vět nebo potěchu oka i duše nad něčím, co možná samo o sobě je zajímavé a tady díky filmovosti ještě povzneseno o stupnínek výš. A doufal jsem, že se mi to bude líbit (nehledě na divadelní tvorbu jiného autora) stejně, jako O'Toolúv a Stewartův 'Lev v Zimě'. ~~~ A jsem rád a děkuji tvůrcům, že se mi všechny čtyři filmová zpracování do jednoho skutečně zalíbila a stojí za to to nejen poslouchat, ale i na to koukat, protože se skutečně povedlo. ~ A vězte, že poslední větu nebudu mít za těžké si vzít k srdci a autorům i účinkujícím ve všech čtyřech filmech palce nahoru :) ~ "Za všechny, jež svou úlohu zde hráli, prosím, abyste na milost nás vzali."

Mnoho povyku pro nic (1993)

Tak tohle mi skutečně nesedlo, nezajímalo mě to a nebavilo mě to ani sledovat, a co hůř, ani poslouchat (ty zpěvy). Takových hereckých ksichtů a etud a takového zmaru a zbytečnosti.

V oku tornáda (2014)

U svatýho Cyklónu, tohle byla sračka! ~ Tedy, ne, že bych čekal něco světoborného, ale tohle bylo fakt nad očekávání debilní až běda (Rusalko bledá...). Absolutně nechápu, jak se tohle mohlo dostat vůbec k nám do kin, protože snad ve všech aspektech je to ještě hlouběji (v septiku) než 2012 (což samo o sobě není dobrou známkou) a od začátku do konce je to opomenutelná blbost ála Direct-to-DVD nebo skvosty od Asylumu a podobných Déčkových společností. Jenže tady to asi někdo skutečně myslel vážně a o to je to horší. 0,5* za ohnivé tornádo - ten efekt, ne tu hovadinu, co se děla kolem něj.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Postavím-li vedle sebe tenhle film a takové Takeny, Non-Stopy a další podobné nedávné Liamoviny, tak tohle je z nich rozhodně nejlepší Neesonův film a role. Temná ošklivá detektivka v hnusném prostředí hnusných lidí dělajících hnusné věci.. hnusně. Spíš po většinu času konverzačka s postavou dvoumetrového expijana s vnitřním vroubkem na duši, než akční řežba z rukou expoldy, nyní makajícího ve jménu spravedlnosti pro ty, na které je spravedlnost sama krátká. Ten film, postavy, děj i nápad jsou podle mě hodně dobré, zajímavé a koukatelné, ale bohužel na můj vkus je to celé trochu příliš úchylné a morbidní, ačkoliv vlastně morbidity povětšinou neuvidíte a jen sledujete tváře a hlasy trýznitelů a trýzněných během trýznění, což se, jak je vidno, dá hutně udělat i bez nadbytečné explicitní krve, násilí, mozků a střev (ačkoliv ke konci by se i zde dalo ubrat a nabídnout spíše naznačení než akci). A vůbec nic by se nestalo, kdyby vzniklo i podobně atmosférické pokračování s jiným příběhem, ale stejnou ústřední dvojicí. Takovou Liamovinu bych si nechal líbit. ~ A proč ne tedy rovnou více hvězd? Je to jen žánrová jednohubka, sic dobrá, ale sypaná tak depresivně hnusným úchylným odvráceným a zvráceným světem, že mi to jednou stačilo. trochu víc krimi a méně úchylné zvrácenosti a budu spokojenější.