Zaříkávači bobrů (2013) (TV film)

Já mám tyhle dokumenty rád. Sice občas pochybuji o jejich vědeckosti, ale kdo pracuje s dětmi, jistě je ocení. Jen ty děti nesmí být starší, protože pak název vyvolává značně nevhodné reakce. :-)

Hospoda - Forbes (1996) (epizoda)

Bezesporu vynikající díl, který pravdivě ukazuje sílu "výherních" automatů. To, co se stalo panu domácímu (nesympatický Václav Knop), se kdysi přihodilo i mně. Akorát s tím rozdílem, že jsem tehdy byl totálně pod parou. Vrazil jsem do bedny pětistovku a dostal necelých šest tisíc. Jediné, co si pamatuji, je právě těch šest tisíc (druhý den byly jen dva). Pak jsem zkusil štěstí podruhé a nedostal nic. Automaty jsou mrchy. Někdo by mohl namítnout, že na hlupáky hloupým prostředkem, ale já si myslím, že by se měly postavit mimo zákon. Tenhle díl ukazuje, proč.

Hospoda - Nález (1996) (epizoda)

Epizoda postavená na sympatickém Janu Kanyzovi: Lotr. Jéžiš, to je krásná urážka na cti. To si poznamenám.. A proto: Na zdraví všech vegetariánů!

Hospoda - Flamendr (1996) (epizoda)

Poulíš oči jak moje stará při plnění manželských povinností. Václav Novák (Ladislav Potměšil) Jo, kamaráde, ženatej člověk žije jako pes, ale umírá jako člověk. Svobodnej žije sice jako člověk, ale umírá jako pes, takže si vlastně nevybereš. JUDr. Zatloukal (Jiří Kanyza) Co mám dělat? – Poslední bitva vzplála, tak se dej na pochod. Václav Novák (L. Potměšil), JUDr. Zatloukal (J. Kanyza)

Hospoda - Kuchař (1996) (epizoda)

Alkohol nepatří mezi doporučené prostředky stresových situací. MUDr. Prášek (Jiří Menzel)

Hospoda - Závěť (1996) (epizoda)

Sportovci jsou takoví čuňáci. Vy byste to dovolila? nebo Včera, když jsme tady pili na nebožtíka, udělal jich třicet. – To není pravda, jenom třiadvacet. – Promiň. nebo Toho Duška nám snad seslalo samo nebe. nebo Tak nevím, jestli by přeci jenom nebylo lepší, kdyby tady bylo to fit centrum. – Nerouhejte se, doktore. Pamatujte, že v hospodě je líp jak na světě. Zkrátka jedla hláška lepší než druhá.

President (1919)

Fantastický film! Komentáře kolegů vystihují jeho úžasnou barevnost (zejména bílá je fascinující), já jen dodám, že se mi moc líbil nápad se zvířaty (psi, kočka, vyšitá kočka na polštáři, kohout). Carl Th. Dreyer byl velký umělec, věděl, co chce ukázat, a detailní záběry na tváře patří k nejlepším záběrům, které jsem kdy ve filmu viděl. Jako kdybych se díval na krásné staré daguerrotypie.

O panně Mahuleně (2015) (TV film) odpad!

Někteří "filmaři" používají pro své výpotky různé popisky, např. "pohádka". Tohle je klasický případ zneužití filmařiny. Odporné.

Zvony od svaté Marie (1945)

Podivuhodný film. Dětsky naivní, americky jednoduchý, přesto ale naplněný něčím, co nedokážu přesně pojmenovat. Je to cit režiséra pro vyprávění pozitivního příběhu? Nebo snad schopnost povýšit jednoduchý příběh na velké poslání? Nevím, nevím. Ale vím, že přes své nedostatky (patrné zejména v první třetině) se jedná o hluboce lidský film. Rád mu ty chyby odpustím. Z hlediska grafického zpracování se jedná o nádherný černobílý koncert s jedním z nejlepších filmových konců, které lze vidět. Because, sister, you have early stage tuberculosis. ... Thank you. Thank you, father.