Věčně mladá (2015)

Tak toto bola nádhera. Romantický žáner a hlavne z americkej produkcie síce určite nepatrí medzi moje najobľúbenejšie, ale z Age of Adaline som mal pocit, že by to nemuselo byť zlé a navyše to trochu ozvláštňuje aj ten doplnkový, prakticky až fantasy prvok so starnutím, kvôli čomu som tomu skúsil dať šancu a s výsledkom som teda mimoriadne spokojný. Dejovo to síce mohlo byť aj o niečo prepracovanejšie, občas som mal pocit, že sa tu toho vlastne ani až tak moc nedeje a pripomína to štandardnú žánrovku, ale má to úžasnú atmosféru, hlavne už rozbehová úvodná štvrťhodina si ma dokonalo podmanila, svojim štýlom mi propomenula niekoľko mojich obľúbených filmov a tak mi bolo jasné, že ma to bude veľmi baviť. K tomu je to perfektne natočené, tu som si vizuál nadmieru užíval, film sprevádza veľmi príjemná hudba a veľkým plusom je aj obsadenie. V prvom rade hlavná hrdinka Blake Lively je tu nesmierne sympatická a tak som si celý čas prial, aby jej to vyšlo čo najlepšie, nesklame ani jej priateľ a po veľmi dlhej dobe ma zaujal aj Harrison Ford. Samotná romantika je tu podaná úplne ideálne, takže ani s týmto nemám problém. Takže to jediné, čo by som tu ešte uvítal je viac takých tých doplnkových scén, aké boli hlavne v úvodnej štvrťhodine, ale aj tak som nadšený, Age of adaline je zatiaľ najlepší film, aký som tento rok videl a s radosťou si ho pozriem znovu. 85%

Interstellar (2014)

Je to perfektný dobrodružný sci-fi film od Christophera Nolana. Má výborný príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy kvôli plesniam a prašným búrkam okrem zdravotných ťažkostí radikálne ubúdajú zásoby potravín, pričom je jasné, že ľudstvo v týchto podmienkach už dlho nevydrží a tak poslednou nádejou je nájsť mu nový domov. Keďže už dlhší čas sa v našej slnečnej sústave nachádza červia diera vedúca do neznámych miest vesmíru, kde by ale mohli byť planéty vhodné pre život, posádka vesmírnej lode na čele s farmárom, ale prvotriednym bývalým pilotom urobí všetko preto, aby ľudstvo zachránili, aj keď si uvedomujú, že svoj vlastný život musia nechať za sebou. Spracovanie je na tom mimoriadne dobre, už úvodná fáza zo Zeme je perfektne zvládnutá, získali si ma postavy a vzťahy medzi nimi, netradičná vízia postupného zániku ľudstva, pri ktorej pritom vôbec neprekáža, že to nie je predstavené globálne, ale prakticky len na jednom poli a okolí, má to také príjemne civilné čaro a ešte pár zaujímavých prvkov, takže som mal skutočne skvelý pocit, že si ma to až takto získalo už v tej nie až tak dôležitej fáze. A keď sa už dej presunie do vesmíru, tak sa je očakávane tiež na čo pozerať. Síce ma trochu prekvapilo, že tentoraz sa Nolan nepokúšal o čo na prvý pohľad najoriginálnejšie prevedenie, ale zvolil skôr taký klasické pojatie, ale to rozhodne nie je zápor, práve naopak, milo ma tým potešil a zvládol to snáď najlepšie, ako vôbec mohol. Síce toho, čo mi prišlo nelogické sa tu toho nájde viac, než dosť, ale to pri filmoch s touto tématikou vôbec neriešim, hlavne, že všetky vesmírne scény sú vynikajúce, až na časť na druhej planéte, kde mi tá potreba mať záporáka za každú cenu moc nesadla je to dejovo po celý čas výborné, ani tá jedna pomerne originálna fáza určite nesklame, práveže mi to prišlo dosť zaujímavé a hlavne je tu množstvo nezabudnuteľných a veľmi emotívnych scén, ktoré mi prišli jednoducho úžasné, obzvlášť tá posledná štvrtina filmu je ich plná. Takže tu som skutočne nadšený. Veľmi spokojný som aj po stránke akcie, tá tu samozrejme určite nie je až tak dôležitá, ale až na jeden zbytočný súboj sú všetky komplikácie, ktoré sa prihodia hlavným postavám skvelé, hlavne snaha pripojiť sa k poškodenej lodi mi svojou pôsobivosťou až brala dych. Herecké obsadenie je výborné, Matthew McConaughey ma ešte nikdy ani zďaleka takto nebavil, skvelo zvládol tú svoju civilnejšiu, ale aj dobrodružnejšiu polohu, konečne môžem pochváliť aj Anne Hathaway, nikdy som ju moc nemusel, ale toto jej sadlo, k tomu tradične skvelá Jessica Chastain, nesklamú ani Michael Caine a Casey Affleck a k tomu ešte viacero zaujímavých vedľajších postáv, tu sa nedá nič vytknúť. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, tentoraz ma Nolan skutočne potešil, vizuálna stránka je prvotriedna, tých pár nápadov mu vyšlo a dokonca tentoraz fungujú aj emócie, čo ma pri ňom veľmi milo prekvapilo. A k tomu ešte tá úžasná hudba, Hans Zimmer ma už dlhé roky vôbec nezaujímal, ale teraz konečne vytvoril skvelú hudbu. Takže Nolan konečne natočil film, vďaka ktorému si získal môj rešpekt, až na tú slabšiu časť na druhej planéte tu prakticky nemám čo vytknúť, perfektný film, ktorý budem vidieť ešte veľakrát. 90%

