Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Animovaný
  • Drama
  • Krimi
  • Akční

Biografie (12)

Antonio Vivaldi (skladatel)

22.05.2021

Antonio Lucio Vivaldi se narodil v Benátské republice. Vivaldimu bylo 19 let, když tato republika zanikla a byla rozdělena mezi Francii, Cisalpinskou republiku a Rakousko.Vivaldi se narodil lazebníku a hudebníku Giovannimu Battistovi Vivaldimu a Camille Calicchio, dceři krejčího. Jeho děd Agostino Vivaldi byl krejčím v Brescii… (více)

Alexandr Sergejevič Puškin (spisovatel / scenárista)

04.05.2021

Alexandr Sergejevič Puškin byl ruský básník, prozaik a dramatik. Jeho otec Sergej Lvovič byl vysokým aristokratem a matka Naděžda Osipovna byla vnučkou Abrama Petroviče Hannibala, černošského vojáka ve službách Petra Velikého.Malý Alexandr Sergejevič byl vychováván s důrazem na francouzštinu, kterou záhy ovládl. Četl díla… (více)

Sofoklés (scenárista)

29.04.2021

Sofoklés patří k nejznámějším starořeckým dramatikům. Byl prostředním ze slavné trojice Aischylos – Sofoklés – Euripides. Všichni tři pocházeli z Attiky (kraj s hlavním městem Athénami) a zcela zásadním způsobem ovlivnili vznik evropského divadla tak, jak ho dnes známe.Narodil se kolem roku 496 př. Kr. a celý život byl spojen s… (více)

Euripides (scenárista / spisovatel)

25.04.2021

Euripides patří k nejznámějším starořeckým dramatikům. Byl nejmladší ze slavné trojice Aischylos – Sofokles – Euripides. Všichni tři pocházeli z Attiky (kraj s hlavním městem Athénami) a zcela zásadním způsobem ovlivnili vznik evropského divadla tak, jak ho dnes známe.Narodil se kolem roku 480 př. Kr. na ostrově Salamis a žil v… (více)

Joseph Haydn (skladatel)

18.04.2021

„Papa Haydn“, jak se mu v dobách jeho slávy říkalo, se narodil jako Franz Joseph Haydn 1. dubna (někdy se uvádí 31. března) 1732 v dolnorakouském městečku Rohrau do rodiny nezámožného koláře (výrobce převážně dřevěného zemědělského nářadí, saní a podobných věcí) Mathiase Haydna. Rodiče měli hodně dětí a Josephovi dva mladší… (více)

Luigi Cherubini (skladatel)

17.04.2021

Maria Luigi Zenobio Carlo Salvatore Cherubini se narodil 8. (někdy se udává 14.) září 1760 ve Florencii do rodiny korepetitora opery divadla „Teatro della Pergola“. Hudbě se věnoval odmalička. V jeho osmnácti letech si ho všiml toskánský velkovévoda Leopold Habsbursko-Lotrinský, syn Marie Terezie a pozdější císař Svaté říše… (více)

Johann Sebastian Bach (skladatel)

17.04.2021

Johann Sebastian Bach se podle juliánského kalendáře, který platil v době jeho narození, narodil 21. března 1685 v Eisenachu (počítáno dle gregoriánského kalendáře, který byl zaveden během jeho života, 31. března) do rodiny hudebního skladatele, houslisty a violisty Johanna Ambrosia Bacha. Jeho matkou byla Alžběta Lämmerhirt,… (více)

Eugene Sandow (herec)

09.10.2016

Eugen Sandow (vlastním jménem Friedrich Wilhelm Müller) se narodil 2. dubna 1867 v Königsbergu v Prusku. Proslul jako silák a je považován za zakladatele moderní kulturistiky.Svou pověst si založil na různých siláckých kouscích a zápasech, které mu postupem doby přinášely velmi slušné zisky.V roce 1894 se Sandow objevil v… (více)

George Frideric Handel (skladatel)

08.10.2016

Georg Friedrich Händel (v Anglii se psal George Frideric Handel) se narodil 23. února 1685 v Halle an der Saale v Magdeburském knížectví lékaři Georgu Händelovi a jeho manželce Dorothee. Jeho otec Georg působil jako osobní lékař Johana Adolfa I., syna kurfiřta Augusta.V mládí Händela učil slavný varhaník Friedrich Wilhelm… (více)

Giuseppe Verdi (skladatel / scenárista)

08.10.2016

Giuseppe Verdi se narodil 10. října 1813 v Roncole v Parmském vévodství místnímu hokynáři a hospodskému Carlu Verdimu a přadleně Luise. Základy hudebního vzdělání mu poskytl vesnický varhaník. Později začal chodit do města Busseto do školy, ale s varhaníkem z rodné vsi stále udržoval kontakt. Již po třech letech byl schopen… (více)

Selma Lagerlöf (spisovatelka / scenáristka / herečka)

08.03.2016

Selma Lagerlöf se narodila na zámku Mårbacka v jižním Švédsku 20. 11. 1858. Několik let pracovala jako učitelka, nakonec se ale začala plně věnovat literatuře. Se svým dílem sklízela řadu úspěchů a roku 1909 se stala první ženou v historii, která získala Nobelovu cenu za literaturu. Roku 1914 se také jako první žena v historii… (více)

Richard Wagner (skladatel / scenárista)

17.10.2015

Richard Wagner se narodil 22. května 1813 v Lipsku otci Karlu Friedrichovi a matce Johanně Rosine Wagner, rozené Päetz. Záhy přišel o otce a o jeho výchovu se tak staral nový manžel jeho matky Ludwig Geyer.Zpočátku se snažil uchytit jako dramatik a sepsal tragédii Leubald a Adelaida, která se však neujala. Pokusil se také… (více)

Reklama

Reklama

Reklama