• Krátkometrážní

Smrt pana Lazaresca (2005)

LFŠ 2011 Rumunská nová vlna prezentována mj. režiséry Puiu a Mungiu a jejich filmy Smrt pana Lazaresca a 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny staví na obrovské realističnosti a velice drsném vyznění za podpory dost depkoidní atmosféry. Napomáhá k tomu ruční kamera, téměř jednotný čas a dlouhé scény i záběry a s tím spojené vynikající vedení herců.

Rekonstrukce (1968)

LFŠ 2011 | Zřejmě Pintilie v nejlepší formě. Jednotný, realistický, československou novou vlnou 60. let ovlivněný snímek o nekomunikativních vztazích mezi lidem a mocipány. Staví se tady na kontrastu jednak rozdělením filmu na dvě části a jednak supervtipnými pasážemi, které brzy vystřídá kruté vyznění. Komunikativností film jak šitý pro kluby. 4,5*

Calamari Union (1985)

LFŠ 2011 | Hned druhý Kaurismäki je nadnesené, šíleně vtipné béčko o epické a symbolické cestě čtrnácti Franků za lepším životem. Režisér si střílí z Finska, společnosti, noirovek, gangsterek i Taxikáře. Z diskuze po projekci snímku: "Kde jste vzal nápad na tento film?" Kaurismäki: "Jaký nápad? Děkuji za hezký večer."

Kdyby všichni chlapi světa (1955)

LFŠ 2011 | Naivní kýč, skutečně působící jako takový špatný vtip. Postupem stopáže se vytrácí veškerá napínavost snahou o všeobjetí Evropy a klacky pod nohy mu hází i scénáristicky vyžvatlané situace. Většina postav jedná nejvíc mimo očekávání a pořádně debilní je poslední stojící řízek na lodi. Za zmínku stojí leda mladý Trintignant a Thirardova kamera, která se při scénách na lodi stále neklidně houpe. Měl jsem jít radši na Erotikon.

Dvojí život Veroniky (1991)

LFŠ 2011 | Film zachycující krásu, intuici a jednání žen a to naprosto přesně. Až po projekci jsem si však vyklidil nelogické poznatky z plynutí děje a otázce, cože to přesně mělo znamenat. Velké plus je formální stránka - chladné podzimní filtry, zelené světlo, sexuální červená + všudypřítomná dusivá atmosféra sexu obecně, podpořené věčně obnaženou, vynikající Iréne Jacobovou, úchvatná Preisnerova hudba a dobře použitá kamera. Místy se však barvy až často opakují a imho je digitalizace projektovaného snímku připozkazila.

Jizva (1976)

LFŠ 2011 | Ať má Jizva symbolizovat narušení přírody chemickou továrnu, u Kieslowského se jedná o velmi divný krok do hajzlu, což připouští i sám režisér. Jeho dokumentární styl tady už překročil hranice, které jsem schopen u hraného filmu akceptovat a příšerně jsem u filmu trpěl. Žádná vyhrocenost, prokreslenost, jen dobrej Pieczka.

Mraky odtáhly (1996)

LFŠ 2011 | Nejlepší spojení Kaurismäkiho kritiky společnosti, vtipu, poutavosti, dojímavosti a vůbec všeho. Holt mi ten fin velmi sedí.

Extase (1932)

LFŠ 2011 | Největší překvapení. Po vzniku zvukového filmu je Extase zajímavě o mluvené slovo redukována a promlouvají spíše ambientní nebo technologické zvuky. Když promluví postava, je to neuvěřitelně debilní replika, díky kterým se otřásal smíchy celý Klub kultury (Šestiválec!) Nevím, jestli byl Machatý debil nebo génius, věci hovoří pro obě varianty. Na první staví základ TOTÁLNĚ wtf zakončení filmu a na druhé zas úžasně komponované záběry skvěle prostřižené do jednotlivých částí filmu, vytvářející jedinečně poeticky příjemnou atmosféru. Rozhodně výborně strávený čas.

Nezávislost Rumunska (1912)

LFŠ 2011 | Samozřejmě, že se jedná o první celovečerní film vůbec a o zástupce rumunské hrdosti, ale hlavně jde o neuvěřitelě prázdnou záležitost, po technické stránce překonanou i celkem rychle po vzniku. Děj filmu vyzní jako výpisky z hodiny dějepisu a většinou stopáže se přes statickou kameru jenom přelévají masy vojáků, prostřižené mezititulkami stylu "psaní dopisu", "doručení dopisu", "nalodění", "plavba lodí", "vylodění", "konec vylodění". 83 minut ničeho jiného nestačí moc ani na to, abych se chechtal celou dobu, ale vlastně se mi to líbilo.

Všichni jsme vrahové (1952)

LFŠ 2011 | Neuvěřitelně svěží, atmosfericky fungující a moderní (před)soudní záležitost s velmi pečlivým scénařem (zejména pak co se jazyka postav týče).