Disk

Disk

Jaroslav Vávra

okres Cheb

75 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Osmý smysl (TV seriál) (2015)

  Audiovizuální událost roku 2015. Sourozenci Wachowští s pomocí Toma Tykwera natočili své nejlepší dílo vůbec.

 • poster

  Hledání (TV seriál) (2014)

  Děkuji ti, milá HBO, těch osm epizod bylo perfektních, poslední dva díly se střídmou emocionální náloží byly takřka geniální. Přiznávám, že jsem se toho seriálu strašně bál. Teď vím, že to byly zbytečné obavy. Už aby tu byl podzim a s ním druhá série. UPDATE: Queer As Folk to kdysi celé začal, Looking dokončil. Aneb jak se během patnácti let proměnilo vnímání televizních tvůrců na gaye. V Looking se jednotliví aktéři nezaobírají sami sebou a svou sexuální orientací, neřeší tu svoje bolístky ("jsem gay a co s tím jako budu dělat?"), coming out a podobné záležitosti mají už dávno vyřešeny. Jinými slovy žádná senzace se nekoná, srovnání se Sexem ve městě (jak jsem se leckde dočítal) je absolutně nesmyslné. Vlastně je ten seriál hodně oldschool, samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Nenajdete tu nic menšího než hledání toho správného partnera na celý život. Hodně tomu pomáhá fakt, že sedm z devíti scénáristů jsou gayové (jak se zmínil hlavní scénárista Michael Lannan), takže odpadá vymýšlení bizarních a stereotypních zápletek (a zaplaťpánbu za to); mnozí herci jsou gayové i v reálném životě, díky tomu chemie mezi jednotlivými postavami je naprosto přirozená a celé je to tím pádem ještě uvěřitelnější. Nu a dokumentární look, kterým režisér Andrew Haigh proslul už ve výtečném filmu Weekend, je už takovým drobným bonusem.________P.S. 1: SPOILER!!! Na závěrečnou milostnou scénu mezi Kevinem (Russell Tovey) a Patrickem (Jonathan Groff) jsem čekal celý seriál, je příjemně civilní a uvěřitelná._________P.S. 2: Chtěl bych ublížit tvůrcům nováckého seriálu Gympl s. r. o., kteří napsali gay roli pro Milana Šteindlera a říkají tomu nadsázka._________P.S. 3: Jak už bylo řečeno výše, čekání na druhou sérii bude velmi úmorné.

 • poster

  De halvt dolda (TV seriál) (2009)

  Naprosto ojedinělá minisérie, která si zaslouží mnohem více pozornosti. Na první pohled jde o sled každodenních banálních scén, ovšem po bližším ohledání zjistíme, že sledujeme něco mimořádného. Silně depresivní, nicméně pocitově velmi očišťující dílo zaujme minimalistickým, o to však autentičtějším zpracováním. Inu, prostě Švédové. Doporučuji vyhradit si plné čtyři hodiny a dát celou minisérii na jeden zátah. Emocionálně se vás to dotkne mnohem více.

 • poster

  Temný případ (TV seriál) (2014)

 • poster

  Skins (TV seriál) (2007)

  První série. Geniální záležitost. Už dlouho jsem nebyl tak emocionálně rozložen na molekuly jako u poslední epizody. Nemám slov. Jsem rád, že jsem to nezalomil po prvním díle, to bych se byl připravil o spoustu krásných zážitků. Dramatické scény fungují absolutně dokonale. Těch humorných je sice výrazně méně, ale když na ně došlo, tak jsem se smál hodně nahlas. Herci byli/jsou absolutní sympaťáci. Koho jsem si oblíbil nejvíce? Mikea Baileyho neboli Sida. Nečekal jsem, že se někdy objeví seriál o mladých lidech, který je tak nehorázně upřímný a zároveň pro mě silně návykový. Jdu shánět druhou sérii a věřím, že to bude ještě lepší. I když... dá se vylepšit první série?________Druhá série. Platí prakticky totéž, co o první sérii. Nezbývá mi než před tvůrci smeknout. Byly to báječné chvíle trávit čas s bristolskými hrdiny. Především musím vyzdvihnout herce, kteří hráli naprosto uvěřitelně a byli vůbec neotřelí. Občas to byla pěkná depka, občas jsem se zasmál pěkně nahlas. Koncept jeden díl = jeden hrdina mi naprosto vyhovoval, protože to byla skvělá možnost poznat jednotlivé aktéry mnohem podrobněji. Ovšem jsem přesvědčen, že závěr první série byl mnohem lepší a víc se mi strefil do mé melancholické povahy. Nějaká vada na kráse? Ano, jediný Maxxie se musel o svou kapitolu dělit._______P.S.: Vzhledem k tomu, že v dalších sériích je již jiné herecké obsazení, které mě naprosto nezajímá, tak toto pětihvězdičkové ocenění platí pouze za první a druhou sérii.

 • poster

  Hra o trůny (TV seriál) (2011)

  Zima se blíží. Nejlepší seriál letošního roku.

 • poster

  Queer as Folk (TV seriál) (1999)

  Původní britský Queer As Folk je úplně jinde než mnohem známější americká verze - a je mnohem, mnohem lepší, výživnější, herecky brilantnější (Aidan Gillen je geniální stejně jako tehdy začínající Charlie Hunnam); soundtrack parádně devadesátkový a hlavně - jsou tam neustálé narážky na Doctora Who. To víte, psal to Russell T. Davies... Velkou výhodou je minimum epizod, díky tomu je celý seriál sevřenější a bez vaty, která občas postihla amerického kolegu. Tohle je absolutní bomba a velká senzace. Ano, devadesátkový nátěr hodně zestárl, ale všechno ostatní je nadčasové. Přijít navíc s námětem takového seriálu v zemi, kde tehdy platil neblahý zákon č. 28, vyžadovalo dávku jisté odvahy.

 • poster

  Bylo nás pět (TV seriál) (1994)

 • poster

  Cirkus Humberto (TV seriál) (1988)

 • poster

  Zdivočelá země (TV seriál) (1997)

  Zdivočelá země definitivně skončila. Když to celé před patnácti začalo, byl to výborný dobrodružný seriál jako jistý protiklad k Řezáčově Nástupu. Po patnácti letech byla z toho silná depresivní záležitost. Říká se, že normalizace byla o něco mírnější než padesátá léta. Ne. Normalizace byla mnohem zákeřnější než padesátá léta. Kéž se ta doba nikdy nevrátí.