Salton Sea (2002)

Od začátku není Val Kilmer klasická fetka - vypadá spíš jak rocker, pokérovanej přehnaným rudým ohněm a jde prostě poznat, že má něco za lubem. A lub se opravdu objeví. Ha, zjistím, že ten děj mě baví. Celé to smrdí noirem (i když tu trumpetičku si mohli odpustit), Val Kilmer je docela hustej a všechny vedlejší postavy vesměs taky, ale Vincent D'Onofrio? Ten je naprosto úchvatnej. Jde vidět, že záporácké role mu šly už tenkrát a s tímhle si dokonale vyhrál (ta beznosá mluva mě zaujala už když jsem to viděl kdysi napoprvé). Ten to celé zvedá o úroveň výš, ale ono tak celkově je to docela dobré. Myslím, že se to i doporučit (přesto ale žádné velké zázraky nečekejte).

Chladnokrevně (1996) (TV film)

Není to o nic horší, ani o nic lepší, než černobílý originál. Podle mě je úplně jedno, jestli se podíváte na jedno nebo druhé - děj je vlastně stejný, zpracování a kvalita podobná. Novější zpracování je akorát víc rozvláčnější, ale zase v barvě a líbily se mi ta dobová auta a věci atd. Pokud se podíváte na obojí, jako já, pak zjistíte, že jste právě přišli o 3h svého života, které navíc neubíhaly zrovna svižně. A tak jediné, co by někoho mohlo zajímat, tak Ryan Reynolds ještě jako mladej cucák, Anthony Edwards ještě s vlasama a bacha - Eric Roberts v dobré roli, v které opravdu hraje a docela dobře (i když ženské publikum, které při pohledu na něj z toho uchcává, upozorňuju, že tentokrát tady uchcává on).

Tajemný (2011)

Já ti nevim. Ono to na mě působilo tak, že toho nováčka sice vojel Craig Parkinson (kterej mi tam mimochodem jako jedinej seděl), ale jako teplouš mi spíš připadal John Lynch. Ale jo, je mi jasný, co tím chtěl tvůrce říct, akorát se mu to podle mě nepovedlo tím správným způsobem. Vhled do britského vězení, hlavně s ohledem na sociální začlenění mezi ostatní trestané, božínku hlavně s ohledem na jejich pocity, no co to jako je? No a bohužel ten největší kiks, když promluví "náhoda"? To není náhoda, to je scénáristická neschopnost. Nemám rád filmové náhody.

Spáči (1996)

Tento film mě kdysi dávno uchvátil a uchvácenej jsem zůstal i teď. Rozdělení do dvou částí - dětství a dospělost, mi silně evokuje něco jak Tenkrát v Americe nebo něco od Stephena Kinga. Ta atmosféra, prostředí Hell's Kitchen a postavy žijící na pomezí dna a kriminality, mi též připomíná něco kvalitního, asi od Scorseseho. A mezi tyhle všechny možné snímky se tohle může úplně v klidu a poctivě zařadit. Pravda, má to slabší chvilky - ta situace, kdy si to dva vrahové vůbec nerozmyslí a nechají se tak blbě chytit, je dost hloupá a stala se asi jen proto, aby děj mohl někam směřovat. Ale najdou se tam ještě absurdnější situace, třeba ten výslech jednoho z dozorců, který na sebe všechno práskne a pak se tam rozbrečí. A pak ten lživý kněz, jeho výčitky a rozsudek, no, pomlčím. Ale celej ten nápad o takhle provedené pomstě, to se prostě musí ocenit.

Doblba! (2005)

Nasadit Duška byl dobrej tah, ale třeba takovej Čtvrtníček mi odjakživa sedí spíš do nějakejch štěků, než do skutečnejch rolí. Ten příběh docela černohumornej, ale je vidět, že to je pořád ta naše česká kotlina. Z humoru se místama vyklube vážno a ty mysteriózní prvky mě tam děsily, protože se tam vůbec nehodily. Co bylo ale vůbec nejhorší, tak to varieté nebo jakejsi ten bordel s tlustejma tanečnicema a starejma rašplema. Ono to má sice na jednu stranu dobrej potenciál a nápad, ten se ale většinou stočí tam, kam by nemusel a mohl by jinam a líp. Ale jako úplně zatracovat to nebudu. Myslím, že Vachler (i když tam protekčně procpal dcerunku) sehnal solidní sestavu herců a možná kdyby tento film měl úspěch (což neměl), mohl stvořit i něco lepšího... mám k němu prostě respekt... ale ani nevím proč. Asi spíš kvůli zásluhám na poli českého filmu, než kvůli jeho kreativním projektům.

