Akta X - Hladomorna (1995) (epizoda)

Ďalšie pátranie po sériovom vrahovi (či skôr v tomto prípade „len“ únoscovi?), ale dosť nudné, určite sa nemôže radiť medzi najvydarenejšie časti tohto seriálu na danú tému. Keďže sme vo svete Aktov X, tak oživené mysterióznym prvkom fantasticky napísanej i zahranej jeho bývalej preživšej obete. Tragická a obetavá žena disponuje špeciálnou vlastnosťou, ktorá je však, ako to už býva, skôr prekliatím, než darom. Práve za ňu (a za smutný koniec) prižmurujem oči a udeľujem tretiu hviezdu.

Akta X - Procházka (1995) (epizoda)

Po Čerstvých kostiach z prvej série prichádza vojenské prostredie aj v tretej sérii. Prechádzka je vydarená, príjemne nepríjemná časť s riadne pochmúrnym, drsným a temným scenárom. A k tomu skvelý Ian Tracey alias obľúbený plážový barman Spider z Vražedného pobrežia.

Akta X - Poslední odpočinek Clydea Bruckmana (1995) (epizoda)

„Vy nezomriete.“ Neskorší diel, Panenku, písal Stephen King, ale pravdupovediac ak by mi niekto povedal, že nepísal ju, ale Posledný odpočinok Clydea Bruckmana, uveril by som mu, lebo tento príbeh sa k Stephenovým mainským očiam hodí podľa mňa oveľa viac. Fakt skvelý diel. Je to síce „len“ (v rámci možností nehororové) pátranie po vyšinutom sériovom vrahovi, ale úžasným spôsobom to obohacuje možno jedna z najfantastickejších vedľajších postáv nielen tejto série, ale celých Aktov X a to „jasnovidec“ Clyde Bruckman v parádnom podaní sympaťáka Petra Boylea. Peter Boyle má na konte plno fantastických výkonov, ale do môjho srdca sa navždy zapísal paradoxne rodinnou komédiou s Christinou Ricci Ta zatracená kočka, keďže šlo o moju prvú videokazetu v živote (vyhral som ju v  súťaži časopisu Život). Ústredný vrah je nudný (no má svoje svetlé, či skôr riadne temné chvíľky), ale práve vďaka postave jeho protivníka je táto epizóda skutočne vydarená a v neposlednom rade vynikajúca. Obsahuje plno bravúrnych momentov, v ktorých Clyde rozpráva o svojom dare, o smrti, dáva titulným hrdinom a iným postavám indície o tom, ako umrú a nestíhate krútiť hlavou, lebo miestami je to fakt úder klinca po hlavičke (erotické samozadusenie). Mimochodom, práve v tejto epizóde Scully získa psíka, ktorého má následne pri sebe pri vyšetrovaní v časti Bažina.

Akta X - Výlet do hor (1999) (epizoda)

„Keď to povieš ty, znie to ako blbosť.“ Výlet do hôr. Môže vari názov hororovej epizódy Aktov X znieť lepšie? Problém tejto časti je v tom, že je, nuž, problémová. Teda, ako sa to vezme. Začína sa to ako relatívny horor. Potom to ale preradí do tradičnej sci-fi epizódy... aby sa to nakoniec zmenilo zas na dačo úplne iné. Výsledkom je zvláštny, ale vcelku chytľavý mix, v ktorom nie je nič také, ako sa javí prvý raz. Ťažko sa o tom hovorí bez spoilerovania, ale mne sa páčilo, že to celé bolo vysvetlené pomerne realisticky a o danom „podzemnom záporákovi“ by som si rád pozrel aj ďalší diel, čoho sa ale už samozrejme nikdy nedožijem.

Akta X - Groteska (1996) (epizoda)

Ďalšie pátranie po sériovom vrahovi, ale na rozdiel od Hniezda, Toomsa, 2shy alebo Hladu, nie je tento šialenec genetický mutant, ale reálny človek. Teda, to vlastne asi ani nie. No, je to proste komplikované, veď uvidíte. Dosť tomu dal tradične hustoprísny Kurtwood Smith (Tie roky sedemdesiate, Operácia Zlomený šíp, Prepadnutie 2: Temné územie, Rambo 3) a kuriózne, strašidelné „chrliče“. Psychodiel.

