Konec starých časů (1989)

• Ano, tohle je skutečně konec starých časů, tohle je poslední mistrův Velký film. Produkce: Filmové studio Barrandov

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Upír Nosferatu – Fantom noci je především poctou expresionistické klasice "Nosferatu - symfonie hrůzy" z roku 1922, pěkný odkaz - noční pohled na siluetu hradu Strečno je v podstatě totožný s originálem. Francouzsko-německé zinscenování příběhu Draculy založený na románu Brama Stokera je vizuální a narativní potěšení v každém slova smyslu. I tentokrát se natáčelo v Československu a hrad Pernštejn pomohl k výborné gotické atmosféře. Kinski byl démon i v civilu, prohlašoval o sobě, že je Nosferatu a během natáčení se prý choval jako šílenec a napadal filmový štáb. Lepšího fantoma než svého dvorního herce nemohl Herzog najít a výborná je i Isabelle Adjani.______ Atˇ už se rozhodnete pro sledování této „tribute to verze“ nebo pro Murnaův originál s ještě démoničtějším hrabětem Orlockem, nebude od věci seznámit se s varovným zamyšlením co by mohlo následovat po zhlédnutí filmu, když je člověk abych tak řekl nepřipraven: tedy vězte, sedíte v křesle před televizí, vstřebáváte dojmy z filmu, ten Kinski byl opravdu hrůzostrašný, jeho děsivý výraz z mysli jen tak nevymažete. Je krátce před půlnocí, všude tma tmoucí. Ozve se houkání sovy. Výhled z okna na blízký les a hradní zříceninu na nedalekém kopci se vám najednou nezdá tak romantický jako obvykle a co to blikající světlo v hradním okně?_____ Vlastně se ptáte sami sebe proč jste si nešli zatopit hned zvečera a nechali to až na tedˇ po tak hrůzné podívané. Představujete si jaký šílenec mohl vniknout tím nadzemním větracím okénkem do sklepa, jaké monstrum se může v těch podzemních prostorách skrývat. Co to vlastně říkali ve zprávách na Nově? Vždyt´ to by se klidně mohlo stát i ve vaší vesnici! A proč máte tak velký dům? Z druhého patra sejít do prvního, do přízemí a po schodech dolů do sklepa a pak ještě úzkou tmavou klesající chodbičkou až ke kotli na tuhá paliva? Ne, je to daleko, nepůjdete, máte přece v pokoji krásných 14°C. Proč jste vlastně zůstali v této hrozné barabizně sami, když vás vaše drahá polovička přemlouvala abyste s ní(m) navštívili tchýni. Proč jste vlastně nejeli za tou dobrou milou ženou, která vás má tak ráda? Co to bylo za idiotský nápad pouštět si nějaký francouzský horor, místo toho abyste se jako všichni normální lidé podívali raději po páté na neškodného amerického Forresta Gumpa?_____Je neuvěřitelné ticho, slyšíte červotoče chroupajícího váš půdní trám. Půlnoc. Dyng dong! Ohromné rány se ozvaly z přízemí, krve by se ve vás nedořezal – budˇme přesní: „krve by z vás nevysál“. Úleva přichází po chvilce – ty stojací kyvadlovky co tak krásně odbíjely každou hodinu, musí hned zítra z domu pryč. Bude-li pro mne nějaké zítra, já malověrný(á), mrazivá myšlenka. Z lesa se zase ozve naléhavé houkání sovy. A zrovna těch pár vteřin po půlnoci když už jste si říkali, že si vezmete diazepam a zároveň seberete poslední zbytky odvahy a přec jen přitopíte, ozvou se hned nad vámi na půdě zřetelné kroky, tohle přece není kuna! … Jsou takové noci, jsou a né že ne….. Produkce: Werner Herzog Filmproduktion

Upír Nosferatu (1922)

Démon Orlock, hra stínů, objektiv, kamera, celuloidový pás. Sugestivní syrový film. Filmová doba kamenná do kamene tesaná. Produkce: Jofa-Atelier Berlin-Johannisthal

Luc Besson - nepochopený (2014) (TV film)

Malá ukázka toho jak to vypadá, když vítězí byznys nad filmem. Kde jsou ty časy, kdy byl Besson průkopníkem francouzského neobaroka.

