V zajetí rychlosti (2005)

Po shlédnutí tohoto malého skvostu můžu s klidným svědomím prohlásit, že tak fajn mi bylo naposledy, když jsem odcházel z Amélie. Filmu s přehledem vládne absolutně dokonalý Anthony Hopkins. Upalujte do nejbližší videopůjčovny. To je rozkaz!

Upozornění: před návštěvou kina důkladně zvažte nadměrnou konzumaci jakéhokoli nápoje! Jinak by se Vám mohlo stát, že v sobě neudržíte tekutinu zcela jiného chemického složení. Snímek je od začátku až do konce přeplněn neuvěřitelným množstvím zábavných scén, taková koncentrace humoru tady už dlouho nebyla. Nemohu si pomoct, musím dát plný počet hvězdiček. Asi jsem úchyl. Teď mě prosím omluvte, musím jít přefiknout sestru, pokud už teda brácha skončil :-) PS. Nepřipadalo vám, že ta slepice měla ve filmu podobnou roli, jako šavlozubá veverka v Době ledové?

Spláchnutej (2006)

Ne že bych se nebavil, to jako jo, ale zas až taková pecka to není. Zatím nejhorší Aardmanovka. Může mi ale proboha někdo vysvětlit, proč tento snímek stál neuveřitelných 140 000 000 dolarů? Když srovnám technickou úroveň s Auty (rozpočet cca 120 000 000), musim říct, že někde se stala chyba. Tvůrci prodělali obrovskej balík peněz, doufám, že finanční neúspěch nezlomí Aardmanům vaz.

12 opic (1995)

Terry Gilliam v jednom rozhovoru prohlásil, že nad vchody do kin nechá pověsit ceduli HLOUPÝM VSTUP ZAKÁZÁN. Ve znojemském kině Svět tento text nad vchod opravdu pověsili. Takže když jsem po prvním shlédnutí filmu nechápal souvislosti, řekl jsem si, že chyba asi nebude na straně tvůrců, chyba bude ve mně. Načež jsem film shlédl ještě třikrát a.... neprohloupil jsem! Kdo není líný alespoň někdy u filmu přemýšlet, bude při každém dalším shlédnutí vrnět blahem, když mu budou docházet další a další skryté významy a nečekané souvislosti. Jasná jednička s hvězdičkou.

Obchodník se smrtí (2005)

Obchodník se smrtí je jeden z divácky nejvděčnějších snímků poslední doby, jak ostatně dokazuje jeho úspěch ve videodistribuci (vím, o čem mluvím, pracuji ve videopůjčovně). Pokud máte rádi svižné, dobře natočené filmy a milujete černý humor (a nevadí vám, že se onen černý humor mnohdy strefuje do černých obyvatel této planety), skouknutím tohoto snímku chybu neuděláte.

Přeber si to (1999)

Tvůrci snímku neměli při natáčení žádné umělecké ambice, chtěli jen diváka bavit, bavit a zase jen bavit, což se náramně podařilo. Nevzpomínám si, kdy jsem se v posledních letech u filmu tak nasmál. Dialogy jsou skvěle napsané, těch hlášek je nepočítaně, herci jsou přesně vybraní, prostě radost koukat. Doporučuji.

Mise (1986)

Když mi bylo nějakých 14, šli jsme se školou do kina na nějaký film Čas probuzení, a já jsem přes počáteční velkou averzi ke snímku, ve kterém nehraje žádný svalovec pochopil, že nejlepšími herci nejsou Arnold a Sylvester, nýbrž úplně jiní... De Niro mě šokoval a ukázal mi skutečné herectví. O pár měsíců později dávali v televizi jakýsi film Misie, už už chtěla máti přepnout, když se v úvodních titulcích objevilo jméno Robert De Niro. Přepnut jsem kategoricky zakázal, byť se to matce zrovna dvakrát nelíbilo.... a na konci filmu jsme bečeli celá rodina. K Misii mám sentimentální vztah, je to můj nejoblíbenější historický snímek, za který se budu rvát. Co nezapomenu do konce života, jsou De Nirovy oči - když na lupičské výpravě musel, už jako kněz, zabít strážce, aby nedošlo k jejich prozrazení. Ten strnulý pohled, kdy si uvědomil, že právě v tom okamžiku, v zájmu vyššího dobra, musel hodit přes palubu svoji čerstvě nabytou víru a stát se opět tím, kým už nikdy nechtěl být, vrahem Mendozou. Ale zároveň z těch očí vyzařovalo přesvědčení, že jiné cesty nebylo a že tak to zřejmě chtěl Bůh. Před Robertem De Nirem smekám, stejně jako před výkonem Jeremyho Ironse, ale i Liama Neesona, Raye McAnnalyho a dalších. Pozn.: jsem ateista.

Kulový blesk (1978)

Nesmrtelná komedie, víc netřeba dodávat. Přidám drobný postřeh přítele Hynka, ve filmu se neustále mluví o Půlpánových, Půlpánovi sem, Půlpánovi tam.... ale nikdo takovej tam prostě není :-)

Toulavý pes (1949)

Nečekané překvápko. Mlaďounký Mifune v čepici byl k nepoznání. A výkon Takashiho Shimury v roli Mifuneho mentora byl ještě lepší. Když k tomu přidám tradičně skvělou Kurosawovu režii, rád snímku odpustím těch několik hluchých míst.