Columbo - Nebezpečná hra (1973) (epizoda) odpad!

Kdybych nebyl šachistou, asi bych byl tolerantnější. Proboha, který prase psalo scénář? Zaprvé: špičkový velmistr si nenechá dát v simultánce Mat bláznů (1.g4? e5 2.f3??? Dh4 mat), zadruhé: špičkoví velmistři jsou schopní odehrát desítky partií současně tzv. naslepo, nepotřebují berličky typu cukřenka, pepřenka atd. Za třetí: že by si dali obhájce a vyzyvatel přátelskou partičku v restauraci den před partií? Scénáristo, ty troubo, říká ti něco pojem "Domácí příprava"? Skuteční účastníci zápasu o nejvyšší titul by neriskovali prozrazení domácí přípravy v bezcenné volné partii. Začtvrté: sovětský velmistr by si v Americe nezašel ani na toaletu bez doprovodu houfu agentů KGB, resp. někoho z obrovského týmu sekundantů, který byl ale beztak agentem KGB (že, soudruhu velmistře Bondarevský?) Zapáté: věk soupeřů, takoví veteráni hráli o nejvyšší titul snad naposledy v roce 1886 (Steinitz - Zuckertort), od té doby se světová špička zásadně omladila! Ale dost už kritiky, zbytečně si opotřebovávám klávesnici...

Prohnilí (1984)

Vítejte milí Prohnilí v mé soukromé top10 francouzských filmů.

VALL-I (2008)

Předně, Wall-E není žádná řehtačka, v průběhu celého filmu jsem se spíš trvale usmíval, než že bych se popadal za břicho. Což ale v žádném případě nemusí být na škodu, ostatně za nejzajímavější část filmu považuji neskutečně dokonalou technickou stránku. Jak je proboha možný, že Pixarovic tvůrci mají stále obrovský náskok před "konkurencí", jestli se tak dají ostatní animační studia vůbec nazvat? K filmu jen několik menších výtek, především mi neseděl ten uměle naroubovaný happyend. (pozor, spoiler) Když Eva vyměnila Wall-E mu "základní desku" a Wall-E ztratil paměť (logicky), v duchu jsem Pixaru tleskal, že si dovolil ukončit film sice smutně, ale zato krásně. O to větší bylo zklamání, když si robůtek posléze "vzpomněl". Výborný byl ovšem hlavní "záporák", který evokoval vzpomínky na počítač HALL z Kubrickovy Vesmírné odysey, ostatně Straussova hudba to jen podpořila. Takové detaily ovšem nejsou určené dětskému publiku, ani běžnému dospelému publiku, ale spíš nám, magorům cinefilům, kteří máme nakoukáno, takže běžná populace si film ani nemůže vychutnat v plné síle. Verdikt: dávám čtyři hvězdičky, ale jsou to silné čtyři.

Vražedná pole (1984)

Kam ty rudý prasata strčí své odporné rypáky, tam následuje jen bída a utrpení. U nás si v podstatě ještě můžeme blahopřát, že i ten vrah Gottwald byl alespoň trochu civilizovaný, protože co se dělo v Kambodži, nad tím zůstává rozum stát. Takhle to dopadá, když se vlády ujme takzvaný lid.

Den poté (1983) (TV film)

Technická stránka filmu je dnes samozřejmě naprosto zastaralá. Ale co se týče emocí, je jimi nabit k prasknutí. Skvělý Jason Robards!

Hlava rodiny (1991)

Další zprasenej remake. Akorát se vám podařilo, milí tvůrci, zhnusit mi vzpomínku na Nevěstina otce. Steve, mám tě sice docela rád, ale na Spencera prostě nemáš.

Tři uprchlíci (1989) odpad!

Idiota, co vymyslel remake, by měli pověsit za kule do průvanu. Remaky obecně bývají nevalné, ale co se podařilo těmhle tvůrcům, to bere dech. Chce se mi zvracet...

Kytice (2000)

Ať si kdo chce co chce říká, formální stránka filmu na mě působí dokonalým dojmem. Barevná opulentnost některých balad sice balancuje na hranici kýče, nicméně přes hranici dobrého vkusu nepřepadne. Kameraman se prostě vyznamenal. A které balady mám nejraději? Vesměs stejně jako ostatní: Svatební košile a Zlatý kolovrat. Nebýt "zapomenutelnosti" některých dalších balad (třeba Mateřídouška působila velmi zbytečným dojmem), nerozpakoval bych se dát plné hodnocení.

Kožené slunce (2002) (TV film)

Zábavné? Ano. Odpovídající realitě vesnického fotbalu? Ano. Proč přesto jen dvě hvězdičky? Katastrofální "choreografie" ryze fotbalových sekvencí. I v té nejposlednější neandrtálské lize jsou si hráči schopní nahrát, udělat pěknou akci na jeden dotek, vymyslet hezkou přihrávku uličkou atd. atd. Snímek se nedokázal odprostit od typických klišé podobných snímků, kde na dvaceti metrech čtverečních hraje patnáct hráčů najednou (aby se nám hezky vešli všichni do záběru, když už ty herce musíme platit), rejža zařve "akce" a herci si na povel začnou chaoticky přihrávat, nejlépe bodlem, bez ohledu na to, jaký dres má v tu chvíli kdo na sobě, prostě parodie na Bago.... Kdy už konečně někdo natočí film ze sportovního prostředí, na který se bude dát koukat a bavit se jinak, než hledáním chyb??