• Krátkometrážní

Sametová kocovina (2000)

Unikátní otevřená výpověď o společnosti a točení filmů v dlouhoformátovém vyprávění jenž kromě významného obsahu disponuje i značným množstvím hodně hořce vtipných hlášek (zejména Milota je boží). Že Sametovou kocovinu (jak výstižný název) odmítli kritici pochválit a ČT pouštět, díky čemuž upadla v totální zapomnění, je pomalu na klasifikaci polistopadové trezorovky. Technická stránka věci je ale fakt neuvěřitelně hrozivá (amatérská). Prosté záběry na mluvící hlavy sice zvyšují napětí, ale při délce dokumentu (bezmála 150 minut) jsou už poměrně únavné. Do toho Buchar furt nesmyslně ostří, když by neměl, a málem jsem vyprskl smíchy, když se režisér Vachek nejdřív půl výpovědi topí ve tmě a pak dostane do obličeje plnou dávku kamerového světla, které je následně ještě korigováno (tolik k tomu zdejšímu "populárnímu" tématu nasvícení). Dalším rušivým elementem je střih, který někdy nenechá postavy ani domluvit, ale nakonec jsem zvolil cestu 5*, kdy budu Sametovou kocovinu hodnotit především pro její obsahovou hodnotu.

Iron Man 3 (2013)

Vyvážená potěcha vycházející humorem z Avengers a laděním z Dark Knight Rises, kde je hlavní postava ve sračkách.

Limbless (2012) odpad!

Ultra amatéřina bez nápadu nebo atmosféry, kde lze vytknout úplně všechno. Nejhorší ze všeho byly nesmyslný zatmívačky při každym střihu. A když už jeden herec hraje dvě postavy a nevymění si ani kalhoty tak mám tendenci uvažovat, že sourozenci Kuncovi měli zůstat před filmem leda jako diváci.

Mama (2013)

Strašidlo "Mama" mohlo být celkem cool, ale to bych nemohl vidět nejlepší scény v GIFníku na Roumenovi. Oni to "naštěstí" tvůrci před podivně poetickým závěrem stejně pokazí tím, že z "Mamy" udělají jen soubor CGI mlhy a exponují tolikrát, že divák ztratí veškerý strach. Nudné řemeslo prosté jakéhokoli kouzla. A Jessice Chastain goth moc nesluší.

Kříž cti (2012)

Minimalistický (v dobrém smyslu), nepříliš umě vyvážený mix napětí, zábavy a optimistického pofelu, jenž je poměrně příjemnou jednohubkou. V druhé půli jsem se chechtal pořádně, akorát tipuji, že to tak nebylo úplně zamyšleno. Rupert Grint byl ve své roli překvapivě přirozený, štval mě David Kross, který ve filmech těží ze své podstaty pro dokola obdobné postavy slabomyslných blbečků.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Varovný sci-fi seriál blízké budoucnosti ukazující kam může společnost a technologie zajít a jaké neduhy jsou s takovým technologickým pokrokem spojeny, když je špatně užíván. Britská seriálová produkce thumbs up, Black Mirror disponuje zejména inteligentním scénářem a temným, mrazivým napětím. Druhá série už nestřílí náboje jakým pro mne byl The Entire History of You a proto zatím pouze velmi silné 4*.

Nevědomí (2013)

Na rozdíl od posledního Resident Evilu (např.) se v rámci Nevědomí o epický audiovizuál nejedná a klasické zádrhely už nejde omluvit. Kosinski se vším šetří (viz. jeho Tron), vše šmrdlá a nedotahuje a když se rozjede, tak nechá celej film burácet motory, až to nejednoho diváka začne vytáčet. Nevědomí mohlo mít výpovědní hodnotu o současných "pracovních týmech", ale muselo by se pro to udělat něco víc než třikrát zopakovat stejnou hlášku. I všechny motivy a zvraty v ději jsou tu tolikrát zopakovaný, aby i nejposlednější divák, co během projekce odejde dvakrát na záchod, o nic nepřišel. A co mě vyloženě vadí jsou vykrádačky námětů starý jen pár let (zejména Moon a Fallout, Vesmírnou odyseu a Matrix vykrádá kdeco) podaný bez špetky originality. Bez těchto neduhů mohlo Nevědomí být skutečně dobrým mainstreamovým sci-fi, jak je v komentářích klasifikováno. I přes významnější délku drží Nevědomí příjemně napínavý narativ a koukat se na to dá, jenomže proč? 1,5*.

Šmejdi (2013)

Veliký hype jenž ke svému významnému společenskému obsahu nedosahuje technicky zejména kvůli popularitou urychlené kinodistribuci, o které se Šmejdům předtím ani nesnilo. Nejmarkantnější je to v momentě, kdy důchodcovsky laděný dokument v závěru oslovuje mladé lidi. Externí recenze.