Statue of Liberty (1898)

Na tu dobu mohli vymyslet také něco lepšího než jen statický roztřesený záběr.

Formule 1 (1978)

Budou nás zajímat především piloti Formule 1. Co je vlastně vede k tomu, aby závodili? Aby riskovali svoje zdraví i své životy?! Najdeme na tuto otázku odpověď? / Stirling Moss v dokumentu prohlásil, že své období by za současné (1978) neměnil, že to zkrátka už nemá šťávu. Já už si dnes F1 taky nepustím, ale tu atmosféru, kdy jsem se v dětství díval, tu nikdy nezapomenu... / Úžasný ale totálně brutální dokument o něčem, co mám - ani sám nevím proč - rád. Nejhorší pro mne jsou, pokaždé, když sleduji něco o formulích, poslední záběry živého Rogera Williamsona. Při sledování jsem měl slzy v očích.

Rakvičkárna (1966)

Rakvičkárna je zajímavé dílo se skrytým významem, ale mě osobně nijak nezasáhla. Zklamal mě konec (trochu), ale před loutkami smekám, ty jsou úžasné.

Není stále zamračeno (1949) (studentský film)

Lehký otřes mozku, pohmožděný hrudník, čtrnáct dní ležet. A co žně?

Piknik s Weismannem (1968)

Nemohu než se obdivovat dokonalé pointě tohoto desetiminutového příběhu. Nábytek versus člověk.

Lidský úděl 1.: Čistá láska (1959)

Nechci psát komentář ke každému dílu zvlášť, protože se jedná o dílo jedno. / Divákovi je pozvolným způsobem předkládán život mladého kluka, který si je schopen udržet své ideály. Ovšem není to ten typ pozvolnosti, který nudí, nebo během něhož vám oči sklouznou jinam. Je to ten typ pozvolnosti, kdy děj ubíhá pomalu, ale vy nevěřícně zíráte na obrazovku a nechápete, že jste tohle neznali. Hlavní hrdina dělá věci, které nechce dělat, ale chápe, že je dělat musí, pokud se má vrátit za svou milou. / Japonští vojáci prováděli v oblasti Mandžuska naprosté příšernosti, což film zobrazuje dosti kvalitně, stejně jako lhostejnost vedoucích v místních dolech (a nejen jejich). Doba je těžká a žádá těžká rozhodnutí. / Celou epopej jsem si zařadil k těm nejlepším válečným filmům, které jsem zatím viděl, za natolik kvalitní záležitost považuji svad jen Ivanovo dětství od Tarkovského. Teorie může být správná a stejně v praxi neobstojí. Všichni musíme umřít… někdy. Osud už rozhodl, kdo bude žít a kdo zemře. Zabít nebo být zabit. To člověka změní.

J.S. Bach - Fantasia G-moll (1965)

Ta pasáž s otvírajícími se dveřmi, dvířkami a jinými otvíratelnými věcmi je úchvatná. Nikdy jsem snad neviděl tak dokonalé propojení kamery s hudbou jako v těchto asi dvou minutách.

Hosté večeře Páně (1963)

Role, kterou zahrál (a způsob, jakým ji zahrál) Allan Edwall, to je zkrátka jako atomová bomba. Vybuchne a navždy zůstane v paměti. Další úžasný film švédského Mistra.

Hrob světlušek (1988)

Uživatel viperblade to vystihl - scéna s vybráním peněz sráží celý snímek o hodně dolů. Zase na druhou stranu se příběhu nedá upřít opravdovost a zobrazení válečných skutečností. Po filmu mi bylo hodně dlouho těžko a tu pachuť už ze sebe, obávám se, nesmyji...