Forrest Gump (1994)

Pokud film vyvolává dojem, že i podprůměrní vyhrávají, že vše se dá zvládnout, je tak velmi dojemný, mám hned podezření, že se mi servíruje vykalkulovaný konstrukt, další americká pohádka pro dospělé. V tomto záměru je film možná dokonalý. Na druhé straně stejného efektu - tedy pocitu, že se vše dá zvládnout a ještě si u toho pobrečím - možno dosáhnout úspěšným nakrájením čerstvé cibule._____Forrest Gump je takový nedoléčený epileptik a evokuje amerického knížete Myškina. Jenže zatímco Dostojevského román je vrcholné dílo světové literatury, FG je jen mírně nadprůměrné řemeslo a rafinovaně manipulativní, emocionální maskult. Když se podívám na zdejší hodnocení, nezbývá než zkonstatovat: kdyby Forrest Gump neexistoval, museli bychom si ho vymyslet. Produkce: Paramount Pictures

24. Český lev (2017) (pořad)

Vlastně žádné velké překvapení, o cenách už dlouho nemá význam polemizovat. Na příštího moderátora lvů v AJ, NJ, RJ, jsem snad i skoro připraven, FJ, ŠJ, VJ, PJ mně už teda trochu zaskočí, ale pokud to bude v maďarštině, to avizuji dopředu, to hned vypnu. A. Banášová v prvních minutách spustila slovní smršť, že jsem skoro nestíhal překládat a měl dojem, že Adéla ještě nevečeřela a mluví z hladu. Představa Mareše na jejím místě mě přesvědčila, že může být mnohem hůř a že to vlastně zvládla. Vystoupení Ebena zase ukázalo, že může být mnohem lépe. A udivovalo mne, že pořád dokola používala jedno takové divné slovo a sice: leva. To jsem ještě nikdy neslyšel. PS: Olda Kaiser rulez.

Trans (2013)

Tak takto vypadá britsko-francouzská hypnoterapie. A přitom stačilo pořádně zastřihnout nehtíky hned na začátku a mohli jsme se vyhnout překombinovanému mixu vzpomínek, snů, percepce a reality. Výborný soundtrack, pěkné filmové obrazy, napínavé story a podlehne-li senzitivní divák této psychedelické seanci, vidí zaostřenou čárku na celý plátno - aspoň že enšpíglovi tu čárku z filmu nikdo neumazal, stejně se mu to jen zdálo. Ale ta vyholená hypnotizérka byla skutečná a z poloviny ustřelená hlava Casselova zas ne a čornutý Van Gogh, Modigliani, Monet, Degas zas ano, či ne? Tomu říkám správnej postmoderní trip! Produkce: Cloud Eight Films

Žena mého muže (2003)

Muž čte noviny v kavárně. Mladá žena požádá o oheň. Dlouhý pohled pod těžkými řasami. Náhodné setkání je zinscenováno - ten člověk nemá tušení, že jeho vlastní žena na něj nasadila tuto neznámou. Neobvyklá výchozí konstelace od pro mě neznámé filmařky Anne Fontaine._____Je zajímavé sledovat jak je ve francouzském filmu jako téma zpracována erotika, atˇ už v explicitní přímosti nebo jen jako živná půda pro dialog - tedy ve verbální rovině jako v tomto případě. Od ženského autora bych očekával, že téma nevěry které doprovází historii lidstva od dob neolitické revoluce, zpracuje konvenčním ženským pohledem. A ono ne! I když to není podáno vyloženě originálně, tak nonkonformní je to určitě. Vlastně to ani není primárně film o manželství nebo sexu, jak by se na povrchu mohlo zdát, ale o pravdě a lži, o tom zda absolutní pravda v životě a lásce je možná nebo je-li dokonce výhodnější. _____Herecké obsazení ústřední trojice je pojistkou, že se nebudete nudit, jejich performance krásně reflektují film a jsou obdivuhodně sofistikované. Béart byla pro ztvárnění charakteru bezzbožnosti a přizpůsobivostí Nathalie ideální volbou. V tomto spiknutí žen je sice jen nástrojem ve snaze rekonstruovat intimitu jednoho manželství, ale úplná femme fatale. 👍 Produkce: France 2 Cinéma

Noc klavíristy (1976)

Spousta nelogičností až nesmyslů, je to více pantauovská pohádka než precizní detektivka. Ale ! Výborný Svobodův soundtrack, zručná režije, výborně hrající staří bardi a vysoký koeficient koukatelnosti. I repete je kdykoliv možné. Produkce: Filmové studio Barrandov

Barva peněz (1986)

Chalani vraveli že ten film mal gule. Ano, a také tágo. Newman vstoupil podruhé do stejné řeky a vylovil si tam Oskara. Scorsese ze stejné řeky výtáhl na světlo filmovou klasiku (The Hustler) a vzdal jí tímto výlovem respektive novým filmem Color of Money hold. Jenže jeho Barva peněz level originálu až tak úplně nedosahuje, 70%. Produkce:Touchstone Pictures