• Pohádka

Roming (2007)

Ale jo, samozřejmě má to pár much a stylizace Romáků je občas úsměvná, ale příběh má hlavu a patu, fajné výkony hlavních herců, zváště Labudy a moc pěkně udělaný poeticko-symbolický rozměr, který je filmařsky opravdu nad tím, co se u nás běžně produkuje. Takže za mě jeden z mála opravdu povedených snímků poslední doby, na který se lze podívat i opakovaně.

Samotáři (2000)

Vtipný scény, legendární hlášky, absurdní situace, ale pod tím vším hodně hořká beznaděj a ztracenost mladé generace 90tek. Sranda není hloupá a bezradnost je autentická. Zelenka připravil moc dobrej scénář, který nedojebal ani jinak dost chabej Ondříček. Jeden z vrcholů ještě filmově povedených 90. let. Pak už to šlo všechno filmařsky dost do prdele.

Rok ďábla (2002)

Zelenkův majstrštyk. Jeho schopnost dotahovat absurdní nápady v kombinaci s Nohavicou ještě v podstatě na vrcholu tvůrčích sil, tichým geniálním bláznem alias andělem Plíhalem, zběsilým šílencem Colemanem a výtečnou hudbou prostě namíchala exkluzivní koktejl. Film, který udělá radost.

Metanol (2018) (TV film)

Na český poměry super věc. Silně zpracováno, až na státního zástupce super herecké výkony, přesvědčivý scénář i režie. O úroveň výš to posunuje ten sociální rozměr, který hezky ukazuje situaci obětí a pochopitelnost toho, že si někdo ten levnej chlast koupí (jak na začátku remcá vyšetřovatel, že si za to můžou sami). Smysluplný film a super veřejnoprávní práce, za tohle ČT palec vzhůru.

Dabing Street (2018) (seriál)

Čekal jsem solidní nálož od mistra absurdního humoru, člověka co stvořil Knoflíkáře nebo Rok ďábla. Dostal jsem prostoduchou pubescentní "srandu" na úrovni nováckejch estrád, které rámovaly řachandy o chcaní a mrdání a zoufalý výkony jinak solidních herců. Nepomohlo ani vytěžení legendárního Krejčíka. Jedna hvězda za filcky s kytarou jedoucí solidní sóla.

Jason Bourne (2016)

Počtvrtý nastavovaná kaše se stárnoucím hercem jednoho akčního výrazu a slabýho charismatu. Řemeslo slušný, ale jen zbytečně clipovitý, bez přesahu, nadstavby. Rennerův sequel byl o level výš. Přesouvání z lokality do lokality bylo sexy v době, kdy nikdo nikam nejezdil, dneska je to jen úsměvná a už spíše únavná povinnost všech Bondovek/MI/Bourneů. Stejně, jako je vyčpělý a out of date tenhle koncept, je vyčpělý i x-krát nastavovaný Bourne. Dejte film Rennerovi, pak si je spojte v nějakym promyšleným finále a nazdar. Víc to neunese a tenhle film byl prostě zbytečnej.

Zánik samoty Berhof (1983)

Čekal jsem trochu víc přímočařejší film s ideologickým podtextem. Dostal jsem další zdařilou adaptaci Körnerových výtečných knih nepodbízivým způsobem navazujícím na Vláčilův vizuální narativ. Za mě dobrý, možná až moc komorní, ale zároveň skvěle nejednoznačný, zhovadilý český primitiv a zrůdní werevolfové s lidskými záblesky a matkou rodu. Zdařilá věc. Škoda, že Svoboda nebyl v čele polistopadový KSČM dýl, mohla to být strana s nějakym přínosem a ne tak zoufale papalášsko-nacionálně-konzervativně na hovno.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Vrchol a klasika klasik. Formanovy americký filmy byly vždycky hlavně filmy o svobodě. Hrdinové nikdy nebyli žádný klaďáci až na půdu, ale dost nesnesitelný grázlíci, který ovšem člověk musel mít rád. Život z nich stříkal na míle daleko. A Přelet nad kukaččím hnízdem je ze všech těhle filmů nejlepší. Díky předloze, vylepšenýmu scénáři (komentování baseballu na vypnutý obrazovce atd.), famóznímu Nicholsonovi a ledové sestře, prostředí i hereckému ansáblu. A konci, který vás rozseká. Forman vždycky uměl konce... Jestli si nějaký film skutečně zaslouží pět hvězd a plných 100 %, je to tenhle.

Bourneův odkaz (2012)

Lepší žánrový průměr. Příběh, lze-li to tak vůbec nazvat, je samozřejmě veskrze debilní a neoriginální. Kvalita zpracování je hodně nevyvážená, od povedených hor a brilantní scény návštěvy agentů v domě na jedné straně, po otravně nudnou honičku v Manile. Vytáhnutí trumfu "největšího zabijáka bez citu", který nakonec nepředvede vubec nic a dvojku v podstatě ani nedohoní je pak poměrně unikátním failem. Největší trumf naopak spočívá v Rennerovi, který charismatem i hereckými schopnostmi ční nad Damonem (a snese i srovnání s Craigem). Rovněž Rachel není jen estetická ozdoba ale rovnocenná parťačka a dostatečný prostor zdatně využívá.

Nejistá sezóna (1987)

Milá věc, která se točí kolem přípravy jedné z nejpovedenějších cimrmanovských her. Pozoruhodné je, že už za rané perestrojky mohl vzniknout a dostat se do kin film, který je v nemalé míře postaven na zesměšňování omezenosti papalášů a byrokratů. Vlastně to nakonec byla od dua S+S docela dost právě ta konstruktivní satira. Herecky občas toporné ale vše přebíjí infantilně-inteligentní humor, který tahle parta uměla jako nikdo. Člověk uvěří, že se kluci museli celý ty léta fakt docela dobře bavit.