Kung Fu Panda 4 (2024)

Za mňa ľahký, svieži a príjemne oddychový film, trochu mi pripomína nedávny Matrix Resurrections, v kontexte dovetku príbehu z pôvodnej trilógie. Využil sa aj odlišný prístup k animácií, aky štúdio Disney využíva čoraz častejšie (nedávny Kocúr v čižmách napr.) a v prípade kung fu súbojov fungoval výborne. Neočakávaj nič prevratné ani zásadne, kvalita ostáva zhruba na úrovni predošlej časti, v kontexte celej série by som si už ale prial, aby išlo o posledný prírastok s pandou Po, keďže cítiť, že väčšina postáv úplne naplnila potenciál a látka je vyžmýkaná. 74%

Duna: Část druhá (2024)

Po Star Wars, Lord of the rings, Harry Potter a Marvel ságy po rok 2019 prichádza definitívne nový nástupca, svet čarovný, magický, nebezpečný, svet Arrakisu a piesočnej Duny. Denis Villeneuve naplno rozbehol politické hry, Hans Zimmer konečne naplno ukázal svoj talent a Duna: Part 2 priniesla totálny audiovizuálny masterpiece. Pre mňa jednoznačný adept na Oscary 2025 a horúci kandidát na najlepší film za posledných 5 rokov. 💯%

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Na 6 .výročie smrti Jana Kuciaka a jeho snúbenice, teda 21.02.2024 som prvý raz videl tento dokument, natočený danskou produkciou ešte v roku 2022. A tento zážitok mnou otriasol viac ako všetky filmy o Krstnom otcovi ci mafiánske gangster snímky od Scorseseho a Leoneho dokopy. Pretože autori vytvorili tak kvalitne postavený logický koncept, že nielen previedli aj menej znaleho diváka plynule skrz celú prehnitu schému na Slovensku, ale dokonca presne predvidali možný návrat strany SMER do čela našej republiky. Tento dokument si ani nezaslúži hodnotenie, pretože realita je žiaľ postačujúcim odrazom toho, ako naozaj kvalitný je morálny úpadok na našom malom Slovensku.

Podraz (1973)

Hravé, vtipné a plne podrazov aj na diváka, ale dvojica Redford - Newman je tak štýlová, že si pýta stále ďalšie. Herecký masterclass, len pre mňa až príliš priamočiary. O čosi viac emocionálne zapôsobil predošlý snímok Butch Cassidy and Sundance Kid. 84%

Bod obnovy (2023)

Divácky atraktívnejšie ako Blade Runner 2049, avšak na podobne ladenú Minority Report od Spielberga sa to ešte nechytá. No už len fakt, že sa film Bod obnovy porovnáva s týmito veľkolepými sci-fi snímkami znamená, že ide o významný míľnik v Česko-slovenskej kinematografii. 77%

Úkryt (2002)

Výborný komorný thriller odohrávajúci sa v 1 dome a veľmi špecifickou tajnou miestnosťou. Fincher pracuje s detailami parádne a taktiež ma veľmi potešila nájazdova kamera, ktorá doslova lietala po celom dome. Par hercov, kvalitny scenár a hlavne brilantna réžia vo filme Úkryt ukazuje, ako málo stačí ku diváckej spokojnosti. Keby sa ešte o čosi viac vyšperkovalo finále, bol by to full house. 88%

Dobrý ročník (2006)

Romantická komédia v podaní Ridleyho Scotta je svieža a ma úžasné lokácie na vinici vo Francúzsku. Russell Crowe ťahá film rovnako ako Scottova dravá réžia, so žiarivým slnečným vizualom. No zatiaľčo časť dramatická a charakterova je devízou filmu, romantická ci vztahova s posunom arc charakteru hlavného hrdinu Maximiliána dáva logike na frak. Najdôležitejšie životné rozhodnutie sa v zavere udeje z nepochopiteľných pričiň, podporené skratkovitymi a účelovými scénami aj vo flashbackoch. Tajne som veril najmä v úvode pri výbornom nástupe aj soundtracku, že nás čaká konečne sofistikovanejsie prevedenie v prípade Ridleyho Scotta v danom žánri, no i on napokon sklzol do vôd priemeru a pátosu. Tak napokon Dobrý ročník je bohužiaľ iba dobrý. 63%

Okamžik zlomu (2007)

Z prostredia súdnej drámy ci thrilleru už dnes vzniká pomerne málo kvalitných filmov (naposledy Chicago 7 od Sorkina ci Sudca z roku 2014) pričom tento žáner pokiaľ ma silný scenár a ústredné postavy sú zaujímavé charaktery, tak vždy ide o precízny zážitok. Thriller Fracture z roku 2007 je veľmi kvalitný a ma ťahúňa v top forme. Anthony Hopkins si strihol ďalšieho geniálneho psychopata a opäť s prehľadom. Film viazne jedine v scénach kde on nie je, no spätne prináša jednu z prvých rolí, ktore stvárnil vtedy bažant Ryan Gosling. 87%

Klan Gucci (2021)

Ridley Scott si vybral slabšiu chvíľku, Klan Gucci stojí najmä v prvej hodine na zbytočnostiach a odrazu divák preletí 30 rokov tejto módnej dynastie v priebehu chvíle. Nevyvážený scenár s inak výbornými hereckými výkonmi na čele so speváčkou Lady Gaga, ktorej taliansky sexepíl prebíjal aj inak podstatne skúsenejších hereckých kolegov s výnimkou legendy Al Pacino. 67%

Wonka (2023)

Rodinné dobrodružstvo ako sa patrí. Paul King ukázal ako sa robí moderný príbeh pre všetky generácie, je to rozprávkové, nápadité, provokatívne a zároveň stále čarovné. Viac ako dôstojný nástupca (príbehovo predchodca) pre Burtona a jeho verziu Willyho Wonka, jedine tie piesne nie sú dostatočne originálne a zapamätateľné ako tomu bolo pri soundtracku Dannyho Elfmana v roku 2005. Herci úžasní, Chalamet je súčasná i budúca hviezda a Olivia Colman je taktiež chameleón, aj záporné postavy dokáže zahrať s chuťou. 92%

Časové pásmo bylo změněno