Na hraně zítřka (2014)

Je to vydarený akčný sci-fi film s Tomom Crusiom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o dôstojníkovi, ktorý ešte nikdy nebol v boji, keďže jeho špecializáciou sú vzťahy s verejnosťou a keď sa odmietne zúčastniť nadchádzajúcej rozsiahlej invázie proti mimozemskej rase, ktorá sa už niekoľko rokov snaží ľudstvo definitívne poraziť, je degradovaný a prinútený k tomu proti svojej vôli. Počas akcie síce umrie, ale tesne predtým ho zasiahne krv jedného z výnimočných mimozemšťanov, vďaka čomu získa schopnosť reštartovať deň a tak spolu s najlepšou bojovníčkou urobia všetko preto, aby mimozemšťanov definitívne porazili. So spracovaním som nadmieru spokojný, je tu plno mojich obľúbených prvkov, ktoré mám v tomto type filmu veľmi rád, hlavne tá mimozemská invázia a výrazný military štýl, ale aj tak som sa predsa len trochu obával toho samotného reštartovania dňa. Vo väčšine prípadov síce dopadne celkom dobre, ale k tomuto žánru mi až tak nesedel a bál som sa, aby to neupadlo do stereotypu, no našťastie to dopadlo najlepšie, ako vôbec mohlo. Hlavne prvé dve tretiny sú skutočne prvotriedna žánrová zábava, kde všetko funguje skvelo, pričom mi nevadili ani tie totožné lokácie a veľmi podobné situácie, stále tu má čo zaujať. Hlavne je skutočne radosť pozerať na tú premenu hlavného hrdinu zo zbabelca, ktorý to berie skôr s humorom až na prvotriedneho vojaka, ktorého ten neustály boj a strata priateľov poznačili a rovnako výborne funguje aj chémia medzi ním a najlepšou bojovníčkou, pričom to našťastie neprejde do romantickej línie, toto si vystačilo len v náznakoch. Posledná tretina si tiež udrží stále slušnú úroveň, ale predsa len v porovnaní s predchádzajúcim dianím cítiť úpadok. Samozrejme mi neprekáža, že sa dej posunie, ale predsa len mi to už neprišlo až tak zábavné a zaujímavé, než celá fáza predtým a aj ten úplný záver by som si prial iný. Akcie je tu plno a je výborná. Je veľkolepá, hlavne na tie viaceré rozsiahle zábery na pláž je radosť pozerať, perfektne natočená a dokonca aj zostrihaná, až na tie trochu rozporuplné obleky vojakov mi sedí celý ten vojenský štýl, pričom poteší výber zbraní a bojovej techniky, nesklame ani vzhľad a bojový štýl mimozemšťanov a nakoniec mi ani absencia krvi vôbec nevadila. Tu sa ani nedá vybrať to najlepšie, všetka akcia dokáže pobaviť, ale najviac predsa len tá z prvej polovice, na pláži pod rozsiahlou paľbou to má najväčšiu pôsobivosť. A určite musím pochváliť aj humor, ani som nečakal, že bude až takto dobrý, ale bavil som sa výborne. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Tom Cruise mi v podobných filmoch sedí, pričom mi vyhovoval v tej zábavnejšej, ale aj vážnejšej polohe, k tomu výborná Emily Blunt, potešia nadriadení BIl Paxton a Brendan Gleeson a aj tých pár výraznejších vojakov svoj účel splní. S réžiou a technickou stránkou som veľmi spokojný, perfektná vizuálna stránka, kamera, strih a efekty sa tentoraz až prekvapivo vydarili, k tomu humor, celkom fungujú aj emócie, len to mohlo mať výraznejší pocit bezmocnosti, ten mi tam chýbal. Škoda ten slabšej poslednej tretiny, inak by som premýšľal aj nad plným hodnotením, ale aj tak som až prekvapivo spokojný, som rád, že aj v dobách, keď sa už na blockbustery prakticky nedá ani pozerať sa občas objaví takýto vydarený. 80%

