Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Akční
  • Horor

Super Fly (1972)

Stylový blaxploitation, který se sice pohybuje v béčkových vodách, ale díky atmosféře a všeobecnému nasazení všech zúčastněných mě poměrně dost bavil. Na poměry tohoto stylu má snímek i nadprůměrnou kameru a především geniální hudbu Curtise Mayfielda díky níž přihazuju hvězdu navíc.

Kandahár (2001)

Íránské road movie, které naplňuje pravidla žánru, ale vzhledem k prostředí, kultuře a náboženství národa se jedná o poznávací cestu jak pro hrdinku, tak pro diváka.

Nadmuté město (1972)

Připomnělo mi to Malé životní etudy a podobné filmy o životních ztroskotancích z té doby. Huston opět potvrzuje, že patřil mezi skvělé režiséry, kteří zvládli přejímat moderní trendy a obohacovat jimi svou filmografii. Životem jednotlivých postav proplouvá skrz epizody, které nejsou ohraničené konkrétními daty, ale událostmi. Zásluhu na úspěchu má scénář, který kouká na úlety jednotlivých postav schovívávě bez káravého prstu a pochopitelně herecké výkony (Stacy Keach a Susan Tyrell).

Lítost a soucit (1969)

Obrázek doby a zpětné zrcadlo tomu, proč Francie kolaborovala s Němci. Svědectví zajímavých lidí a zároveň neustále visící otazník nad mírou kolektivní i osobní viny na šíření nacismu. Čtyři hodiny se díky velice dobře vedeným rozhovorů (s lehkou asertivitou v případě kolaborantů a s empatií u partyzánů) snesou v pohodě, ale ne na jeden zátah.

plakát

WR - mystéria organismu (1971)

Zábavná kolážovitá satira na veškeré oficiální (komunismus, fašismus) i neoficiální ideologie ("volná láska"), která ale přesto straní především nadšencům po sexuální svobodě.

Kjónecu no kisecu (1960)

Japonská mládež v době sexuální revoluce pohrdá prací a jakoukoliv zodpovědností, živí se drobnými krádežemi, prostitucí a koketováním s jakuzou. Velmi dobře napsané a s velkým drivem zrežírované.

Aru kjóhaku (1960)

Příběh bankovního úředníka, který vyšplhal společensky i pracovně k pověstnému "místu nahoře", ale hříchy minulosti ho dohánějí. Snímek krásně relativizuje lidskou schopnost sebekritiky, která často přechází do pohodlného alibismu. Film má na poměry japonské kinematografie svižné tempo a zpomaluje jen v napínavých scénách.

Wanda (1970)

Příliš prostá myšlenka na 102 minut dlouhý film. Nezachrání to ani fakt, že Barbara Loden dokázala s omezenými finančními prostředky a malým štábem natočit snímek, který netrpí formálními nedostatky.

plakát

Figli di nessuno, I (1951)

Výborné melodrama, které sází nejen na konvence žánru, ale především na výborné herecké výkony a atmosféru.

Topení po číslech (1988)

Uhrančivé podobenství, kde se rozdíl mezi mučiteli a oběťmi stírá.