Chapelwaite (2021) (seriál)

Obstojná upírská série se sympatickým Adrienem Brodym, která se celá nese v duchu temna, kletby a upírského sání krve na pozadí nepřátelské atmosféry v zapadlé vesnici. Chapelwaite neurazí a dobře se na něj kouká, napětí i příběh jsou celkem fajn, avšak kvůli slabšího středu seriálu a průměrného finále se přikláním spíše jen k lepší trojhvězdě.

Bod varu (2021)

Film, který vlastně není ani tak film, jako spíš úplně běžný den v restauraci z pohledu personálu. O to víc je právě překvapivé, jak efektivně, poutavě, zábavně a hlavně odvážně je celý výsledek natočen. Ačkoliv vůbec nerozumím, co že nás to všechny na Boiling Point vlastně tak baví, když v jádru je to tak jednoduché téma, přesto dávám velmi silnou čtyřku, protože zkrátka a jednoduše jde až o uhrančivou záležitost.

Peklo (2021) (seriál)

Obrovské korejské béčko, které kromě občasného vizuálně slušného násilí a ústředního nápadu (který je stejně bohužel pojat špatně) nemá moc co nabídnout. Celkový motiv je pohřben díky nedokonalému vizuálu, strašným hereckým výkonům a zdlouhavému natahování děje bez semenší gradace nebo napětí, které by mě donutilo vžít se do filmu nebo by mě naplno vtáhlo do děje. Takhle je to jen první díl nudný, druhý rozjezdový, ale všechny další už jen míň a míň zajímavé, až to diváka přestane zajímat úplně. Ztráta času.

Dívka ve sklepě (2021) (TV film)

Celkem smekám a divím se, že tenhle béčkový tv film s béčkovou produkcí i béčkovými herci dokázal zaujmout na tak špičkové úrovni. Celá tahle kauza ohledně Fritzla je podána celkem výživně i informačně šikovně a ačkoliv filmařsky jde o průměr, sám jsem se přistihl, jak jsem se místy zarýval do sedačky a ke konci jsem se i celkem dost od napětí zapotil. Obstojná jednohubka, která asi nikoho neurazí a slabším povahám dovede i pěkně zavařit.

Chained (2012)

Slušný, málo známý, zapadlý thriller o sériovém vrahovi a uneseném dítěti, jenž mu během let dělá domácího otroka zatímco on unáší mladé dívky. Zajímavá myšlenka, místy komorní slowburn styl kombinovaný s jindy explicitně násilným vizuálem a pěkná cesta do mysli sociopata podtržena hlavním výkonem psychicky zničeného dítěte. Co mi ale chybělo k lepšímu hodnocení je tak trochu stereotypní dějová linie bez většího drajvu či něcěho vyloženě šokujícího, což ale není nic negativního jako spíš jen moje osobní výtka. Ve výsledku ale jinak dost slušná a často nevídaná záležitost.

Spáči (1996)

Troufale tvrdím, že první polovina filmu byla doslova mistrovské dílo. Absolutně bezchybně napsané i zahrané postavy, vtahující děj a atmosféra zarývající se pomalu pod kůži spolu s neuvěřitelnou gradací v domově pro mladistvé, která nemálokrát šokovala, znechucovala a lákala na druhou polovinu filmu v podobě krvavé pomsty. Ovšem to, co přišlo, mě bohužel nepotěšilo a celý film obrátilo o 180 stupňů. Místo revenge části jsem dostal nudné a nezajímavé soudní tahanice s už ne až tak zajímavýma postavama a s celkovým zpomalení ať už z hlediska budování děje, tak z hlediska divácké atraktivity. Velmi opatrná čtyřka, která za mě až do poloviny aspirovala na jasnou pětku a neskutečný filmařský zážitek, ale druhá část veškerou snahu pohřbila, což mě bude ještě dlouho mrzet. Pořád jde o solidní nadstandart, nicméně když si představím výsledek, pro který jsem si šel původně, tak ve mně vře.

