Zelená zóna (2010)

IMHO zatím nejslabší Greengrassův snímek. Co by za to ale mnozí další režiséři dali, aby točili podobně "slabé" filmy... Vzhledem k obsahu filmu se už ani nedivím, že snímek u amerického poblika propadl.

Souboj Titánů (2010) odpad!

Koukám na to deset minut a trpím jako pes... Více napíšu, až ta hrůza skončí. _ _ _ _ _ Takže už to mám za sebou a můžu se trochu rozepsat. Už úvodní slovo chuděry vypravěčky, která musela ze scénáře číst neskutečné žvásty o vzniku olympských bohů, mi způsobovalo dávivé záchvaty. Momentálně módní naturščik Worthington, protlačovaný svými agenty do každého druhého blockbusteru, sice lautr nic nepředvedl, ale oproti tragickým představitelům bohů, pánům Fiennesovi a Neesonovi, ještě ušel. Nechápu ale, kde se prostý rybář naučil bojovému umění ve stylu wuxia. A pokračujeme dále - Zeus, to je kapitola sama pro sebe. Už jen za myšlenku, že nejvyšší olympský bůh je sesaditelný z trůnu, by měli být scénáristé lynčováni. Být jimi, nikdy bych nejel na dovolenou do Řecka. Extrémně hloupý Neesonův Zeus navíc nesahá noblesnímu Olivierovu Diovi ani po kotníky. A jak dopadl Kraken? Docela se povedl, jen jaksi netuším, k čemu měl všechna ta chapadla... Vlastně tuším. Rychloscénáristi si řekli, že by mohli mezi svíjejícími se chapadly udělat "pěknou" leteckou honičku. A jak řekli, tak i udělali. Samoúčelný hnus, velebnosti. A co Medůza? Sexy holka s dokonale čistou pletí. Jak může někdo při pohledu na její krásnou tvářičku zkamenět? Boj se škorpióny byl zcela zbytečně natahován, jako ostatně všechny akční scény... Poetika řeckých bájí byla nehorázným způsobem znásilněna. Tvůrcům bych tak přál, aby nějaké podsvětí existovalo a oni se tam dostali. Hádes by si to s nimi vyřídil po svém. PS.: Už mám svého favorita pro příští ročník Zlatých malin.

Přepadení v L.A. (1989) (TV film)

Na Heat pochopitelně nemá (monologovi nevěřte, blábolí jako vždy), ale pro fanoušky Heatu je to zajímavá podívaná. Docela jsem se nasmál, ať už té "výpravě", nebo i (ne)hereckým výkonům hlavních představitelů. Manna ovšem nijak nezatracuji, každý nějak začínal. Cameron natočil Piraně2, Spielberg komisaře Columba... Drobná perlička, ve starší verzi hrál Waingra Xander Berkeley, který pak dostal malou roličku i v remaku (na Pacinovu televizi se skutečně nepodívá :-)

Baader Meinhof Komplex (2008)

Banda vyšinutých levicově extrémistických maniaků se jala dělat revoluci v demokratické zemi s kalašnikovem v ruce a vrahy Che Guevarou a Mao Ce-tungem na rtech. A Uli Edel o nich natočil film, stopadesátiminutový a ... výborný. Stopáž je sice malinko přepálená, ale stříhat není co, všechny scény do filmu prostě patří, protože utvářejí komplexni obraz tehdejších událostí a kdyby film prošel drastickým střihem, hrubě by mu to uškodilo. Malý povzdech na závěr - snad se jednou dožiji doby, kdy i čeští filmaři budou schopní reflektovat nedávnou historii naší země bez patosu a nostalgie a film nebude vypadat jako narychlo spíchnutá televizní inscenace za pár šupů. Po shlédnutí Baader Meinhof Komplexu a italského zázraku Il Divo (Božský) mám pocit, že českým filmařům, absolventům FAMU, malinko ujíždí vlak.

Expendables: Postradatelní (2010)

Obyčejné béčko s par excellence obsazením a áčkovým rozpočtem. Škoda jen, že vzhledem ke krátké stopáži řada hvězd nedostala dostatečný prostor. Zamrzí to hlavně u Mickeyho Rourkea, ať se na mě italský hřebec nezlobí, Mickey ho ve společných scénách přehrál na celé čáře. Opět jsem si potvrdil, že Jet Li není můj šálek kávy, u něj mě malý prostor nemrzí. Lundgren překročil svůj stín, Roberts předvedl naprosto stejné herectví jako v TDK (čímž mi jen dokazuje, jak nevýrazným hercem je). Stalone a Statham odvedli svůj standard, žel na Sylvesterovi jsou křížky kurevsky vidět. Shrnuto, shlédl jsem solidní akční oddechovku, kde tuny klišé vzhledem k tomu, že film má být poctou klišovitým akčňákům osmdesátých let, ani příliš nevadí.

Mstitel s píšťalou (1986) odpad!

Přátelé, strčte si tu nostalgii někam. Tohle je bolševická propaganda jako když vyšije a jiné než odpadové hodnocení si nezaslouží. Onehdá jsem měl na podobné téma rozhovor s přítelem CaptainNorem. Ani Milan mě nepřesvědčil. Svůj názor, za kterým si stále stojím, je následující - přestože po technické stránce není film "Zítra se bude tančit všude" vůbec špatný, je to komunistická agitka nejhoršího kalibru a za propagaci zločinné ideologie si nic jiného než odpad nezaslouží. Tahle "perla" Kim Ir-senovy kinematografie je modelovým příkladem podobných filmů a já nemohu hodnotit proti svému přesvědčení. Tečka.

Ip Man (2008)

Nepatřím sice mezi fanoušky bojových umění, pozice v top200 mě nakonec dokopala k tomu, abych to stříbrné kolečko z obalu vytáhl. Rovnou říkám, že jsem jistou dobu uvažoval i o maximálním hodnocení - dramatická zápletka filmu totiž skutečně funguje! Především díky charizmatu představitele titulní role, kterému jsem tu jeho nasranost skutečně žral. Některé drobnosti mi ale přece jen nesedly, film se neubránil řadě klišé a především záporáci, až na japonského generála, byli mdlí. Proto nakonec ty čtyři hvězdičky.

Moon (2009)

Malý velký film, který stojí a padá na herectví Sama Rockwella. Není se co divit, vždyť je to vlastně jediný herec na place. Film nezaujme vizuální stránkou, za pět mega mnoho muziky nenaděláte, zato atmosféra filmu se povedla na jedničku, čemuž hodně pomohlo pomalé tempo, které asi leckdo nepřekousne. Já jsem to překousnul rád.

Kick-Ass (2010)

Po shlédnutí prvních trailerů jsem si říkal, že tohle bude buď geniální, nebo konina. Mýlil jsem se, je to geniální konina. Úžasně dekadentní vulgární konina. Rating R naprosto zasloužený, ale bez něj by film ztratil veškeré kouzlo. Snad jen relativně pomalejší rozjezd trochu vadil, nicméně druhá půlka filmu vše vynahradila. Silné čtyři hvězdičky