Černá zmije - The Black Adder (1983) (série)

Věštba, Zrozen ke kralování a především Vousy španělské královny byly výborné, zbytek spíš mírný nadprůměr (hlavně poslední díl nic moc, i když konec byl shakespearovsky stylový ;-)), ale už se těším i na další řady!

Titanic (1997)

"Polovina pro dámy" byla průměrný hollywoodský romantický film, tři hvězdičky a zapomenout. "Polovina pro pány" byla zpočátku průměrný hollywoodský katastrofický film... ale potom se postupně stala něčím víc. Scény s potápějící se lodí jsou strhující, smyčcový kvartet dojemný, postavy jednotlivých členů posádky celkem dobře odlišené, pohled na záchranný člun plující pod hvězdnou oblohou smutný a krásný. Závěr se povedl a na rozdíl od prvních cca 2,5 hodin filmu ve mně opravdu vzbudil nějaké pocity. Takže slabší 4* a nepochopení, proč tohle vyhrálo 11 Oskarů. Jistě, technicky propracované, bez chyby, digitální efekty na svou dobu přelomové, ale... prostě to nemělo nic, nad čím bych žasla, co by mě dostalo, co by mě opravdu oslovilo. Bylo to hezké, dojemné, příliš dlouhé, lehce nadprůměrné. DiCaprio je nesmírně talentovaný herec, ale tady to nebylo vidět.

Kriminálka New York (2004) (seriál)

Příjemný krimiseriál, ale chybí mu atmosféra, údernost a postavy nepřekonatelné CSI: Las Vegas. Prostředí betonové džungle také není ideální, postrádá možnosti města hazardu uprostřed pouště či Miami obklopeného oceánem a Everglades. Tady se zkrátka žádná písečná bouře ani krokodýl neobjeví :-). Matty: Doufala jsem v temnotemnou první sérii, ale buď vychytávám zrovna ty "světlejší" díly, nebo to není dostatečně temné podle mého vkusu. A to Las Vegas naštěstí občas je.

Spider-Man 3 (2007)

S těžkým srdem dávám 2*, nelze jinak. Propad je výrazný. Ve dvojce sice již množství patosu dosáhlo téměř nesnesitelné úrovně, ale Dr. Octopus byl aspoň pořádný, rovnocenný a zajímavý padouch s určitými náznaky psychologie. Ne že by se o ně filmaři nesnažili i tady, ale dosáhli spíše parodie... Takže co všechno nám Spider-Man 3 nabídne? Uvidíme, co všechno dokážou kostelní zvony, zabředávání do vztahů propletenějších než v Beverly Hills 900210, povinný záběr na digitálně stvořenou americkou vlajku, parodii na Vetřelce, karikatury hlavních postav, spoustu rádoby filozofických řečiček a akce jako vystřižené z levných PC her. Stačilo přidat opravdu malinko, velmi malinko... aby se z nepodařeného akčního filmu stala docela slušná parodie. Musím se trošku zastat herců - sami o sobě nebyli tak špatní, jen dělali to, co jim ukládal příšerný scénář. Jestli to se sérií půjde stejným tempem jako dosud (1. díl - 4*, 2. díl - 3*, 3. díl - 2*), pak se opravdu netěším na pokračování. Na filmu jsem našla jediný klad, a tím bylo pár prchavých momentů v závěrečném souboji - lépe řečeno jedna postava. Podrobněji ve spoileru: Jediná postava přestala ke konci snímku působit jako karikatura a začala mi být aspoň trochu sympatická, a to byl Harry Osborne. Zatímco Spiderman stál jako tvrdé Y před právě zachráněnou MJ, on dál bojoval s padouchy, a dokonce pronesl několik celkem vtipných hlášek. Potvrzuje se, že sympatické postavy skoro vždy umírají - ale samozřejmě až na konci. Naštěstí. Jinak bych ze svých pocitů ohledně Spider-Mana 3 opravdu nic kladného nevymáčkla.

Věřte nevěřte (1997) (seriál)

Jako malá jsem tuhle sérii milovala a vždycky jsem hrála na to, u kolika příběhů uhádnu jejich pravdivost, probírali jsme to o přestávkách ve škole... Tak trochu nostalgie, ale nic pro zopakování :-).

Všichni královi muži (2006)

Willie Stark je výborný příklad toho, jak by podle mne politik vypadat neměl :-). V proslovech se rozčiluje a rozhořčuje, máchá rukama se zaťatými pěstmi, používá dost silné výrazy... První polovina filmu byla dost nuda, potom se to trochu zlepšilo, ale i tak Všichni královi muži nevybředli z určité zdlouhavosti. Hopkins se prakticky jen mihl, i když byla jeho postava celkem důležitá, a ani Winsletová nedostala velký prostor. Konec byl zajímavý, jen trošku zmatený - strávila jsem chvíli přemýšlením, kdo že byl vlastně oběť a kdo organizátor spiknutí, pokud o nějaké šlo... Pokud to nebyl záměr, pak se to filmařům moc objasnit nepovedlo.

