Občanský průkaz (2010)

Malý příjemný film se solidní dobovou atmosférou a (bohužel) evidentně špatně vybranými neherci v hlavních rolích. Herce pro dětské či pubertální role prostě nemáme. Tom Holý je světlá výjimka (a malý zázrak), když se čas od času ukáže někdo aspoň trochu slušný (Kotek), je flákán do každého druhého filmu, takže se publikum velmi rychle přesytí. "Výkony" naturščiků o to více kontrastují s představiteli dospělých, Geislerka poprvé hraje mámu... a jak! Macháček, kterého jinak příliš nemusím, svou malou roli sehrál excelentně. Ale nejvíc mě zaujala Kristýna Boková-Lišková, mít na základce takovou třídní, co bych za to dal...

Zelený sršeň (2011)

Kdo má rád rozkošně dekadentní filmy typu Kick Ass či Austin Powers, tomu se Zelený sršeň líbit bude. Kdo má rád Woodyho Allena, asi bude zhnusen. Já se řadím k první skupině, takže dávám palce hore. A ani mi nevadí, že hlavním tahounem filmu je jako vždy prkenný Seth Rogen, který nic jiného než buranské jelito zahrát neumí. Nebo nechce?

Fitzcarraldo (1982)

Fitzcarralda jsem neviděl snad dvacet let, ale v hlavě mi zůstal do dnešních dnů. Nyní, po opakované projekci, jsem se opět ujistil že Herzogův opus je velkolepý film. Kinski si s chutí střihl snad jedinou veskrze kladnou roli ve své kariéře, navíc roli, se kterou se mohu plně identifikovat. Spojuje mě s ní vášeň ke klasické hudbě - i já mám mnohdy chuť vykřičet do světa, aby lidé neposlouchali zasloužilé umělce typu soudružka Vondráčková, ale aspoň někdy v sobě našli odvahu poslechnout si skutečný národní poklad, nesmrtelnou hudbu Dvořákovu. To už jsem ovšem malinko odbočil, takže zpět k tématu ;-) . Sekvenci s přesunem parníku jsem s gustem pustil své sestře, která je, co se filmového vkusu týče, naprostý barbar. A... zírala na ni se stejnou fascinací jako já. To už něco znamená :-)

Aguirre, hněv Boží (1972)

Shlédnuto na Semináři archivního filmu 2011. Dlouho jsem odkládal shlédnutí tohoto filmu a když se naskytla příležitost vidět ho na velkém plátně, neváhal jsem. Zapomeňte na dobro a zlo, tady je jen zlo a ještě větší zlo. Největší zlo reprezentuje herecký génius s tváří démona - Klaus Kinski. Na jeho výkonu je postavený celý film. Když k tomu přičteme výbornou kameru a hudbu, máme před sebou úžasný klenot, jehož jedinou negativní stránkou je, že byl natočen v televizním formátu 4:3, což filmu bohužel ubližuje. Žel finanční možnosti tvůrců byly velmi omezené, škoda.

Krajina ticha a temnoty (1971)

Shlédnuto na Semináři archivního filmu 2011. Dokument, který mě totálně rozložil, po shlédnutí jsem několik minut lapal po dechu a nebyl schopen slova. Hrůzostrašný osud protagonistů nutí diváka pokládat si otázku - jaké to je, být hluchoslepý? Dokázal bych s takovým hendikepem vůbec žít? Stojí vůbec za to žít? Dokument nám na tyto otázky odpovědi nedá, ty si musí najít divák sám. Za sebe říkám - já bych to nedokázal. O to větší úctu mám k paní Straubinger. Nejen že v sobě našla sílu bojovat, ale našla ve svém srdci dost síly i pro další jedince s identickým postižením. Jestli existuje Nebe, paní Straubinger bych přál ten nejkrásnější obláček. A Nobelovu cenu míru k tomu.

Každý pro sebe a bůh proti všem (1974)

Shlédnuto na Semináři archivního filmu 2011. Pomalý film, stojící a padající na hereckém výkonu naturščika s velkým N - Bruna S. Herzogovi se podařil malý zázrak, z neherce dostal výkon, za který by se nemusel stydět leckterý oscarový herec. Výborný film.

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Shlédnuto na Semináři archivního filmu 2011. Nejsem fanouškem hororů, ale tento snímek snad ani za horor být považován nemůže. Pocta klasickému Nosferatu z roku 1922, nic víc, nic míň. Kinski luxusní, ale tím asi málokoho šokuji.

Handicapovaná budoucnost (1971) (TV film)

Shlédnuto na Semináři archivního filmu 2011. Předně - život postižených lidí mi není úplně cizí, i já patřím mezi jedince s tělesnou vadou, byť v porovnání s imobilními vozíčkáři jsem prakticky zdravý jedinec. Každopádně jsem v dětství vymetal spousty léčeben, takže mám mezi těžce tělesně postiženými řadu přátel. Co říct k filmu? Ve své době šokující film, kdyby podobné filmy nevznikly, zdravá část populace by se nikdy neseznámila s problémy, které hendikepovaní zažívají dnes a denně. I díky filmům jako je právě tento, se podařilo zlepšit životní podmínky postižených - proto si podobné filmy zasluhují naši úctu, Asimove.

Vojcek (1979)

Shlédnuto na Semináři archivního filmu 2011. Šílenec hraje šílence, a to tak, že až tuhne krev v žilách. Film nijak nezastírá svůj divadelní původ, čemuž tvůrci napomohli opravdu dlouhými záběry - herci se museli své party našprtat opravdu poctivě. Film za tři, jednu hvězdičku přidávám za geniálního Kinského.

Thor (2011)

Tak jako vnímáme přelom padesátých a šedesátých let jako éru kostýmních historických velkofilmů, budou jednou naši potomci vnímat současnou kinematografii jako éru komiksových filmů. A troufám si tvrdit, že Thor bude mezi nimi zaujímat čestné místo. Kenneth Branagh se vytáhl, nikdy bych nevěřil, že autor řady ceněných shakespearovských adaptací natočí komerční film par excellence. Což je možná větší kumšt, než natočit pro hrstku "bláznů" další "nudný" shakespearovský film. Protože co si budeme namlouvat, potlesk Spáčilek producenty nezajímá, ti chtějí zpět svých 150 milionů dolarů, nejlépe s tučným nádavkem. O jejich prachy tentokrát obavu nemám, tvůrci odvedli dobrou práci a producenti budou mít bohatého ježíška. Zajímá vás, jestli je Thor bezchybný film? Ale kdeže, i tento film obsahuje řadu lapsů, které ale tvůrcům rád odpustím, především kvůli skvěle dávkovanému humoru - když vejde Bůh hromu do Zverimexu a začne se dožadovat koně, není snad v sále nikoho, kdo by se nesmál. Dávám zasloužených 5*