Vždy online (2012)

Tahle tématika mě už začíná slušně nasírat - komu se moderní doba nelíbí, ať tyhle technologie nepoužívá, kdo je používá "normálně", stejně mu tenhle snímek nic neřekne a kdo je používá tak, jako v podstatě všichni v tomhle filmu, stejně se zhlédnutím nečěho podobného asi nerozhodne zahodit veškerou svou techniku do koše a vyjít si do lesa. Jde o kompilaci několika příkladů zblbnutých lidí, ale generalizace, kterou tenhle a jemu podobné filmy přináší, je dost neobjektivní a není úplně na místě.

The End (2012)

Tak jasně, že tohle se asi jen tak někomu nestane, ale od kdy jsou filmy přesně založené na realistických událostech? Jak to dopadne, jsem sice tušila, ale nenapadlo by mě až tak katastrofické řešení, které dle mého názoru dodalo filmu tu správnou groteskní pecku. Co jiného si po zhlédnutí říct, než "To nasere..." ?

The Last (2012)

No co, možná to je sentimentální a trapně romantické, ale mi se to líbí! Závěrečnou tečku bych sice vynechala, případně vložila do úst hlavní hrdinky něco trochu originálnějšího, než opakování předchozího vyznání, ale to je z mé strany jediná možná výtka.

Superman (2012) (studentský film)

Amatérsky to na mě nepůsobilo ani trochu, protože po všech stránkách mi tenhle krátký film (ať už svou realizační délkou, nebo délkou natáčení) sedl - herectví, hudba, kamera, střih a příběh nejen s nějakým vyústěním, ale dokonce i s kapičkou námětu k zamyšlení. Na to, že na to měl Lukáš Hrdý jen 48 hodin, narval do 7 minut v podstatě vše, co by plnohodnotný film mít měl.

R´ha (2012) (amatérský film)

Po vizuální stránce úžasné a před tvůrcem v tomto ohledu smekám, ale i během 6 minut se dá vypovědět "plnější" příběh. Pokud měl tenhle kraťas sloužit jako ukázka režisérových animátorských dovedností, pak prosím, ale pokud bychom se na něj chtěli dívat jako na plnohodnotný film, pak mu vážně něco chybí, minimálně pointa.

Eden (2011) (studentský film)

Animace je sice hezká, to jo, ale jediné, co jsem si z tohohle filmu odnsla, je sdělení, že chlapi jsou nadrženci už od Adama, což není nic moc nového. S trochu zajímavějším a nápaditějším příběhem by to byl možná hodně dobrý snímek, ale takhle je to takové nijaké ...

Můj den (2013) (studentský film)

Možná si rejža příběh doopravdy sám vymyslel a je to jen náhoda, že na stejný námět existuje více krátkých snímků (ona zápletka není zas až tak úchvatně složitá, aby se nemohla zrodit ve více hlavách), ale nedostatky originality a zajímavosti děje docela zručně kompenzují příjemné (a poměrně kvalitní) herecké výkony, černobílé řešení a adekvátně komická hudba. Podle mě patří i Tomáš Lyga k nadějným "začínajícím" filmařům.

Cadaver (2012)

Fakt je, že rýmované promluvy jsou to, co nejvíce dodává tomuhle animáku na atraktivnosti a "novosti", ale krom poetického jazyka má snímek i milou animaci a celkově poetickou náladu, jeho jednoduchý příběh je podávaný bez větších cavyků. Dalo se to udělat daleko hůř.

Love Is All You Need? (2011)

Příběh šikanovaného dítěte (ať už za svou orientaci nebo cokoliv jiného, co si kdo doplní) člověka nemůže nechat chladným. Téma "normálnosti" by se mělo omýlat stále dokola, stejně jako je neustále potřeba upozorňovat na nutnost tolerance a na to, že nikdo z nás nemá právo říkat ostatním, jací by měli být. Ve chvíli, kdy si při sledování tohohle filmu uvědomíte, co všechno si místo sexuální orientace můžete dosadit, za co všechno jsou dnes lidi odsuzováni a napadáni, dobře vám asi nebude. Trochu mi tady ale chybí nějaký "happy end", nástin řešení, protože jenom poukázat na nějaký problém nestačí, člověka to akorát hodí do depky, ale nějaká východiska vždycky jsou.