Akta X - Pekelné peníze (1996) (epizoda)

Môj obľúbený mysteriózny diel. Uznávam, že objektívnejšie by boli predsa len skôr "iba" 3*. Ale za mňa epizóde Pekelné peniaze strašne veľa dáva mrazivá, veľmi pôsobivá exotická ázijská kultúra, mentalita, mystika. K tomu sympaťák B.D. Wong (Dr. Wu z Jurského parku) a začínajúca 28-ročná Lucy Liu.

Stíny horkého léta (1977)

Zaujímavý film. Nejeden divák sa asi bude pýtať, kedy Kukurovi prasknú nervy. Mnohí budú krútiť hlavou so siláckym vyhlásením, že oni by si takto sr*ť na hlavu nenechali, mne to ale práveže pripadalo nesmierne realistické. navyše v scéne s doktorom je zrejmé, že Baran je inteligent a má veci premyslené dopredu, nejedná zbrklo, vie byť viac krokov vpredu pred ostatnými. Silná atmosféra, silné scény, silné postavy. A silný (hoc očakávateľný?) záver (škoda, že to tak dopadlo). Ak scénu s nožom a Jiřím Bartoškom nevidel Cameron a neokopíroval ju vo Votrelcoch, tak potom fakt neviem, odkiaľ ju okopíroval. Fantastický Augustín Kubán. Ale ten dýchajúci mŕtvy pes, to si ozaj mohli všimnúť.

Liga spravedlivých: Nová hranice (2008)

„Nejde o to, kedy zomrieš, ale ako.“ Komiks poznám a celkom sa mi páčil, hoci srdcovka to nebola. Film sa mi páčil viac a to napriek tomu, že vynechal moju možno najobľúbenejšiu pasáž z komiksu a to dlhý pobyt na skvelom ostrove dinosaurov (o ktorom je tu len letmá zmienka). Filmové kreslené spracovanie ide rýchlejšie k veci, je konzistentnejšie a prehľadnejšie a ku koncu, kedy sa jednotliví hrdinovia konečne začnú dávať do jedného tímu, príjemne mrazí. Pobavila ma predstava, ako by to vyzeralo, ak by herci, ktorí dabovali, tieto postavy hrali v hranej verzii. Xena ako Wonder Woman, Neil Patrick Harris ako Flash, David Boreanaz ako Green Lantnern, Jeremy Sisto ako Batman, Kyle MacLachlan ako Superman...

Akta X - Panenka (1998) (epizoda)

Tento diel bol svojho času veľmi očakávaný, keďže sa na ňom scenáristicky podieľala jedna z najväčších žijúcich spisovateľských hororových legiend, sám pán Stephen King osobne. Treba dodať, že prostredie prímorského rybárskeho mestečka (ktoré bolo veľmi fajn rok dozadu v slasheri Viem, čo ste robili minulé leto) odvádza kus roboty. Detto prítomnosť prekliatej bábiky a všetkého, čo s ňou súvisí. Bohužiaľ, nakoniec určite ani zďaleka nejde o takú pecku, akú by ste čakali a to ako čo už vzhľadom na prítomnosť Kinga, alebo na prítomnosť inak obľúbenej žánrovej ingrediencie a to temnej bábiky, s ktorou sa spájajú hnusné veci.

Akta X - Milénium (1999) (epizoda)

V rámci možností legendárny diel, pretože v ňom dochádza k slávnemu prepojeniu kultových Aktov X s menej nápadným, ale minimálne v mojich očiach taktiež kultovým (hoci o chlp menej) Miléniom. Tento diel nie je nejako extra vynikajúci a štvrtú hviezdu mu proste nedám napriek prítomnosti miláčika Lancea Henriksena, ale inak poteší zápletka o možnom konci sveta a motív vstávania z mŕtvych/zombies. Na mňa každopádne táto časť nefungovala až tak, ako najvydarenejšie zo seriálu.