Vyvolený (2000)

M. Night Shyamalan prežíval na prelome tisícročí svoje životné obdobie, ťažko by sa vtedy hľadal schopnejší režisér a síce mám pocit, že Šiesty zmysel a Znamenia sú trochu slávnejšie, mňa si dokonalo získal práve Vyvolený. Zápletka na prvý pohľad síce znie trochu podivne, ale nakoniec je z toho vlastne úplne originálny film s realistickejším pohľadom na komiksovú tématiku. A tak aj napriek tomu, že bežné komiksovky neznášam, toto je niečo úplne iné a hlavne neporovnateľne lepšie. O nejakej výraznejšej dynamike sa tu síce hovoriť nedá, ale v tomto prípade je to len k prospechu veci, film funguje perfektne aj ako taká rodinná dráma o rozpadávajúcej sa rodine, kde všetky postavy majú svoj priestor a hlavne scény medzi otcom a synom sa mi veľmi páčili a postupne vzniká aj zvláštne priateľstvo medzi hlavným hrdinom a odborníkom na komiksy. Obe hlavné postavy sú tu zvládnuté vynikajúco. Film síce vlastne ani na prvý pohľad neobsahuje až tak moc výnimočných scén, ale celé je to tak mimoriadne perfektne zvládnuté a pohlcujúce, tá atmosféra je tu skutočne dokonalá, rovnako spôsob sledovania jednotlivých sekvencií, že som to sledoval prakticky až so zatajeným dychom a pocitom, že mi nesmie uniknúť žiadny moment a dokonca z mnohých scén ma až mrazilo. A tak som tu už ani nepotreboval nejakú pointu, film je úžasný aj bez toho, ale ani to nechýba a film ponúkne ešte aj nečakaný a zaujímavý záver. Obsadeniu sa tu nedá nič vytknúť, Bruce Willis bol v tej dobe vynikajúci aj v týchto civilnejších úlohách, rodinu mu predstavujú Robin Wright a Spencer Treat Clark a k tomu ešte skvelý Samuel L. Jackson. Okrem nich už vlastne nikto nemá viac priestoru. O nejakú akciu tu samozrejme vôbec nejde, ale tá jedna záchranná akcia je neskutočne pôsobivá, celá táto fáza od objavenia náznaku na stanici metra až po jej ukončenie je tak dokonalo prevedená, že z nej až mrazí. Takže režijne to už nemohlo byť zvládnuté lepšie, nielen tá atmosféra, ale ešte aj práca s kamerou sú úžasné, v tomto filme je skutočne radosť sledovať detaily. A k tomu tá krásna hudba. Vyvolený je najlepší Shyamalanov film a jeden z mojich veľmi obľúbených celkovo, často sa k nemu vraciam a vždy ma pohltí, tie niektoré výnimočné scény fungujú rovnako intenzívne aj po mnohých pozretiach. 92%

Byeonhoin (2013)

