Matrix Resurrections (2021)

Nový Matrix je milostný dopis všem fanouškům původní trilogie. Pokud jím nejste a nemáte původní trilogii nakoukanou (hlavně první a druhý díl) nový Matrix vás nepotěší. Není to samostatně fungující film, bez kontextu předchozího vám to nejenže nedá smysl, ale patrně se budete nudit. Není to vždy zábavná podívaná a občas trochu bolí se na ní dívat. Vzbudí to ve vás některé otázky, na které asi nedostanete úplně uspokojivé odpovědi. Přesto si myslím, že když už muselo být pokračování, tohle je důstojný počin, který zachovává auru původního s respektem a citem. I mírně oživenou myšlenkou. Vidět Nea a Trinity po letech vkusně pokračující je dárek pro všechny fandy Matrixu, pravda, hlavně pro ty, kteří si přesně vybavují pocit i den, kdy viděli první Matrix a nadšeně ho pak na VHS kazetě sjížděli pořád dokola. Pro ně je tenhle svět pořád fascinující navzdory tomu, že nový díl předalece nesplňuje požadavky na současný akční sci-fi film, ale drží si duši původního a to oceňuji ze všeho nejvíc. PS: Lana tu má spoustu perfektních vtípků. A občas vás napadne co vlastně všechno může být bráno jako žertík Lany? Tahle nejednoznačnost filmu jednoznačně prospívá. 70%

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Poslední díl mě svým vyústěním nenadchl a je čím dál tím víc jasnější, že pro fandy knižní předlohy, tohle bude náročná podívaná. Stalo se to jiným fantasy sériím a je jasné, že i tady se podle knih úplně nepojede a vlastně bych neměla nic proti, kdybych v tom viděla hlubší záměr, nebo větší filmovost. Bohužel se mi zdá, že tady to vneslo do děje akorát logické trhliny a prapodivné zkratky. Ale nestěžuji si, pořád mě to obrovsky baví a postavy povahově docela vystihli (teda akorát pořád čekám, kdy to konečně rozbalí Triss, protože ta se zatím povahově moc nepřibližuje své předloze a rozhodně to není vina její představitelky). Oproti první sérii určitě méně temné, ale mnohem více přehledné i pro neznalé knížek nebo PC her. Trošku pořád doufám, že to Zaklínač ještě pořádně rozbalí v dalších sériích, ale zklamaná rozhodně nejsem. 80%

Ruská panenka - Série 1 (2019) (série)

Trochu šílené a fungující spíš ve filozofické rovině než ve vědecké teorii. Perfektně zvládnutá gradace se skvělou Natashou Lyonnou i Charlie Barnettem. Doufám, že celistvý rozměr tomu dodá druhá série, takhle mi to přišlo trochu nedořešené. Zábavná a lehce ulítlá záležitost a to přesto, že téma časových smyček obvykle moc nemusím. 75%

Arcane: League of Legends - Season 1 (2021) (série)

Určitě záleží, jak se na to budete dívat. Příběh bude sem tam obsahovat nějaké ty klišé, nebo nesrovnalosti, ale já se neubráním tomu dát za pět hvězd, protože jsem si naprosto sedla na zadek z animace, z detailů, z atmosféry, která na mě nikdy z žádného jiného animovaného filmu, ani seriálu nepůsobila tak mocně jako tady. Naprosto skvělá popově kulturní jízda řízlá steampunkem, zajímavými postavami (cool herními, ale vycházejícími z nejstarších svárů společnosti) a videohrami a přitom zachovávající pravidla hraného filmu. S ničím se to nemaže, nic není jednoznačné. Z tohohle jsem fakt paf, protože na animované filmy/seriály mě nikdy moc neužilo. 100%

Ne! (2021)

Film skládající se pouze z pár scén (v mnohém skoro evokující spíš divadelní prkna než film), které by chtěly proškrtat a zkrátit (scéna na svatbě především), nebo aspoň více vypointovat. Ve výsledku místy zbytečně ukecané, pocitově mnohem delší než dvě hodiny. Sem tam se film trefí a je příjemně o životě (operace, scéna v kuchyni), pravdivě kousavý (ultrazvuk), nebo groteskně teskný (scéna na hřbitově). I tak to pořád lépe funguje v jednotlivých scénách než vcelku. Spíš než nějaký vývoj vztahu tu vidíme náhodné epizody ze vztahu. Festivalový popis odkazuje ke generaci dnešních třicátníků, což trochu evokuje současnou generaci třicátníků, ale jejich specifických problémů se film nedotýká, jde o typickou výpověď o partnerských vztazích a jejich fázích, mnohem bližší dnešním čtyřicátníkům, koneckonců režisér i herci jsou jejími zástupci. 55% (Das Film Fest 2021)

