Rob Roy (1995)

Dobové filmy zo stredoveku su moja slabosť a Škótske časy nie sú výnimkou. Liam Neeson pravdepodobne v najlepšom výkone kariéry je zatienený jedine absolútne fenomenálnym Tímom Rothom alias Archibald Cunningham, ktorého postava sa divákovi aj Robertovi Royovi dostane poriadne pod kožu. Výborne dialógy a najmä nádherná škótska dobová hudba dotvárajú epický koncept filmu. Za spomenutie stoja aj sermiarske súboje, ktoré sú veľmi hodnoverne zobrazené v surovej atmosfére najmä na pánskych dvoroch. 96%

Interstellar (2014)

Prvá tretina filmu pred odletom do vesmíru je mimoriadne kostrbata a nezazivna, avšak pri navštevovani planét s rôznou gravitáciou Nolan vytlačil zo scén maximum, jeho fantázia je na mimoriadnej úrovni a v snímke Interstellar ukázal taktiež, aky inteligentný tvorca je. Krásne lokácie, kamera, výborná hudba tradične od Zimmera, napriek obrovskej dĺžke ide o veľmi kvalitnú sci-fi snímku z vesmíru, ktorých obsah je prakticky nevycerpatelny. Tajomno, prázdnota, čierne diery to všetko sú divácky atraktívne zložky a vo filme Interstellar sú spracované výborne. Dosiaľ Nolanov posledný naozaj kvalitný film. 85%

Dokonalý trik (2006)

Dokonalý trik síce nie je tak dokonalý ako nasledovne 2 filmy z pera Christophera Nolana, avšak vrámci filmov a trikoch a kúzelníkoch v praxi ide o najlepší film ever. 82%

Temný rytíř (2008)

Temný rytier redefinoval žáner nie len komiksov ci postavy Batman. Ide o kultovu záležitosť s najlepším rukopisom autora a množstvu skvelých postáv (nie len hereckých). Zimmer mal v danom čase top formu a jeho soundtrack je brutálne kvalitný. Napriek všetkým pozitívam film stojí prevažne na výkone Heatha Ledgera a postave Jokera, ktorá bola tak dobrá, že jej deficit sa prejavil hneď v ďalšej nemenej kvalitnej snímke Dark knight returns a prave tá závislosť na 1 aspekte uberá snímke od absolutória. 98%

Počátek (2010)

Po zhliadnutí poslednej tvorby Christophera Nolana a spätnom obzreti sa na jeho kariéru nemôžem inak, iba oceniť toto obdobie jeho tvorby, ktoré predišlo niekoľko XY rokov iných tvorcov a vytvorilo mu kult jedinečnosti, z ktorého (žiaľ) môže ťažiť dodnes. Inception je absolútne fenomenálny film, je príbehovo nadčasový, neustále gradujuci s prvkami thrilleru, ktoré doň privádza najmä bezchybná Marion Cotillard. Medzi rokmi 2006 - 2010 vznikli 3 významné filmy a Inception hodnotím ako vôbec najlepší z nich i celej Nolanovej kariéry. 98%

Tenet (2020)

Tenet je pre mňa najslabší film od Christophera Nolana. Pravdepodobne skúsil tematicky niečo podobné ako v Inception, ibaže tentoraz sa stratil vo vlastnej pre komplikovanej scenáristike a vo výsledku skôr divákovi odpáli poistky v hlave, než vytvorí dychberuci celok. Hudba taktiež katastrofa, v poslednej dobe všetci tvorcovia soundtrackov sa pokúšajú divákov v kine ohlusit co najviac miesto kvalitne prepracovaných songov a melódií. Prekvapivo aj herecky veľmi slabé, vôbec nevyšiel kasting okrem Branagha. 40%

Dunkerk (2017)

