Dobyvatelé ztracené archy (1981)

70% - Rozhodl jsem se po letech oživit si klasiku, kterou jsem kdysi dávno viděl. Nevětší dojem z filmu pro mě byl jaký byl Harrison Ford švihák se strništěm. A co všechno ustál. Dobrodružné výpravy oslovovaly moji fantazii a zároveň se film nebere naprosto vážně, což je příjemná kombinace. Z dnešního pohledu působí některé věci úsměvně, ale je to v rámci normy. Chování postav také občas postrádá logiku a vnitřní soudržnost (zejména v případě hlavní hrdinky). Ale celkově je to příjemná klasická oddychovka a už se těším, až si retro pustím další díly.

Bába z ledu (2017)

90% - Bohdan Sláma zraje filmařsky jako víno. Hned od začátku se člověk ve filmu cítí jako doma. Precizně vykreslené charaktery postav, vyhrocené a přesto uvěřitelné scény, žádná dramatická hudba na umocňování emocí a prostinký a přesto strhující a vtahující děj od začátku do konce. Všichni důležití herci (a to ne všichni patří zrovna k mým oblíbencům) zahráli svůj part fantasticky. Výsledkem je v českých poměrech opět zcela výjímečný zážitek.

Pasažéři (2016)

30% - Začátek filmu vypadal velmi slibně. Krásně natočená mezihvězdná loď, nápaditě vymyšlený funkční mikrosvět uvnitř lodi, výborně vykreslené zoufalství předčasně se probudivšího hlavního hrdiny, vskutku kouzelné dialogy s androidím číšníkem. Ovšem poté, co přibyl do děje další člověk se to celé ošklivým způsobem pokazilo. Druhá polovina filmu je béčkovým sladkobolným akčím thrillerem s nefungující zápletkou. Další probuzení bylo už úplně od věci a vůbec ději nepomohlo. A závěr už odpovídal svou kvalitou těm nejhorším akčňákům z videa. A to nemluvím o vykrádní jiných filmů (Gravitace?). Škoda, že film neskončil v půlce.

Válka o planetu opic (2017)

60% - Největší obdiv u mě sklízí animátoři a všichni ostatní lidé zodpovědní za to, jak opice vypadají. Naprosto fantasticky, do nejmenšího detailu jsou vykresleny rysy různých opic, které se od sebe často dost liší, je předvedena jejich jemná mimika, jejich city a to takovým způsobem, že tomu člověk rozumí a vůbec to nevypadá uměle. Dějově film není nic převratného. Filosofický přesah také nepřináší nic, co bychom neviděli už stokrát.

Mamon (2015) (seriál)

70% - Největšém kladem seriálu jsou bezesporu herecké výkony. Casting byl přesný a mainstreamově spíše méně známí herci odvádějí úžasnou práci, v čele s Hádkem. Děj je také docela zajímavý, i když se mi poměrně často zdálo, že postavy se nechovaly zdaleka podle svých možností, čímž pomáhaly ději, aby se nerozklížil. Ale míra tohoto efektu byla ještě na snesitelné úrovni. Jinak natočeno poutavě, dostatečně akčně a hlavně na české poměry nadprůměrně dobře, takže akce ani nepůsobila směšně jako při jiných pokusech.

Obr Dobr (2016)

60% - Hezký kouzelný příběh hlavně pro děti. Ve filmu bylo pár vtípků, kterým jsem se také zasmál. Zároveň se film pokouší i o poselství. Bohužel konec se úplně nepovedl.

Lovci hlav (2011)

80% - Výborně natočený thriller podle výborné Nesböho knihy. Filmařům se podařilo skvěle přenést ducha knihy na filmové plátno, včetně Nesböho brutálně-úchylných nápadů a překvapivých dějových zvratů. Místy možná až příliš naturalistické.

Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdící prášek (2014)

50% - Potom co jsme s Adélkou přečetli knihu, jsme se podívali i na film. Bohužel většina z poetiky knihy zůstala v knize a nepodařilo se jí přeskočit do filmu. Takže takový průměr.

Arrietty ze světa půjčovníčků (2010)

90% - Půvabná japonská pohádka s filozofickým přesahem, jímavým příběhem a neodolatelnou poetikou, podkreslená nádhernou hudbou.

Dívka ve vlaku (2016)

30% - Film jsem si pustil v letadle, protože jsem o něm někde slyšel, že je docela dobrý. Měl jsem tedy jistá očekávání. Nakonec jsem ale byl hodně zklamaný. Asi největším zdrojem zklamání byla Emily Blunt a její dle mého názoru naprosté nezvládnutí těžké role. Scénář je též chatrný a předvídatelný, zápletka mělká. Nic moc...