Falešná ruka zákona (1963)

Vychytaná "stará dobrá britská" zlodějská komedie s výborným Sellersem a neméně dobrým Lionelem Jeffriesem, který je takřka přesným klonem našeho Čeňka Šlégla. Film se rozebíhá trochu pomalu a ne úplně srozumitelně, ale od úžasně pojaté "odborové schůze" londýnské galerky už jsem se bavil (a dost často smál nahlas) až do konce. Promyšlené gagy, dějové zvraty, lehce absurdní humor, skvělé hlášky. Ještě lepší než předtím viděná podobná "sellersovka" Na každého jednou dojde. Vůbec neváhám s plným počtem!

Sejmi eso (2006)

Carnahan se snažil namixovat Tarantina s Ritchiem a cca dvě třetiny stopáže se mu to celkem daří, pak se do děje začínají vkrádat melodramatické tóny a Garciův zvrat. Jinak výborné obsazení a stylový soundtrack, využívající i Morriconeho méně známý motiv z Hodného, zlého a ošklivého. Při uvedení na ČT jsem ocenil tuzemské nadabování a otitulkování, co se týče identity postav.

Tři dny ke svobodě (2010)

Dobře udělaný film, který se mi líbil i napodruhé, možná i ještě o trochu víc. Výborný námět (byť jde o remake) a velmi dobrý scénář, režie, kamera, střih a herecké výkony jak hlavních představitelů, tak i herců v rolích detektivů. K tomu jako bonusy Neeson, Dennehy, Wildeová (kterou jsem do té doby znal jenom z Dr.House), Beghe (pro změnu Policie Chicago), Stern nebo RZA. Na konci jsem se bál, že to tvůrci celé zkazí nalezením ztraceného knoflíku, ale zdárně vybruslili i z tohohle. A po tomhle filmu se snad konečně naučím rozlišovat Banksovou a Wildeovou - než jsem si v nich udělal jasno zde, myslel jsem si, že je hraje stejná herečka, a nechápal jsem proč :-D

Bláznivá na zabití (1975)

Zatím nejslabší Boisset, od něhož šly v našich kinech povedené kriminálky a politická dramata jako Atentát v Paříži, R.A.S., Pan Dupont, Soudce zvaný šerif nebo Policejní inspektorka. Tento film je vcelku dobře zahraný (obdiv patří především malému Waintropovi), ale má děravý scénář s řadou nelogičností. Milian zde vypadá zase úplně jinak než v šedesátkových westernech nebo osmdesátkových komediích - zde nezvykle zcela civilně. Sardeho hudební doprovod jsem tam vůbec nezaznamenal, pouze jakousi Verdiho operu. Co se mi líbilo a přišlo docela originální, byl titulkový překlad Jobertové psaní na stroji včetně následného škrtání :-) Vychází mi to přesně mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale tady zaokrouhlím dolů. Boisset, Jobertová, Milian i Lanoux mají lepší filmy...

Muž, pýcha a pomsta (1967)

"Westernová" variace na slavnou Carmen je vcelku fungujícím dramatem lásky a cti, připomínající rovněž dílo G.G.Márqueze anebo i pozdější Cikány jdoucí do nebe. Ačkoliv děj se odehrává ve Španělsku, jde o italsko-německou koprodukci. Herci jsou dobře vybraní - škoda, že hlavní představitelka už si po tomto filmu žádnou větší roli nezahrála. Režisér Bazzoni je u nás prakticky neznámý. Dobře zvolená hudba od Rusticelliho, který dělal ve stejné době Colliziho westernovou trilogii s Hillem a Spencerem nebo v 70. letech Volání divočiny a dvoudílného Bílého tesáka. Pěkná širokoúhlá kamera, noční souboj Nera s Kinskim působí tak, jako by byl točený opravdu v noci (a proto je dobré aspoň tuto scénu sledovat s dobrým zatemněním). Děj "začínající" koncem mi přišel vzhledem k roku vzniku a žánru originální - nevzpomínám si, že bych toto viděl u nějakého jiného westernu natočeného před tímto dílkem.

