King Kong (2005)

Trojhodinová zábava. Tak to vidím ja. V prvom rade Jackson urobil dobrú vec, že nešetril na hercoch. Naomi Watts to zahrala vynikajúco (som strašne zvedavý na dokument z natáčania, pretože si neviem predstaviť ako sa natáčali scény, kde Kong ju počas behu džungľov niesol v ruke), i keď mi vždy pripadala (a ešte stále trochu pripadá) ako málo výrazná, herečka je to vynikajúca. Naviac jej postava talentom možno priemernej ale pevne na zemi stojacej herečky, ktorú zaujíma len to ako zabaviť ľudí je sympatická. Brody je sympaťák, ktorý sa musí zapáčiť každému a ako Naomi je vynikajúci herec. Veľkým plusom je u mňa to, že vzťah ich postáv nie je dokreslený dokonca. Za to veľká vďaka pán Jakson! No najviac som bol zvedavý na Blacka, ktorý ma vďaka bohu nesklamal a zahral si svojhu úlohu neuspešného hajzlíka a režiséra výborne. Chvalabohu, nebola to len tupá komika (i keď ako komika ho mám rád). Nebolo to sice ani zďaleka to, čo predviedol Jim Carrey vo Večnom svite ale možno sa Black dostane aj k tomu. Potešili ma aj herci vo vedľajších úlohách. Bolo fajn vidieť Jamieho Bella (chlapec už riadne zarastá :), Kyleho Chandlera (ktorý sa vôbec nemení a svoju úlohu zahral nadmieru dobre, i keď na to nemal veľa času a jeho úloha to možno ani nevyžadovala) alebo taký Thomas Kretschmann a jeho kostrbatá angličtina. Herci boli u mňa za jedna. Dokonca aj tých ktorý prehodili za celé tri hodiny pár viet som si zapamätal. No a aby som nezabudol na Andyho Serkisa a jeho prácu pri stvárnení samotného Konga. Bez sentimentu zobrazil opicu, ktorá si je vedomá, že je posledná, je samotárska a možno už aj unavená svojou úlohou na ostrove, ktorá má potrebu niekoho chrániť. Druhá vec, ktorou som bol nadšený boli zábery New Yorku 30tych rokov a atmosféra. Občas mnou až prešiel pocit, že to by sa nedalo natočiť lepšie ani keby sa Jackson premiestnil v čase do vtedajšej doby a urobil nejaké zábery. Celkovo príbeh je každému známy tak ako aj jeho záver. No priniektorých scénach ma mrazilo a mrazí doteraz. Scéna, kde posádka lode uteká pred splašenými brontosaurami, scéna bitky King Kong vs. tri kúsky beštie Tyranosaurus rex (zvlášť scéna na lianách), útek Konga z divadla alebo naopak skôr komorná scéna, kde sa prehistorický hmyz snaží doraziť zbytky zdecimovanej posádky, ktorá už stratila skoro všetko (podoporená vynikajúcou hudbou) - to všetko vo mne zanechalo zvláštny pocit a chvenie. A tiež spokojnoť a radosť z toho, že film (ako umenie) existuje a že napriek tomu, že mám už pomaly 30 rokov som uveril tomu, čo sa predo mnou na plátne odohráva, že som sa bál, smial, hneva - jednoducho na tie tri hodiny tomu uveril. No hlavne mi neostáva nič iné ako len obdivovať. Samozrejme, že to nie je dokonalé - ale tie chyby a nedostatky tomuto snímku dávajú punc ľudskosti a pocit toho, že filmy robia aj kreatívní a šikovní ľudia s fantáziou. Aj vysokorozpočtový film môže znamenať kvalitu. Budem držať palce pánu Jacksonovi.

Tři veteráni (1983)

Tak toto môžem. Vynikajúca komédia prístupná aj deťom. Výborné herecké obsadenie. Vynikajúca pesnička. To sa dá pozerať zas a znova.

