Podivnější než ráj (1984)

Kto hovorí, že to je nuda?! Je to formálne minimalistické (klasiké "jarmuschovské" titulky, čiernobiely obraz, sotva sa pohybujúca sa kamera, jednoduché inetriéry...) ale u Jarmuscha sa už dá predpokladať, že to robil so zámerom prinútiť diváka viac sa sústrediť sa na obsah filmu. Pri pár sekundových scénah, kde sa doslova nič nedeje som mal čas zamyslieť sa nad konaním (či skôr nekonaním) postáv vo filme. Ako to už v Jarmuschových filmoch býva, postavy ťažko komunikujú slovami. Často mlčia, i napriek tomu, že oproti sebe stoja, len málokedy si pozerajú do očí a hanbia sa úsmevy. I napriek tomu všetci majú ten pocit, že hádam majú niečo spoločné. Jeden na druhého sa spoliehajú, že ho práve ten druhý vytrhne z nudy a všednosti. Ale nikto z nich nečaká, že nájde raj. Stačí im len únik, hoc aj na krátku dobu.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Pri pozeraní tohto prežívam absolútne blaho. Asi najdokonalejšia snímka (teda 10 snímok) z obdobia druhej svetovaj vojny. Vizuálna dokonalosť, surovosť, naturálnosť, akčnosť a bez zbytočného sentimentu. Takto si predstavujem dobrý vojnový film. U mňa za 100%!

Nebezpečná rychlost (1994)

Takto má vyzerať akčný film! Nadupaný od začiatku dokonca. Názov filmu sa veľmi hodí aj k jeho štruktúre :). Piatu hviezdičku nemôžem dať, pretože slečna menom Bullock podáva dosť ZLÝ výkon a kazí celkový dojem z filmu. Škoda, ináč je to skoro dokonalé.

Rebel bez příčiny (1955)

Natočiť generačný film, ktorý aj po 50 rokoch má čo povedať je predsa len kus majstrovstva. A Deana je večná škoda.

West Side Story (1961)

Muzikály nejak nemusím ale toto je naozaj vynikajúce. Väčšina melódií je veľmi známa a páčil sa mi aj príbeh. Za 4 a pol.

Mimo zákon (1986)

Naozaj výborný Jarmuschov film. Veľmi inovatívna snímka, na ktorú (ak nepoznáte Jarmuscha) si je potreba zo začiatku trochu zvykať. Statická kamera, nenecháva ani trochu súkromia pre hercov a divák sám musí rozmýšľať čo s časom, keď sa na obrazovke nič nedeje. Neostáva nič iné ako len skúmať minimalistické interiéry a exteriéry alebo započúvať sa do melancholickej hudby Toma Waitsa, skúmať tváre hercov. Dej plynie pomaly ale nenudí. Jeho plynutie je príjemné a určite by sa to dalo zvládnuť ak by to malo aj o 30 minút viac. Waits a Laurie to zahrali naozaj výborne a hlavne nekonvenčne, takže nemáte pocit, že "aha, to som už niekde videl". Samostatnou kapitolou je Begnini, ktorého angličtina je naozaj šialená a skoro pri každej jeho vete som sa začal smiať. Ale príjemný humor mali aj dvaja vyššie spomínaný. Určite sú však zaujímavé aj ostatné postavičky vo filme, ktoré sa mihnú len na pár sekúnd. Príbeh je úplne jednoduchý a bol sfilmovaný už niekoľko krát ale určite nie takým spôsobom akým to urobil Jarmusch. Na konci som mal opäť ten fajn pocit, že tento film si budem môcť pozrieť ešte veľakrát a vždy v ňo nájdem niečo nové a bude sa na ňom dať zasmiať a niečo, nad čím budem môcť popremýšľať.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Na druhej časti Mad Maxa cítiť viac peňazí, ktoré boli využité rozumne. Exteriéry, dizajn áut (či úchylných oblečkov bad guyov), kamera, kvalitnejšia hudba. Príbeh je zjednodušený až na kosť (až na vysvetľujúci úvod, ktorý byť nemusel ale potešil), za čo však dostaneme väčšiu dávku akcie. Postavy, ktoré "stoja na strane zla" sú ešte úchylnejšie ako tie z jednotky a samotný Max sa stal už viac plochou postavou ako bol jednotke. Je to už len chladný vyjednávač, ktorý všetko čo potrebuje je benzín. Samotnou zložkou filmu je absolútne vymakaný záver (automobilová naháňačka), z ktorého cítiť tvrdo odmakanú prácu choreografov, kaskadérov, kameranov a samozrejme hercov. Ako spomenul Isherwood vo svojom komente - natočiť niečo také dnes je už nemysliteľné. Myslím, že nebyť dvojky, tak ani jednotka by nebola tak známa. A ak by som mohol byť ešte odvážnejší, tak túto časť by som nazval ako regulérneho Mad Maxa, pričom jednotku by som nazval akýmsi pilotom. Predsa len, na takéto filmy je potreba viac peňazí a každý chýbajúci dolár vo filme poriadne vidieť. PS: A v dvojke konečne vidíme aj keguru (i keď mŕtvu :):

Všichni starostovi muži (1996) (seriál)

Vynikajúci sitcom, kde ani smiech "divákov v pozadí" mi nevadí. Spolu s Priateľmi to najlepšie z amerických sitcomov. Večná škoda Michaela J. Foxa.

Mladé pušky (1988)

Westerny nejak nemusím ale toto je skutočne veľmi dobré. Sympatickí herci, vynikajúca atmosféra, film drží pokope a dá sa na ňom aj zasmiať. Len škoda je, že keď sa raz za čas objaví v TV tak s hrozným dabingom.