Maverick (1994)

Nesmírně vtipné, kupodivu překvapující a božsky zahrané.

Zítra (2012) (studentský film)

Hodnotit děj není vzhledem k tomu, že jde o adaptaci, zcela na místě. Jak je syžet vystavěný v předloze nevím, tudíž těžko říct, jestli zásluha o jeho zajímavé filmové zpracování přísluší autorům filmu, ale dejme tomu, že ano. Nezačínat začátkem, ale někde uprostřed příběhu, to není nijak novátorský postup, přesto se mu jeho atraktivita nedá upřít, i v tomto filmu plní funkci budovatele napětí. Napjatou atmosférou je film prosycen, což je pro mě nejvýznamnější režisérův přínos v tomto filmu. Napětí je budováno zejména vynikající hudbou a svižným střihem, film má celkově tmavší ladění a výsledné napětí nic výrazně nenarušuje. A že udržitelnost napětí rozhodně nepatří k nejjednodušším filmařským úkonům uzná snad každý. Herecké výkony lehce kolísají, ale od soudobých českých (ať už profi, nebo amatérských či půl tak, půl tak) herců to zas až tak nepřekvapí. Snaha je ale vidět a tenhle film si určitě zaslouží nejen pozornost, ale také vyšší hodnocení. Ladislav Plecitý už za sebou několik "pokusů" má, není jich ale tolik, aby se dal považovat za ostříleného filmaře, a už tím tento film nabývá určité hodnoty. Na v podstatě ještě skoro začínajícího filmaře je to velice zdařilý pokus, na který by se nezmohlo ani mnoho z režisérů "(kéž by) končících".

Sexy 40 (2009)

Do 3/4 filmu to bylo fajn. Milé, chytré a vtipné. Ale bylo to příliš dokonalé a zkušenějšímu divákovi bylo jasné, že se to před řádným happy endem musí pořádně pokazit. A taky že jo. Jenže jediným zjevným důvodem, proč si hlavní hrdinové dali "pauzu", byl snad jen opravdu dramatický záměr. Postavy si během jejich konfliktu prošly jen povrchními nebo přehnanými změnami, jejich cesta před tím, "než si k vztahu dospějeme", se jeví jako slepá. Kvůli konci se z celého snímku stala průměrná hloupotina, kterých je všude přes sto tuctů. Ale co se stupidnosti důvodu k rozchodu týče, tak tenhle film u mě zatím jednoznačně vede.

Hotel Transylvánie (2012)

Námět zajímavý, leč zavádějící. Mohlo by se zdát, že půjde o příběh s aspoň špetku originálním příběhem (což je u animáků poslední dobou opravdu vzácnost), ale ne. Celý film se skládá z jednoho klišé za druhým a roztomilé příšerky kvalitu filmu zdvihat nestačí. Vtípků tam nakonec taky moc není a těch opravdu povedených by se za nehet vešlo. Ale láska nakonec zvítězila, to je hlavní ...

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Nevím, zdali se chtěl Jackson zalíbit mladým nezmlsaným divákům či co se mu to stalo, ale patos a stupidita z některých scén vyloženě čiší. Pořád je to však stále Středozemě, jejíž kouzlo se režisérovi zachovat podařilo. Některé scény navíc (Radagast) vyzněly hloupě, jiné si ve filmu své místo našly. Freemanův Bilbo a Serkisův Glum jsou jasnými jedničkami, ale trpaslíci či členové Bílé rady nezůstávají mnoho pozadu. Režisér by mohl více věřit představiteli Thorina, že odvede mnoho práce i sám, dlouhé, pomalé záběry na jeho obličej člověka po nějaké době více než omrzí. Ale můžeme doufat, že dějová náplň dalších dílů bude dostatečná, aby se v nich vyprázdněné, zbytečné scény, které jsou tam pouze na efekt, neobjevovaly v takovém množství.

Dobytí vrabčího hnízda: Vzpomínky na Semiše (2012) (amatérský film)

Ačkoliv má film tři roviny, trvůrci se daří udržet jej ve srozumitelné rovině, nikdo by neměl být zmaten, o co vlastně ve filmu jde. Po vizuální stránce jde pro mě o naprostou bombu, vzhledem k věku a zkušenostem režiséra. Jde vidět, že to má někdo v krvi. Jediné, co pro mě pokulhává, jsou herecké výkony, což ale není u amatérských filmů nic neobvyklého a skandálního. A na polorozpadlém Ploumově za Semišovou "přítelkyní" jde jeho digitálnost trochu vidět. Jinak ale vážně skvělý film!

Kazatel Kalašnikov (2011)

Děsivý název a ještě děsivější popis děje mě od tohohle snímku málem odradily, nakonec se tak ale nestalo - naštěstí. Snad fakt, že je film natočen podle příběhu skutečného člověka, mu dává něco navíc, díky čemu se divák při některých scénách tak neošívá. Protože ať to působí sebedebilněji, "takhle se to přece ve skutečnosti stalo". Ale před tvůrci klobouk dolů, u snímků podobného ražení se dá za hranici únosnosti sklouznout velice snadno, těmhle se ale podařilo udržet se v bažinách "tohle ještě tak trapný není". A Butler opět ukazuje, že kromě enormního charizmatu disponuje taky hereckým umem.

Temný rytíř povstal (2012)

Chtě nechtě musí člověk u této ságy a tohoto režiséra přimhouřit oči a některé ty vylomeniny odpustit, protože to ostatní stojí tak moc za to, až to bolí.

Jmenuji se Khan (2010)

Místy velmi, velmi silné, ale míra nakupených klišé a patosu byla nakonec poměrně neúnosná.