Zrození Planety opic (2011)

Příjemné letní překvapení. CGI opičky prakticky bezchybné, nominace na Oscara za vizuální efekty je téměř jistá, za to dám packu do ohně. Lidští herci jsou na place víceméně do počtu (vč. Franca a Coxe), s jedinou výjimkou - John Lithgow svoji kreaci zahrál velkolepě! I jemu by oscarová nominace slušela, jeho šance jsou však, vzhledem k žánru filmu, naprosto minimální :-(

127 hodin (2010)

Danny Boyle odvedl dobrou práci. Film se z osmdesáti procent odehrává v úzké skalní průrvě, s jediným protagonistou a divák se přesto nenudí. Stopáž je velmi rozumná, v okamžicích kdy už divákovi začnou skály lézt krkem, přichází rozuzlení. Velmi chválím, že tvůrci diváky neobtěžují dojemnými scénami, žádné seznamování se s rodinou, prostřihy na strachující se rodinu a závěrečné šťastné objetí s rodinou... James Franco svůj part odehrál se ctí, oscarová nominace mi ale přišla docela přehnaná. Když přemýšlím nad finální známkou, bez problémů dám čtyři hvězdičky. Film je zručně natočený, dobře odsejpá, ale na druhou stranu mě příliš nezasáhlo téma. Nepatřím mezi blázny, jejichž největším potěšením je hazardovat s vlastním životem, adrenalinové takysporty mně nic neříkají. Slzičku za páně Ralstonovu packu jsem neukápl, řídím se příslovím "kdo chce kam, až se ucho utrhne". Urthlo.

Barbie: Tajemství víl (2011)

Nedobrovolně zhlédnuto. Samozřejmě, tenhle díl je stejně zhůvěřilý jako všechny ostatní Bárbíny. Z odpadu zvedám na celé dvě hvězdičky jen kvůli jedné scéně, v sedmatřicáté minutě se všichní fanoušci Matrixu podělají smíchy!

Špatnej polda (2009)

Nevyvážený snímek, řada skvělých scén, řada hluchých míst. Dramaturgie silně pokulhávala. Scénárista byl nejspíš sjetej stejně jako Cageův pokulhávající polda. Což by vysvětlovalo tu pokulhávající dramaturgii...

Drive Angry (2011)

Prostě béčko jako vymalovaný, ale mezi námi, čekal někdo od nového opusu Nicolase Cage něco jiného? Exherec Cage už ani nepředstírá, že kdysi získal Oscara a vrší na sebe jeden film za druhým, kde si vystačí s dvěma nebo třemi "xichty". Není se tedy co divit, že celému filmu suverénně vévodí William Fichtner, jediná osoba na place, která se skutečně snažila. Hlavní záporák Billyho Burka je totiž postava nejen velice špatně napsaná (většího blba mezi záporáky těžko najdete), ale i tragicky zahraná. Tomu snad ani neměl být vyplacen honorář. Jediné pozitivum - film komerčně naprosto propadl, proto se nemusíme obávat dvojky.

Persepolis (2007)

Málokdy se stane, že bych se na nějaký film podíval bez předchozí přípravy. U Persepolisu jsem to riskl a risk se vyplatil. Musím říct, že především první polovina filmu mě nadchla. Během prvních dvaceti třiceti minut se divák v působivé a hlavně nenásilné zkratce dozví něco málo o Islámské revoluci, o nadějích které přinesla i o krutém vystřízlivění které následovalo. V závěru film sice ztrácí tempo (možná to byl tvůrčí záměr?), ale i tak se jedná o velice kvalitní film. Dodatek - výtvarná stránka filmu je naprosto luxusní!

Černá labuť (2010)

Všemi opěvovaná Černá labuť mě absolutně míjí. Příběhová konstrukce mi přišla natolik vyumělkovaná, že jsem měl co dělat, abych neopustil představení. Nevěřím, že nikdo z kolegů by nezaznamenal, že primabalerína trpí velmi vážnou duševní chorobou. Jen díky naprosto dokonalé Natalii Portman jsem z představení neodešel, z jejího výkonu šel mráz po zádech!

Transformers 3 (2011)

Nic jiného než vizuální hody nečekejte. Pitomější "příběh" aby pohledal. A velice by mě zajímalo, jak Michael Bay přinutil Johna Malkoviche podepsat takovej trapnej štěk. Že by se spřáhnul s Johnem Cusackem a vlezl do něj? Nic jiného mě nenapadá... V druhé půlce filmu jsem se ovšem bavil převelice, točila se totiž ve stejném "Gothamu" jako Temný rytíř, což v některých scénách nelze přehlédnout :-). A srandou je, že si ve třetích Transformers "zahrál" i stejný hongkongský mrakodrap jako v TDK. Ve čtvrtých Transformers proto očekávám příchod Batmana, který těm pitomým Autobotům (nebo to byli Deceptikoni?) konečně nakope prdel. A hrát ho bude pochopitelně Shia. Edit - jeden z mých přátel mi v poště napsal: "visis mi 7€! len kvoli Tvojim trom hviezdickam som sa domnieval, ze Transformers 3 nebudu taki strasni a nechal som sa zlakat do kina". Má odpověď: "Ty tři hvězdičky jsou v rámci žánru "stupidních kybernetickorobotických flmů" samozřejmě OK, v konfrontaci s Formanem, Scorsesem, Leonem, Kurosawou a spol. je Bayův poslední opus pochopitelně sračka roku :-)"

Kung Fu Panda 2 (2011)

Další pokračování, které předchozímu filmu nesahá ani po kotníky. Jednička měla stejně prostinký děj, který byl ovšem nejen třeskutě vtipný, ale fungoval i jako láskyplná pocta "pokleslým" Kung-fu filmům. Tvůrci dvojky hodili přes palubu jakoukoli snahu o rozumné navázání na předchozí díl, zápletku postavili na osvědčených schématech - přidáme akci, přidáme zvířátka a hlavní zápletka se bude točit kolem hrdinova traumatu z dětství. Fuj. Humoru rapidně ubylo, nelogičností naopak přibylo. Nebo jsem opravdu jediný, komu vadí, že Po dostává na frak od kdejakého protivníka, přestože umí Bushiho kleště? Akčních sekvencí sice opticky přibylo, ale nečekejte, že se u některé budete bavit stejně, jako při souboji o knedlíček, invenci tvůrci vyčerpali v jedničce. Když k tomu přidáme totálně nevyužitý potenciál krokodýla (JCVD si určitě zasloužil více prostoru), vychází mi, že chladnější divácké přijetí je naprosto zasloužené.