Dexter (2006) (seriál)

1. řada: Po zhlédnutí prvního dílu jsem měla rozporuplné pocity. Knižní předloha se mi líbila víc, zdálo se mi, že je v ní víc vtipu a více sledujeme myšlení "hlavního hrdiny" (dá-li se takto nazvat). A něco jiného je o něčem číst a vidět to... některé scény byly poměrně drsné i na mě, která jsem zvyklá poklidně večeřet u Kriminálky Las Vegas, i když tam zrovna probíhá nějaká pitva nebo je učiněn tzv. hrůzný nález. Další díly mě ale odradily od dalšího srovnávání s knihou, protože je to zkrátka něco jiného - a dokonce lepšího, řekla bych. Seriál je prošpikovaný dalšími zajímavými dějovými liniemi, časem je vtipnější (samozřejmě pro milovníky trochu morbidního humoru :-)) než kniha, dává prostor rozvíjet všechny postavy, zajímavě rozšiřuje zápletku s Ice Truck Killerem. Rozhodně nadprůměr! Na druhou stranu jsem začala mít pocit, že hlavní hrdina je oproti knize trochu "učesaný" - v knize je ironičtější, více neemocinální, dovolí si i věci, které by v americkém seriálu zkrátka neprošly (kdo ví, co se stalo na konci románu, pochopí, nač narážím; tato věc by se ale vzhledem k rozvinutí a rozdílnosti jedné postavy oproti předloze stejně moc nemohla stát). 2. řada: Přísloví praví, že když se hroutí něco, hroutí se všechno. A právě tak to zrovna vypadá v Dexterově životě. Těchto 12 dílů přinese mnohé nepříjemnosti, těžká rozhodnutí, nové otázky a ne vždy příjemné odpovědi... ale také určitý propletenec vztahů, který jsem příliš nečekala a nejsem si jistá, jestli se mi v seriálu líbil nebo ne. Tak či tak, je to pořád nadprůměr, "návyková záležitost" atd., i když první řada se mi líbila víc. No, těším se na další! :-) 3. řada: Začátek nenadchnul, měla jsem obavy z propadu do průměru. Zhruba po čtyřech dílech šel ale seriál opět prudce nahoru a druhá polovina série je asi to nejlepší z celého Dextera. Famózní - natolik, že se poprvé od 1. řady vracím k 5*. Naprosto úžasné. Nemůžu se dočkat 4. řady! 4. řada: Dexter nezklamal. Slabší rozjezd a trochu moc telenovely, celkově slabší než 3. série, ale jinak výborné. Postupné poznávání života Arthura Mitchella mělo hodně do sebe. Závěr nutí diváka dychtit po 5. řadě víc než po předchozích kdy předtím... 5. řada: Slabší rozjezd, od necelé poloviny skvělá a napínavá série a téměř zabité poslední dva díly. Tato série na 5* zdaleka nebyla, ale i tak stále nadprůměr. 6. řada: Nejslabší série vůbec, tak na 3*. Nelogická, částečně předvídatelná, bez nápadu. 7. řada: Po téměř špatné šesté sérii přišla naopak velmi dobrá. Některé linie v ní sice bohužel byly jen "pro efekt" a vůbec nic nepřinesly, ale napětí bylo budované dost dobře. Škoda jen, že toho závěr nevyužil. Zabité linie v něm opravdu nijak nehrály roli, logika opět více pokulhávala a v úplném konci jsme se sice dočkali zajímavé změny, která by mohla být využita v příští sérii, ale jinak byl poslední díl výrazně slabší než obvykle.

Brazil (1985)

Nepřekonatelný Jonathan Pryce, stylizované prostředí trochu jako v Blade Runnerovi, výborná hudba a poutavý, fantaskně až absurdně laděný příběh... A co z toho všeho dohromady vychází? Perfektní film!

Producenti (1967)

Skvělá komedie. Mostel i Wilder prostě výborní. A remake, který jsem viděla dříve než originál? Má několik kladů navíc - skvělou Ullu (která má tady jen minimální roli), scénu s holuby (nezapomenutelná) i barevnou stylizaci. Těžko říct, čemu dávám přednost, ale originál má zatím 4* a remake 3*. No ale vraťme se k původním Producentům - Brooks zkrátka opět nezklamal!

Jako zabít ptáčka (1962)

Prvně musím napsat, že předlohu jsem dočetla asi dva týdny před zhlédnutím filmu - a to se člověk porovnávání zkrátka nevyhne. Film byl velmi dobrý. Herecké výkony výborné (mám na mysli především Pecka, Peterse a děti), závěr opravdu silný a působivý, hudba vynikající. Kompozice děje trošku nevyvážená, téměř rozdělená na třetiny - začátek, soud, konec. Soud trochu trhal nit vyprávění, zdálo se mi, a jelikož znám příběh z knihy, nic mě v této scéně nepřekvapilo a na můj vkus zabral trochu dlouhý čas v porovnání se zbytkem filmu. Popravdě nevím, jak by se dal zkrátit, ani bych to moc nedělala - spíš bych trochu změnila rozvržení, proložila scénu u soudu pohledem dětí (z něhož byl zabírán celý zbytek snímku) atd. A zkrátka... v předloze toho bylo o tolik víc. Tolik zajímavých detailů, velmi propracované vyprávění... a chápu, že nebylo možné dostat to vše do filmu, dokonce ani většinu z toho, ale některé důležité linie mi tam skutečně chyběly. Navíc jsem si v románu oblíbila především Dilla a tady dostal poměrně malý prostor, film se soustředí na soudní proces a jeho následky. Stručně, Jako zabít ptáčka je skutečně dobrý film, ale předloha je o moc lepší. Velmi výrazně lepší. Zajímavostí je, že příběh je založen na skutečných událostech, předobrazem Čipery Finchové je sama autorka románu a Dilla Harrise zase Truman Capote, s nímž se Leeová znala od raného dětství.