Je to skvelá právnická dráma. Má veľmi dobrý príbeh o právnikovi, ktorý síce nevyštudoval vysokú školu a tak nemá medzi ostatnými kolegami až tak veľký rešpekt, ale nechýba mu talent, ambície a skvelá orientácia po dopytoch v oblasti a tak už čoskoro sa stáva veľmi vyhľadávaným a medzi ľuďmi uznávaným právnikom, pričom ponuky a peniaze sa mu len hrnú. Preto sa ani moc nezaujíma o momentálnu situácia v krajine, kde bola moc získaná vojenským prevratom a tak protesty a zatknutia sú na dennom poriadku, no keď sa to dotkne aj syna majiteľky jeho obľúbenej reštaurácie, rozhodne sa do toho zapojiť. Čoskoro si uvedomuje úplnú absurdnosť celého procesu, ale aj napriek odhováraniu ostatných sa len tak nevzdá a rozhodne sa urobiť všetko preto, aby ho oslobodil. Spracovanie je skutočne perfektné, už od začiatku mi to sadlo veľmi dobre, vynikajúco podaný hlavný hrdina, ktorý síce na prvý pohľad nepôsobí práve najschopnejšie, ale aj tak je skutočne radosť pozerať na jeho prácu, ale nájde sa tu aj plno iných scén, z ktorých som mal veľmi dobrý pocit, napríklad ospravedlnenie sa za dávnu krádež. Takže aj táto pokojná prvá polovica, ktorá sa nesie v takom príjemnom duchu a s dostatkom dobrého humoru sa mi veľmi páčila, no následne sa dej zase uberať úplne iným smerom, výrazne zvážnie a úroveň filmu ešte vyššie. S politickou situáciou som sa zoznamovať nemusel, keďže aj filmov z tohto obdobia už vzniklo pomerne dosť a tak sa dá naplno venovať samotnému súdnemu procesu, ktorý je jednoducho nezabudnuteľný. Potenciál vykonštruovaného procesu s absurdnými dôkazmi a veľmi schopného právnika, ktorý sa ako jediný tomu nespravodlivému systému postaví sa už nedal využiť lepšie, hlavný hrdina je tu skutočne dokonalý, tu som si už užíval každú repliku a trefný argument, toto sa už nedalo sledovať inak, než so zatajeným dychom a bol som z toho mimoriadne nadšený. Takže druhej polovici nemôžem nič vytknúť a veľmi sa mi páčil aj úplný záver. Herecké obsadenie je skvelé, vynikajúci Song Kang-Ho v hlavnej úlohe, ktorý tu predvádza asi najlepší herecký výkon celej svojej už tak veľmi kvalitnej kariéry a plno výborných vedľajších postáv ako majiteľka reštaurácie, právnickí kolegovia, sudca a viacero iných, pričom medzi nimi poteší aj dostatok známych tvárí. Réžia a technická stránka sú výborné, ideálna vizuálna stránka a skvelo fungujú aj všetky pocity od humoru, cez nespravodlivosť až po nadšenie z nekompromisného prístupu hlavného hrdinu. Na tento film som bol hlavne kvôli môjmu obľúbencovi v hlavnej úlohe veľmi zvedavý, ale aj tak som nečakal, že ma až takto dostane. Jednoznačne absolútny žánrový vrchol, takto dobrú súdnu drámu som ešte nikdy nevidel. 87%

Bu neng shuo de mi mi (2007)

Je to skvelá romantická dráma. Má vydarený príbeh o mladíkovi, nadanom študentovi, ktorý prichádza na novú hudobnú školu, aby tu zdokonaľoval svoju hru na klavír a vďaka hry zaujímavej melódie si všimne symatickú spolužiačku, ktorá ho hneď očarí. Prakticky okamžite si k sebe nájdu cestu a vytvoria pár, ale o mladíka stojí aj iné dievča, čo situáciu komplikuje a priateľka zmizne. No mladík sa len tak nevzdá, urobí všetko preto, aby ju našiel a vrátila sa k nemu, no postupne si uvedomuje, že jeho láska ukrýva nečakané tajomstvo. Spracovanie sa ale mimoriadne vydarilo. Už od samotného začiatku som mal pocit, že sa bude jednať o prvotriednu žánrovú kvalitu a presne to sa aj stalo. Skvelé postavy, ktoré si ma získali prakticky okamžite, atraktívne prostredie umeleckej školy a s tým súvisiaca hra na klavír, perfektná chémia medzi hlavnými hrdinami, ktorým som to skutočne prial a dokonca ešte aj ten vzťah medzi tromi postavami, teda hlavným hrdinom a dvomi dievčatami, ktoré ho majú radi pôsobí na rozdiel od mnohých podobných filmov tak prirodzene, že ma to vôbec nerušilo. Navyše sa to celé nesie vo veľmi príjemnej atmosfére a tak už z prvej polovice som bol skutočne nadšený, pričom by mi ani nevadilo, keby film v rovnakom štýle pokračoval až do konca. Ale aj tak len pri tomto nezostane, v druhej polovici sa objaví aj nejaký ten nečakaný zvrat a toto môžem rozhodne len chváliť, celé to tajomstvo ohľadom dievčaťa je vynikajúce zvládnuté, prišlo mi aj celkom originálne a filmu dodá nový náboj. A tak sa ma ten skvelý pocit držal aj v druhej polovici a našťastie nesklame ani úplný záver. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, sympatický Jay Chou v hlavnej úlohe, skvelé dievčenské postavy, obzvlášť Kwai Lun-Mei, poteší Anthony Wong ako otec hlavného hrdinu a nesklame ani tých pár zvyšných vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú perfektné, toto je po všetkých stránkach prvotriedna kvalita a o to viac ma prekvapuje, že to režíroval samotný Jay Chou, ktorý už pri svojom debute ukazuje takýto talent. A plusom je rozhodne aj hudba, pričom mi sadli aj tie klavírne skladby. Takže ma vôbec nenapadá, čo by som tu mohol vytknúť, Secret je rozhodne jeden z najlepších filmov svojej kategórie. 87%

