Samotář v Seattlu (1993)

Doják, slaďák... ale moc hezký! Nejkrásnější mi na celém filmu připadala asi hudba, to prokládání večerními scénami s girlandami světel a nádhernými písněmi. Bez toho by samotný film možná skončil o hvězdičku níž. Co napsat o příběhu? Příjemný, hezký, naivní, nereálný... ve skutečném životě bych od někoho, kdo by se do mne zamiloval přes rozhlas a nechal mě sledovat detektivem, radši prchla... podobnou zápletku využívá až příliš mnoho thrillerů... nehledě na to, že závěr je nejčistší formou zvratu "deus ex machina", tentokrát spíše "batoh ex machina". Ale co? Je to film, na hony vzdálený od reality a možná tím poutavější. Krása.

Soví houkání (2006)

Jednoduché a dětské, ale místy k zasmání (a teď mám na mysli scény, u kterých to tvůrci zamýšleli). Dětem se to nejspíš bude líbit a pro dospělé je to film na pošmourné víkendové odpoledne, když nedávají nic jiného. Docela fajn průměrný rodinný snímek. "Autíčko", které dostane policista v podání Luka Wilsona, pobaví.

Dvanáct do tuctu 2 (2005)

Obyčejně bývám k filmům, které takzvaně ujdou a člověk se aspoň párkrát usměje, tolerantnější a dávám slabší 3*, ale dnes mám zřejmě méně vstřícnou náladu a hlavně mám pocit, že tohle všechno už tu tisíckrát bylo! Takže lepší 2*...

Maska zrcadla (2005)

Neberte to jako film. Berte to jako sen, který oživl na stříbrném plátně nebo televizní obrazovce. Tomu, kdo nerad sní, se Maska zrcadla asi líbit nebude. Ale tomu, kdo si na nereálný svět, kde je všechno možné, dokáže zvyknout, se snad zalíbí. Nehledejte logiku ani propracovaný děj. Na těch 101 minut sněte. P.S.: Valentýn je docela vtipný.

Strach nad městem (1975)

Velmi dobré scény honiček po střechách Paříže a Belmondo jako drsňácký polda, který se ve dvanácti toužil stát členem ochranky.

Válka světů (2005)

Po dlouhé době film, u kterého jsem se chvílemi vážně bála. Napětí je fantastické a soustředění na chování lidí v postižených oblastech se mi líbilo. Je fakt, že zápletka je poměrně přímočará a závěr přichází téměř jako "deus ex machina", ale přesto patří film mezi nadprůměr. A co teprve dokonalá vizální stránka... Knižní předlohu jsem nečetla, ale četla jsem od Wellse dvě jiné knihy a slyšela jsem rozhlasovou adaptaci Války světů (která se předlohy držela věrně), takže žádná velká překvapení mě nečekala. I tak jsem si film výborně užila, což svědčí o jeho kvalitě. MENŠÍ SPOILER: Kdyby stroje mimozemšťanů ležely v podzemí miliony let, určitě by mohly být částečně v činnosti a sbírat informace o pozemských mikrobech. Útočníci by tak byli na náš ekosystém alespoň trochu připraveni - a i kdyby ne, určitě by nedělali takovou očividnou blbost jako vylézat ven ze svých kapslí! Ale co naplat... i tak je to mnohem věrohodnější závěr než akce statečného pilota proniknuvšího do nitra nepřátelské mateřské lodi :-).

Zpívající pudřenka (1959)

Dnes poněkud nudné a místy chaotické, ale hvězdička navíc je za na svou dobu zajímavý námět a zobrazení tehdy fantastické techniky. Kdybych byla dítě v roce 1960, určitě bych byla nadšená.

Zelená míle (1999)

Existují různé druhy pětihvězdičkových filmů. Když se chci zasmát a bezvýhradně pobavit, pustím si takovou Záměnu. Když mám chuť se přenést na okamžik do jiného, fantastického světa, volím Hvězdné války nebo třeba Pána prstenů. Ale když chci vidět dokonalý film, bez ohledu na to, že se po jeho zhlédnutí nebudu cítit vesele, šťastně ani příjemně nostalgicky, je tu Zelená míle. A přece: po původním depresivním, i když unešeném, dojmu přichází katarze stejně intenzivní, jako je všechno v tomhle filmu. Každý herec, který se tam byť jen mihnul, by si zasloužil Oscara! I ta myš… Po skončení titulků, po doznění posledního tónu úžasné hudby, si říkám: Mnohokrát to bylo děsivé – ale nakonec to bylo krásné.

Případ Mahowny (2003)

Na příběhu je zajímavé především to, že byl natočen podle skutečných událostí. Velké zvraty ani gradaci u něj nečekejte. Tím ale vůbec nechci říct, že by měl o to nižší kvalitu. Dobře prokreslené a velmi zajímavé jsou postavy - konkrétně Dan Mahowny a jeho přítelkyně Belinda (musím obdivovat její svatou trpělivost...). Film nabízí autentický pohled především na život hráče, zákulisí kasin a podmínky v bankách v 80. letech a je v něm několik scén, při kterých téměř zamrazí, i scény, které pobaví (žebírka bez omáčky, pracovní vzestupy a pády Bernieho, kvantum policejních vozů, "krádež převyšující 200 dolarů"...). Hoffman jako vždy skvělý.