Stopy spravedlnosti (2017)

Zajímavý a místy vtipný thriller s béčkovým námětem a ožehavým politickým pozadím. Včera jsme si jej pustili na Netflixu (kde je k nalezení pod původním názvem The Foreigner) a po 15 minutách zjistili, že jsme to už jednou viděli, nejspíš na HBO a pod jedním z těch dvou českých názvů. Bývalý James Bond tu má proti sobě více než rovnocenného protivníka ve stárnoucím Asiatovi se speciálním výcvikem. Chanovy kaskadérské kousky už (vzhledem k jeho věku) nejsou to, co bývaly ještě o 20 let dříve, ale zachraňuje to kamera, střih a scénáristické nápady. Campbell (mj, režisér dvou uznávaných bondovek) pořád umí, z herců mě kromě Chana a Brosnana zaujaly i ženské postavy, černošský detektiv a šéf Hennesyho goril, naproti tomu byl dost nevýrazný a podivně pojatý jeho synovec coby údajně největší eso mezi agenty... Zaskočila mě jenom převažující čínská produkce a tomu odpovídající vyznění filmu. Objektivně 3 hvězdy, ale za zmíněné klady ještě jednu přidávám.

Ještěr (2023)

Hodně podařený thriller se zajímavou kamerou, střihem, hudbou, zvukem a hlavně hereckými výkony. Zaujal nejen Benicio, ale i Silverstone, Fisherová a mně dosud neznámí Ato Essandoh a Eric Bogosian. Zápletka trochu zamotaná, chtělo by to vidět znovu.

Velký souboj (1972)

Poněkud nesourodý eurowestern, který navzdory účasti charismatického Van Cleefa stojí ve svém žánru poněkud stranou, z velké části zřejmě díky neznámému režisérovi a tomu, že nezapadá do žádné zavedené série. Začátek byl impozantní, z úvodních titulků jsem byl vysloveně nadšený. To písmo, ta barva a hlavně jejich velmi nezvyklé horizontální plynutí!!! Poté mě upoutal představitel Phillipa Alberto Dentice, který ve zdejším obsazení není vůbec uvedený (?!?!?) a který mi odněkud připadal velmi povědomý, bohužel ani z IMDb jsem nezjistil odkud. Dále se mi líbila přemíra záporáků všeho druhu, i když bylo zprvu obtížné se v nich zorientovat. Podivné postavy jako osazenstvo dostavníku, "ten bílý poďobaný" z bratrů Saxonů, barmanka mužatka atd. Málo charismatického Horsta Franka jsem nepoznal, ačkoliv Zlatokopy z Arkansasu a Rudého gentlemana (ve kterých byl u nás k vidění) mám nakoukané víc než dost. Zajímavější byl Mark Mazza, známý záporák z filmů Cestující v dešti, Kočky, Mé jméno je Nikdo nebo Probuď se, špióne. Zaujaly černobílé flashbacky a místy originální záběry (honička ve skalních serpentinách). Ve filmu se střídají vážné (zločin a jeho postupné odhalování, křivé obvinění, hon na nevinného, pomsta) a komické momenty (honička ve skalách, Phillipovy úniky a akrobatické kousky), což působí zvláštně. Stejně jako střídání ústředního hudebního motivu (který o 30 let později použil Tarantino ve svém Kill Bill) s jakousi veselou saloonovou odrhovačkou v akčních scénách. Dabing byl z letošního roku, takže soudím, že předtím byl u nás tento film víceméně neznámý. Celkově mírný nadprůměr, řekněme 68 %, což je na plnohodnotné čtyři hvězdy málo.

Němá tajemství (2023)

Zajímavě rozehraný příběh, jehož zápletky (včetně té, zda je Martin aktuálně v nemocnici, doma či jinde) se odhalují pomalu a postupně. Dobře zahrané, snad až (poněkud nečekaně) na lékaře Jiřího Havelky, u něhož mi pořád cosi nesedělo. V poslední čtvrtině také příběh poněkud ztratí spád, včetně závěrečného rozuzlení. Ale čtyři hvězdy si film zaslouží, i když jen díky zaokrouhlení z nějakých 71 %...

Za borovicovým hájem (2012)

Neobvyklá krimi, jehož každá třetina děje (a současně stopáže) má jiného hlavního hrdinu, přičemž děj od začátku stále lineárně pokračuje dál. Sympaticky nejednoznačně pojaté postavy a velmi solidní počin mně dosud neznámého režiséra. Potěšilo také angažmá řady známých herců, kteří ovšem do děje vstupují teprve později - namátkou R.Byrneová, D.DeHaan (naposled Oppenheimer) nebo dávno povědomý H.Yulin, jehož jméno už si snad konečně zapamatuji.