Anomalisa (2015)

Pozoruhodná animovaná záležitost, spíše psychologicky laděná sonda do života jako takového. Každý se tam v jisté chvíli vidíme. Poradíme druhému, ale sobě nikoliv. Nechceme být vyjímeční, ale splynout s davem, ale proč? To je právě ten půvab, ta vyjímečnost, kterou ostatní obdivují, skrytě po ní touží, ale nedokáží překročit vlastní stín. Velmi k zamyšlení nad sklenkou dobrého panáka.

Deset malých černoušků (1987)

Oprášila jsem si tento krimi konverzační hodokvas po 30 letech a tentokrát v originále s titulkama. Nechyběla mi ani Marplová ani Poirot. Tady si vystačilo deset lidiček zatížených nepotrestaným zločinem a jeden z nich vzal spravedlnost famozním způsobem do svých nečistých rukou. Ponurý haus na skalisku Černochova ostrova většinu času odříznutý od zbytku světa je ideální místo pro vykonání spravedlnosti s pomocí říkanky a deseti morbidních figurek, které postupně mizí. Rozsudek je vyřčen, už na začátku všem aktérům. Kamera ani hutná atmosféra diváka nešetří, dala by se krájet klidně paličkou na maso. Poslední půlhodinu jsem skoro nedýchala. A ten zdrcující konec, mě totálně ochromil, stejně jako když jsem to viděla v době vzniku.Jedna z nejlepších adaptací Agthy Christie. Tohle Sověti teda zmákli skvostně.

Gosford Park (2001)

Jednoduše pastva pro oči i mysl. herecké osazenstvo ani lepší být nemohlo. Smetánka versus služebnictvo i tak by se to dalo nazvat. Krásně upjatá a škrobená Mirren, zkostnatěle snobská Smith, charismatický Northam,šarmantně vyzývavá Scott Thomas a další v tomto skvěle namíchaném víkendovém koktejlu. Manýry panstva jsou velkolepé, služebnictvo je ochotno pro svého pána vesměs udělat cokoliv. Altman atmosféru snímku vystihl báječně, od všeho je tu kousek. Od pletich, až po vraždu. Myslím, že za takhle strávený víkend v této společnosti by Herkules Poirot dal vše co má : ), na to vsadím jeho knírek.

Okupace (2015) (seriál)

Sever opět boduje a začíná u mě zabírat pomalu, ale jistě nejvyšší stupínky. Je to zatím v rozjezdu,ale vypadá to parádně a jak to nabere rychlost, bude to zas pěkná nakládačka. Neokoukané tváře hrají super, postupně hutnící atmosféra jedna báseň se pěkně vkrádá pod kůži. Jen tak dál na ČT2 :). Jo Nesbo je třída, na Lovce hlav jen tak nezapomenu a už se těším na Sněhuláčka s Fassym.

Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Tohle jo ještě horší než loni, pak se ČT nesmí divit, že se většina lidí vrátí ke staré dobré klasice. MARIGOLD to ve svém komentáři vystihl dokonale. Něco takového pustit na Vánoce je fakt zvrácenost. Nevím jesti mám sílu na to podívat se na tu třetí pohádku!

Gangy z Birminghamu - Série 1 (2013) (série)

Hodně dobrý a povedený. Přitom to není úplně můj šálek kávy, ale dostalo mě to. A to jsem teprve na začátku. Parádní hutná atmosféra, člověk má pocit, že zrovna prochází zablácenou smrdutou ulicí lemovanou starými cihlovými domy a srazí se s tou vypráskanou bandičkou v čele s uhrančivým modroočkem Murphym, drsným Andersonem, chytrou a mazanou tetičkou McCrory. A za nimi v závěsu, jako mlsnej ohař skvělej Neill, který jim jde nemilosrdně po krku. A jako třešnička na dortu, Nick Cave a jeho vypalovačka Red right hand hned ze startu, to vás prostě pohltí.

Oddělen (2011)

Čistá nelítostná psychologie a božský Adrien se svým sexy frňáčkem a psím pohledem mě zase pěkně odrovnal. Výborný snímek, ale nedoporučuji pouštět při špatném rozpoložení. Beznaděj z toho tryská všemi směry, ale naděje doufejme neumírá. Výborná látka do škol, obzvlášť do předmětu rozvoj osobnosti, by to měla být povinnost.

Sunshine (2007)

Skvělá sci-fi , ani tak moc ve filmu nešlo o to doručit náklad, jako o sondu do lidské povahy. Charaktery postav výborně zachycené a ztvárněné. Vůle, schopnost správně se rozhodnout, (ne)nechat se ovlivnit, nést následky za špatná rozhodnutí, slabošství, svědomí, zrada, naděje, přátelství, víra..... Je to spíš taková psychologická sci-fi, ale parádní s hutnou atmosférou.

Oslněni sluncem (2015)

Tak nějak jsem váhala mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale nakonec to jsou 3. Herci jsou tam skvělí a mí oblíbení, ale kombinace Swinton a Schoenaerts mi přišla poněkud nešťastná. Zas Fiennes a Johnson celkem povedená. Ta politika tomu na konci, taky nepřidala, zřejmě záměr odlišit se od klasického Bazénu. Lokace krásné a Ralphovi taneční variace na Rolling Stones nezapomenutelné. Film měl určitě náběh na velkej potenciál, ale nebyl bohužel hlavně v koncovce proměněn. Škoda.

Stalingrad (2013)

Tomu německýmu z 1993 to nesahá ani po kotníky, dvě hvězdy za Kretchmana, jako vždy v jeho podání luxusní nácek.