• Krátkometrážní

Poslední dům nalevo (1972)

Byť možná někde existuje, je nesestříhaná verze prakticky k nesehnání i (dle netu) na DVD verzích, kteří se chlubí svou kompletnostní, a má obsahovat minimálně nucený lesbismus. Cravenův debutní počin je rozhodně záležitost zajímavou, ale mám pocit, že největším žánrovým "přínosem" bylo naprosto debilní chování všech zúčastněných postav. Ale dá se na to koukat a soundtrack Davida Hesse je plus, tak proto ty 3*.

Sucker Punch (2011)

Nemám rád nic neříkající hlášky stylu "bylo to dobré, ale mohlo to být lepší", však sem se mi to strašně moc hodí. Snyderova režie je opět stylová a nápaditá, ale film jako celek je děravej jak cedník. Audiovizuální bitky se střídají s odpadní komerční nudou a moment očekávání sleduje moment zklamání. Na druhou stranu, Snydere, klobouk dolů, že diváka připraveného na horší, než co ve skutečnosti viděl, budeš dobře bavit. Sucker Punch je vystavěn podobně jako Světová invaze - guilty pleasure a pocit, že koukám spíš na gameplay, akorát Sucker Punch je jinej žánr a má víc misí/questů a tváří se jako reklama na porno. Celkově to baví skutečně dobře i kde nemá (nástupy na scénu, neustálé opakování čehokoli). Nechápu akorát smysl závěrečné pointy s přesahem (já se třeba chechtal). Chci to ještě. 75%

Věc (1982)

Král i mých filmových dětských hrůz, který stojí dost stabilně i po čtvrté projekci. Carpenter do toho dal všechno a vznikl tak i režijně broušenej klenot co napíná třicet let po vzniku a co smutně zapadl s Blade Runnerem v peněžním stínu Spielbergova ET. Ale ty voe, veškerý uchopení Věci, gradace příběhu a atmosféry a operace s žánrovými prvky - takhle skvěle sotva jiný "podobný "béčko"" funguje.

Cromwell (1970)

Verze 133 minut. Ačkoli se jedná o film končící těsně před Cromwellovou diktaturou (tedy podstatně neúplný), kterému mnozí vyčítají historickou nevěrohodnost, poměrně neprávem o něm téměř nikdo nic neví. Přitom se jedná o velkolepou záležitost s lucidní kamerou a úchvatnými kostýmy a neposlední řadě i klenotním obsazením. Rozhodně plus.

Jízda do Ox-Bow (1942)

70% Nejspíš třeba ještě jedna projekce, napoprvé mi Ox-Bow Incident přišel místy příliš povrchní a na efekt.

Elvis (1979) (TV film)

Carpenter mohl umět. Na televizní formát a kapesnej rozpočet (pár míst vypadá dost lacině) vymáčkl z filmu max, co mu mohli producenti dva roky po Elvisově smrti povolit, čili žádný drogový dráma, prostě jednoduchý, historicky věrný film. DVD verze má 168 minut, ostříhaná TV verze 117. Nenudil jsem se, ale já mám k Elvisovi blízko.

Blade Runner (1982)

Film, kterému Červený trpaslík často vzdával hold a který jsem plně docenil až při druhé projekci s jistým časovým odstupem. Remasterovaný režisérův Final Cut taky splnil své.

Martha (1974) (TV film)

OMG, Karlheinz Böhm je strašlivý zvíře, navenek učesán a uhlazen jako Karel Kopfrkingl a zevnitř stejně šílený a prožraný temnotou. Tato ostrá kritika společnosti a studie míry snášenlivosti v lásce/nelásce postupně prorůstá do psychothrillerové jízdy, za kterou by se nemuseli stydět ani americké produkce. Svým obsahem připomíná Martha i ženskou verzi Fassbinderova Proč posedl amok pana R. P.S.: Boží kamerový prvek při scéně prvního setkání obou hlavních protagonistů.