Red Notice (2021)

Naprosto průměrná až podprůměrná akčně/vtipná heistovka se třema áčkovýma hercema, ze které ale až drasticky číší tvůrčí absolutní nezájem o to mít jakékoli ambice. Nenadchne, někoho možná ani neurazí, ale já čekal něco diametrálně odlišného a z výsledku jsem zklamaný. Takových věcí tady je milión a tohle ničím nevyčnívá, ba spíš naopak mě film ke konci už vůbec nezajímal.

Eternals (2021)

Takhle na úvod musím říct, že teda absolutně nerozumím všech těm nespokojeným ohlasům, neboť výsledek je daleko lepší, než jsem vůbec kdy očekával. Trailer mě skoro vůbec neoslovil a od začátku jsem si byl téměř jistý, že tohle bude nuda, která rozhodně půjde mimo mě a že Chloe Zhao jako režisérka pouze dramat přece nemůže udělat dobrou Marvel řežbu. Pletl jsem se. Eternals je svým způsobem “dospělá marvelovka”, která si ale stále zachovává vše, na co jsme u MCU zvyklí - fantastickou akci (které je dost a zároveň je vizuálně působivá a atraktivní), neustálý humor, slušné záporáky a skvělé postavy, které naštěstí dostaly solidní background story a my jsme se dozvěděli vše, co jsme potřebovali, a to od jejich originu, jejich smyslu existence až po jejich finální osudy. Další překvapení mě pak čekalo ve formě herců, které bychom snad v MCU nikdy nečekali a ke kterým jsem byl stejně skeptický jako k celému filmu, ale opak je pravdou a všichni to zvládli na výbornou. Samotný nápad o bytostech, které řídí svět a jejichž příběh se odehrává paralelně s našimi oblíbenými Avengery, je celkem šikovný, dobře pojatý i zrežírovaný a dobře pasuje do celého světa marvelu, stejně tak samotné finále i potitulkové scény jsou uspokojivé až za hrob a v konečném celku všechny marvelovky za poslední dobu značí, že se jde do finále a jakmile se časem vše spojí do sebe, bude to pecka. Absolutně bez výhrad, tohle bylo skvělé ze všech stran a já nemám, co bych vytknul. Kinotip, a to i pro všechny ty, kteří jsou skeptičtí - vůbec bych nedal na negativitu a běžte si udělat názor před plátno sami stejně tak jako dnes já.

Arcane: League of Legends - Tak vás tu vítáme (2021) (epizoda)

Lolkaři jsou taky lidi a konečně si na nás někdo vzpomněl! První díl bezkonkurenční jízda a ukázalo se, že moje obavy z plochého děje těžícího jen z lolkařského světa, se rozhodně nenaplnily. Pecka.

Paranormal Activity: Next of Kin (2021)

Paranormal activity, které s Paranormal activity nemá nic společného, a i když tomuhle spojení tedy vůbec nerozumím, díky bohu za to. To, co jsem dostal, totiž předčilo veškeré mé očekávání a po dlouhé době zde máme výborný poctivý horor, který místy vyděsil i mě. Celý tenhle „midsommar-like“ nápad o návštěvě amišů, která ve výsledku není jen tak obyčejná a promění se v boj o život, se mi sakra líbí a už od začátku jsem hltal atmosféru i celou komunitu do syta. Herci jsou nečekaně sympatičtí (na to, že jsou to neznámé tváře), lekaček je požehnaně hodně (naprostá většina z nich funguje excelentně) a démon na konci byl mrazivý a jeho naháněčka v lesích mě zaryla do sedačky hodně hluboko. Plusové body i za to, že jak FF formát zvykne být rozmazaný a nepřehledný, zde je podán velmi šikovně a divácky atraktivně. Ti, kteří film zavrhují, jej buďto neviděli s plnou audio palbou v headsetu nebo jej nesledovali poctivě či film úplně zavrhli už před začátkem, a tak se není čemu divit, že jsou pak zklamaní. Každopádně sluchátka na plné pecky, tma a samota v pokoji a garantuji, že budete naprosto překvapeni, potěšeni a vyděšeni zároveň. Tohle je skvělá práce a zde půjdu klidně proti davu za plných pět hvězd (objektivně 4, ale rád tu poslední přihodím), protože z outsidera se po dlouhé době vyklubal poklad. Nutno jen dodat, že sluchátka jsou zrovna u tohohle kousku naprostý must-have…