Filmy z čias 2.svetovej vojny ma nikdy nebavili, resp nenašiel sa tvorca, ktory by dokázal prísť s niečím originálnym a prekvapivým z daného obdobia. A Nolan nie je výnimka. Ani jeho netradičný prístup k rozprávaniu príbehov postáv nedokáže zachrániť pasívny dej, kde jedine skutočne zaujímavé udalosti sa dejú s mladimi vojakmi na potapajucej sa lodi. Hardyho prelety boli skôr nudné a vo finále snímka podobi Nolanovsky typicky chladne, teda nedokáže zaujať. 62%

Oppenheimer (2023)

Tak Christopher Nolan sa mi začína definitívne vzdalovat. Už v Tenetovi si poriadne uletel a Oppenheimer síce strieda rôzne žánre, ale film je prevažne dokumentárny. Zlatá éra Nolana s nadčasovymi príbehmi, prístupom k tvorbe a dynamike (Počiatok, Temný rytier, Interstellar) je definitívne za nami a v tejto snímke je množstvo negatív, ktoré jej uberajú na atraktivite. Snimka na 180 min nie je dostatočne pútavá, neprináša žiadne zvraty, ani výrazne napätie, postavy nedokážu na danej dĺžke záujmut. Do hlavy mi nejde načo Nolan potreboval také množstvo kvalitných hercov hrajúcich dokopy 1-2 min vo filme (Gary Oldman, Rami Malek), pôsobí snímka ako skor od Wesa Andersona. Taktiež hudba od Goransona je o 3 levely nižšia ako pri Zimmerovi, samostatne soundtrack prakticky nepočúvatelny. Po vizuálnej, technickej a hereckej stránke ide o vysokú kvalitu avšak na danej stopazi ponúka Oppenheimer sakra malo. 50%

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

MI7 pokračuje v šľapajach predošlých dielov s McQuarriem a Cruisom. Dramatická zložka a osudovost sú na najvyššej úrovni v sérii, akčná zložka tradične vysoko kvalitná, úroveň dialógov a soundtracku ale išla dolu. Scenár obsahuje vyslovene umelé a neprirodzene dialógy, najmä ak je v scéne viacero postav, vysvetľujúcich AI spôsobom sťaby na vysokej škole. Pointa filmu znieť v postavách umelo a strojovo začne fungovať až príchodom antagonistu Gabriela, ktory je dosiaľ najlepším zaporakom ever v MI. Lorne Balfe trochu sklamal, dunel ako pri Zimmerovi, ale niektorým scenam chýbala jemná hudobná hravosť a inovácie. Taktiež priestor postavám nebol daný rovnomerne, min Rebecca Ferguson si zaslúžila oveľa lepšiu prácu s postavou. V sumáre je siedma časť obsahovo plnšia avšak menej ucelená ako predošlá 2 filmy od Christophera McQurrieho. 79%

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Nikto nedokáže v súčasnosti spracovať hororové snímky s takým dôrazom na kvalitnú psychológiu postáv ala Steven King ako Mike Flanagan. Vo svojom treťom seriály v rade po The Haunting sa venuje teologickej až fanatickej rovine v malej uzavretej comunite na ostrove vzdialenom 30 míľ od najbližšej pevniny. Postavy sú napísané výborne, citáty z Biblie a dialógy o živote a smrti sú obsahovo kvalitne, to na com by 90% režisérov pohorelo, Flanaganovi tvorí dejovú kostru, okolo ktorej výstaval svoju novú temnú mytológiu. Prvé časti sú tajomné, skôr dramatické s prvkami hororu, až 5 .časťou sa začína akčnejsia zložka, ktorá naplno vypukne v predposlednej časti Kniha Apoštolov. Bohužiaľ podobne ako v Hill House ci Bly Manor, záver nepôsobí uspokojivo, postavy ktoré potrebovali pobudnúť na plátne dlhšie, boli zbuchane rýchlo a naopak zbytočne sa venuje čas scénam, ktoré skôr idú na vizuálny efekt. Ak sa Flanagan naučí lepšie pracovať s gradaciou a posledným dejstvom v seriálovej tvorbe (podarilo sa mu to vo filme Doctor Sleep bez problémov), tak v zásade nema v žánri psychologický horor konkurenciu. 92%