Immortal (2004)

Veľmi zaujímavé scifi. Vizuálna stránka je taká, že máte pocit, že ste to už niekde videli. Neviem do akej miery tento film svojou vizuálnou stránkou vykrádal iné ale mne sa to páčilo. dej je naozaj trochu komplikovaný a dá sa v ňom rýchlo stratiť, ale nikde nie je napísané, že sa nedá pozrieť aj viackrát. Zaujímav nápad mi prišiel aj to, že sa spojili živý herci a pčítačovými postavami. Zaujímavý príbeh, zaujímavý Sigur rós (ktorý nie každy musí sadnúť), veľmi dobrá atmosféra. Trochu neprávom obchádzaný film, ktorý si zaslúži viac pozornosti.

Gothika (2003)

Neskutočné nudný horor. Dopozeral som to len z dôvodu, že na zvyšok večera som už nemal program. Od Kssovitza som niečo také slabé nečakal. Neviem v čom bol problém a prečo sa taký talent ako Kassovitz rozhodol filmovať takýto odvar duchárskeho hororu, stokrát opozeraného, s nadpriemernými trikmi. Zbytočný film s nudným koncom.

Nič nekrváca večne (2003)

Aj ja sa pripojím k názoru, že film mohol byť trochu kratší, nakoľko mal zopár hluchých miest. Ale pravda je, že som sa vynikajúco bavil a občas aj z úzašom pozeral na to, čo dokážu amatérsky filmári na Slovensku. Vo filme sa dajú nájsť mimo Nosferatu aj odkazy na iné filmy, žánre či hercov (Matrix, Evil dead, kung-fu, western, hlas upíra sa mi zdal ako snaha napodobniť nezabudnuteľný hlas Karola Zachara). Chalani hrajúci vo filme boli dobrí, najlepší sa mi zdal chalan hrajúci upíra. Koľkokrát sa objavil na obrazovke už mi mikalo ústami :)). Dejovo to bolo trošku slabšie, šlo tam viac o samotné gagy. Hudba sa občas nehodila ale to som si všimol počas filmu len párkrát (potešil ma tam song od Stage Bottles). Čo mi však udieralo do očí je vynikajúci strih a práca s kamerou. Ak sa ľuďom okolo Metafora films bude dariť odstraňovať chyby, tak sa máme načo tešiť. Amatérska tvorba u nás zaplňuje dieru po profesionálne filmovej tvorbe a ja sa teším na ich ďalšie snímky. Budem im držať palce.

Warriors (1979)

K tomuto filmu som už pristupoval ako k niečomu čo sa za oceánom považuje za kultový snímok. Väčšinou sa u filmov s touto nálepkou sklamem a vždy sa len utvrdím, že prívlastok "kultový" sa zneužíva nanič iné ako na snahu film predať. Tento film má predsa len nejaký ten rok a tak sa jeho "kultovosť" stala jeho prívlatkom hádam prirodzene a po pozretí filmu som uznal, že aj právom. Nápad mi prišiel veľmi originálny i keď je možné, že ho režisér odniekiaľ prebral. Stretnutie členov gangov z celého New Yorku, ktorých chce charizmatický Cyrus zjednotiť aby spoločne ovládli mesto. Po výstrele, ktorý ho skosí sa začína chaos a útek členov gangu Warriors, ktorých neprávom obvinia. Tí sa postupne musia prebíjať nočným New Yorkom, teritóriami najrôznejších gangov, uhýbať sa nástraham, rozdeľovať sa a opať sa spájať aby spoločne došli na svoje územie. Cieľom ich snaženia je metro, ktoré ich má doviesť na konečnú stanicu. To všetko je prerušované vstupmi DJky rádia, ktorá komentuje postup Bojovníkov mestom. Každý gang má svoje špecifiká, ako oblečnenie, zbrane, či farby, ktorými majú pomaľované tváre. Sú tu gangy skinheadov, ženský gang, gang Bejzbalových chlapíkov, ktorí pobehujú po meste s nemými pomaľovanými tvárami, či tzv. "low-class" gangmi, ktoré nemajú žiadny rešpekt medzi ostatnými. To všetko sa odohráva v špinavých exteriéroch mesta a ineteriéroch zastávok metra a vozňoch vlaku. Civilistov tu skoro nevidieť, mesto je len o tvrdých chlapíkoch, zradných ženách a policajtoch. Film má tempo, zaujímavú hudbu, sympatických herov a občas klišovité dialógy. Ako celok však funguje na 100% a zanechal vo mne pocit vynikajúceho filmového zážitku a chuti pozrieť si to ešte raz. Old school cult. Can you dig it? Caaan youu dig iiit? CAAAN YOUUUU DIG IIIIT???