Curveball (2020)

Většinu filmu nevěřícně koukáte a říkáte si, jak se to sakra vůbec všechno mohlo stát? Groteska ad absurdum, která se však skutečně stala. Skvěle natočené s neskutečným smyslem pro komiku v tragičnu. 85% (Das FilmFest 2021)

Přátelé: Zase spolu (2021) (TV film)

Přátelé jsou jeden z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec a asi ten nejvíc přehrávaný, takovou pozitivní náladu u mě žádný jiný seriál nevyvolá. Zábavného speciálu po letech jsem se obávala a potvrdilo se bohužel to, co jsem čekala. Přes veškerou lásku k seriálu, postavám, stylu humoru, atmosféře, sympatiím k hercům a tvůrcům, přes veškerou nostalgii po letech nejen k seriálu, ale i době a jedné éře, je ten formát prostě děsný. Komornější pokec, klidně i dokumentárnějšího střihu, s Přáteli by pro mě byl lepší volbou, takhle se dočkáte sice i zajímavých střípků a uvidíte sympatické herce po letech, ale mimo pár superlativů a módní přehlídku se mnoha věcí nedočkáte. Paradoxně nejzajímavější jsou rozhovory se samotnými tvůrci, kteří jediní dostali šanci vyjádřit se k něčemu, od ostatních jakoby se čekali jen ty superlativy. Plus za to, že Přátelé jsou i po letech pořád přátelé a za staré nepovedené záběry. 60%

Bílý lotos (2021) (seriál)

Skvělý vhled do společenských rozporů současných USA, občas s velmi cynickými konverzačními kousanci. Neskutečně zajímavá atmosféra, která je na povrchu prosluněná a uvnitř nepříjemně děsivá tak, že vás minimálně první díly nutí být ve střehu. Bílý lotos funguje skvěle nejen jako zrcadlo současných společenských debat (v USA), ale i jako kritika lidských povah. Se skvěle napsanými postavami, na které je schválně dokonale nahlíženo vždy z té nejhorší možné stránky, tak aby vynikla celková absurdnost a bezohlednost jejich počínání. 85% (1. série) Druhá série je jakoby více prosluněná a možná i divácky přístupnější, finále poslední epizody má opět cynický černohumorný nádech a Jennifer Coolidge je tady fakt fantastická. Napětí se daří stupňovat, ale oproti jedničce tady chybí tíživější atmosféra, dialogy zdaleka nejsou tolik cynické a tak dobře se nestrefují do současných společenských debat jako v jedničce. I na charaktery je přeci jen nahlíženo s větší shovívavostí než tomu bylo v jedničce. Jako studie lidského chování podmíněné i nepodmíněné dobou, to funguje pořád skvěle, ale přesah to nemá zdaleka takový jako měla první série. I tak pořád je Bílý lotos kvalitní série. 80%

Viktoriánky (2021) (seriál)

Do pátého dílu velice zábavná podívaná (s pár ne nějak zvlášť rušivými dějovými klišé), která v lecčems dává občas vzpomenout i na seriál Buffy, nebo Firefly. Šestý díl je poněkud zmatečná a nepříliš super podívaná, která toho zase tolik nevysvětlí a je a prapodivně zavádějící a trochu i nudná. Steam punkový nádech viktoriánské Anglie je super a ústřední protagonistky Ann Skelly a Laura Donelly jsou skvělé. Oceňuji na poli seriálu netradiční žánr pro zvolené období i atmosféru a náboj, který seriál má. Jen se bojím, že pointa bude v budoucnu tristní, nedořešená a hodně děravá (už teď to občas trochu vaří z vody a sporné otázky řeší nevysvětlováním). Ale doufám, že se pletu a scénáristé to ještě myšlenkově dotáhnou. Ačkoliv pointy bývaly Whedonovou slabinou vždycky. 70%

Black Widow (2021)

Na sólovku Black Widow jsem se těšila, je to skvělá postava. Jen to asi mělo přijít dřív, protože Black Widow není scénaristicky moc podařený kousek a hýří nelogičnostmi i v akčních scénách. A celé to je takové hraní si na humor s trochou patosu a takovým drhnoucím dějem (jakoby se tu fackovala ta vážná část se snahou o humor, namísto, aby to splynulo v celek). Scarlett a Florence jsou skvělé, každá zvlášť i dohromady. Ale celé jako by to nebyl ten Marvel, na který jsme z posledních let zvyklý. Celé to tak vyznívá vlastně jako zbytečně natočený film série, což je škoda, protože Scarlett i Black Widow si sólovku jednoznačně zasloužily. Na Florence se těším do Hawkeyeho a snad i v budoucnu ve filmové marvelovce. 65%