Mlýny (1994) (divadelní záznam)

Absolutní bomba, musím říct na úvod. Jedno z těch divadelních představení, které jsou za odměnu a né za trest. Tohle bych chtěl vidět naživo. Tomu se může rovnat snad jedině Prcík Tomeš (to jsem jednou dostal darem do olomouckého divadla a bylo to taky úplně super a navíc černohumorné). Tady prostě nejde vyzdvihnout některou část nebo některé herce, tam je dokonalé snad všechno. Ok, ve své životní až nadživotní roli zde exceluje naprosto a totálně nejlepší David Vávra - je to úplnej masakr. Ani jedna věta, gesto, ksicht a hláška nezůstanou na zmar. Nejvyšší vyznamenání za tento nejvyšší výkon! Ale není sám, kdo je parádní - všichni jsou vynikající, akorát on z nich ční nejvíc (s jeho tělesnou postavou se není co divit a s postavou, kterou hraje a která je skvěle napsaná, taky ne). Hromada kultovních hlášek, dialogů a scén. "Tak to sedí." PS: bonusové scény na DVD taky stojí za to - některé zajímavé alternace a nové vtipy a humory.

Chladnokrevně (1967)

Černobílost tomu sluší a mám úctu k tomu, že tímto filmem se zas obohatil filmový způsob vyprávění. Z pohledu zločinců. Člověk vidí do jejich duší a má aspoň trochu pocit, že k tomu mohli mít nějakou tu motivaci. Takže ta nesmyslnost tohoto ohavného činu z jejich pohledu nemusí být nutně tak nesmyslná. Dvojice vrahů zahraná parádně. Ostatní jen tak přicmrndávají. Že bych z toho ale byl nějak nadšenej? To ne. Rozhodně se na to nechci kouknout znovu a možná by tomu slušela kratší stopáž, vitráž, aviváž.

Něco je ve vzduchu (1980)

Ano, něco je ve vzduchu a moc to nevoní. Smrdí to cestováním v čase a to nemá na ovzduší ve filmu nikdy dobrej vliv. Docela dobře to vystihla jedna replika z filmu: "Nemá to logiku. To, co nebylo, být už nemůže." A právě proto celá ta základní myšlenka nedává smysl. Jediné, co mě zaujalo, byl kulak Nárožný: "Pražáku, vylez! Pražáku, vodjeď!" a to, že postava Vlastimila Brodského se jmenovala Václav Jebavý. Zbytek byla jen taková změť fyzikálních kravin a časových smyček. Nic k zasmání, jen ztráta času.

Poslední skaut (1991)

Protože je to tak neskutečně nahláškované, dá se tomu odpustit i poněkud jednodušší děj. Ten je typickej zejména devadesátkovejma záporákama a velkou mírou nepravděpodobnosti. Ale ta hlavní deviza je pochopitelně Bruce Willis, kterej chrlí charisma a drsné kecy, kdykoliv je na scéně. A Damon Wayans mu solidně sekunduje, nezůstává vyloženě pozadu. Tenhle film prostě řadím mezi klasiky, na které se dá podívat v podstatě kdykoliv. Upřednostňuju originální znění - kdysi dávno jsem to viděl se sprostým dabingem (protože tenkrát jiná verze nebyla) a bylo to super. Teď jsem si to pustil a porovnával s originálem a strašné. Plno věcí špatně přeloženo, plno věcí vůbec nevyznělo jak mělo a hlasy a kvalita zvuku strašná. Byl to dabing se Soukupem, kterej hodně lidí vyzdvizuje, ale originálu se nic nevyrovná. Mimochodem Poslední skaut obsahuje snad nejoriginálnější vyznání lásky: "Fuck you, Sarah."

Maják (2019)

Takže inspirované povídkou od Edgara Allana Poea? A nebyly ty dialogy náhodou přímo z těch jeho básní? No jako nevim nevim, jestli by nemohli mluvit normálně, větama. Černobílost, počasí, atmosféra samoty, ponorkové stavy, litry chlastu v nejrůznějších formách, mysteriózno, halucinace a šílenství, podpořeno temnou hudbou a tím psím až hyením počasím (ano, musel jsem počasí zmínit ještě jednou, protože to je mazec, co tam kolikrát řádí). Ten proces šílení, jak postupně žešiluje a vyšiluje, až se začnou dít různé hrůzy a hrůzné růzy, to mělo našlápnuto na zajímavej zážitek a ono to vlastně i našlapané a zajímavé bylo. Ale místo nehynoucího díla ve mě zanechal spíš pocit hynoucí. Nesmím zapomenout na totální nasazení hereckého dua a už jen kvůli nim bych si přál hodnotit víc. Možná tomu ještě někdy dám šanci, pokud se na to se mnou bude chtít někdo kouknout. Třeba bychom si potom pokecali o tom, jak to kdo pochopil.