Pohotovost (1994) (seriál)

Vyniakjúci seriál, technicky zvládnutý na jednotku, psychológia postáv na jednotku, scenár na jednotku. Veľkým plus je to, že tvorcom sa vždy podarilo nájsť kvalitné náhrady za odchádzajúcich hercov. Častokrát ma príjemne zaskočilo do akých problémov sa pustili tvorcovia a ako ich riešili. Či už to bola eutanázia alebo americká zahraničná politika. Zároveň to bolo aj emotívne (hlavne Mark Green s dcérou v dome na pláži) ale nikdy nie presladené. Občas trochu surové ale nie brutálne. Vyvážené ako kvalitná strava. Poteší ma každá repríza tohto seriálu.

Dexterova laboratoř (1996) (seriál)

U mňa absolútna jednička z niekdajších Cartoon network. Deťom by som to naozaj neodporúčal, pretože je dosť možné, že by všetko nepochopili. Vynikajúci humor, príjemná retro animácia, občas trefné parodovanie filmových postupov, vymakaný dabing. Za menej ako 5 sa nedá :)).

Magická hlubina (1988)

Keď som sa na tento film pozrel po dlhšej dobe, tak som si uvedomil, že viac ako 3 hviezdičky dať nemôžem. Pravda, kamera je úchvatná, Reno a Barr podavávajú vynikajúce výkony. No ako každý film aj tento má nejaké negatíva, ktoré sa tiahnu celým filmom a nedajú sa ignorovať a kazia aj to dobré, ktoré film má. Hneď od začiatku mi v ušiach pískala veľmi zlá hudba. Chápem, že to, čo sa hralo v 80tych môže dnes znieť nemoderne, ale problém je to, že tá hudba je nakvalitná. Mne skutočne kazila dojmy s prekrásnych záberov a bol som rád, keby Besson dal do obehu nejakú novšiu verziu filmu a bez hudby. Druhá zlá vec - film je neskutočne dlhý a má veľa hluchých miest. Na obrazovke sa nič nedeje, nič poriadne tam nevidieť a tak máte čas poobzerať sa, kde ste položili krabičku cigariet. Ďalšia vec: Rosanna Arquette podáva v tomto filme naozaj podpriemerný výkon a boli chvíle, keď som sa na ňu nemohol pozerať. Celkovo jej postava vo filme sa mi zdala zbytočná. Je fajn, že Besson natočil takýto film z potápačského prostredia. Myšlienka sama o sebe bola veľmi zaujímavá ale IMHO Beson ju nezvládol dať na plátno v pozerateľnej podobe.

Noc na Zemi (1991)

Nápad to nie je originálny, je to originálne spracovanie. Jarmusch si uvedomuje, že žijeme v kultúrnej postmoderne, a že všetko tu už niekde niekedy bolo. Jamruscha netrápi použiť na model zemegule obyčajný glóbus, ak hudbu tak čudáka Toma Waitsa,... Jamrusch si robí veci po svojom a zároveň zachováva autenticitu miesta (príbeh z Fínska), vie byť neskutočne vtipný a ľudský (New York, tu musím vyzdvihnúť vynikajúceho Armina Mueller-Stahla), uchýlne vtipný (Rím), scénaristický invenčný (Paríž), aj pohodovo priemerný (Los Angles). Jarmusch nenastoľuje v tomto filme veľké myšlienky, zaoberá sa malými ľuďmi a ich problémami, ktoré prezentuje v malých príbehoch. I napriek tomu, že sa občas hádže do vreca filmov pre intelektuálov, myslím si že jeho filmy je ľuďoch a pre ľudí. A je jedno, či vás donútia rozmýšľať alebo vás pri pozeraní nich zaspíte. Aspoň budet spať príjemným spánkom :).