Zátah 2 (2014)

Je to perfektný krimi ladený akčný bojový film, ktorý je pokračovaním skvelej jednotky. Má výborný príbeh o policajtovi, ktorému sa ako jedinému zo zásahovej jednotky podarilo prežiť boj na život a na smrť v budove plnej zločincov, no tým sa nebezpečie nekončí, jeho brata to stálo život a aby ochránil svoju rodinu, rozhodne sa prijať prácu v utajení, aby mohol zničiť zločineckú organizáciu od jej najvyšších miest. Preto sa musí najprv spriateliť so synom šéfa organizácie, čo sa mu aj podarí, ale následne je zatiahnutý do neustáleho boja a intríg niekoľkých skupín a tak mu ide o život na každom kroku. So spracovaním som veľmi spokojný, na rozdiel od úplne jednoduchej a priamočiarej jednotky, čo ale rozhodne neberiem za zápor, keďže svoj štýl zvládla dokonalo sa tentoraz tvorcovia rozhodli pre výrazne odlišný štýl, dejovo omnoho rozsiahlejšie prevedenie s viacerými organizáciami, plnohodnotnými postavami a intrigami. Síce to nepôsobí až tak prvotriedne, ako napríklad v prípade Hong Kongských krimi thrillerov venujúcich sa podobným témam, tam je tá chémia medzi postavami a napätie z práce v utajení, predsa len na trochu vyššej úrovni, ale to nie je väčší problém. Aj tak je to po celý čas dostatočne zaujímavé, rozhodne sa nejedná len o výplň medzi akčnými scénami, ale príbeh je plnohodnotnou súčasťou filmu, ktorý by si na dobrý film vystačil aj bez nej, navyše to po celý čas tak príjemne pomaly graduje od trochu pomalšieho úvodu až po mimoriadne dynamickú záverečnú fázu a nezabudnuteľných scén je tu nespočet, hlavne celá situácia s popravou na snehu mi svojou pôsobivosťou až brala dych. Takže táto nezvyklá dĺžka nie je rozhodne žiadnym problémom. Akcie je tu plno a je vynikajúca. Toto sa dá skutočne len chváliť, súboje sú dlhé, odohrávajú sa v rozmanitých a výborne zvolených prostrediach, majú perfektnú a nápaditú choreografiu, pôsobia mimoriadne dynamicky a drsne, dokonca mi to miestami prišlo až úplne naturalistické, hlavne akcia na blate. Ale rovnako sú úžasne natočené, pričom ma zaujala aj tá zaujímavá kombinácia dvoch odlišných postupov, keďže je tu plno dlhých sekvencií bez strihu a zároveň je to trochu roztrasené, aby to pôsobilo realistickejšie, no prehľadnosti to aj tak vôbec neubližuje, navyše tých vizuálnych nápadov je tu nespočet, každú chvíľu prekvapí niečo iné a zaujímavé. A aby toho ešte stále nebolo málo, určite musím pochváliť aj scény pred samotnou akciou, kedy sa až tají dych. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, akcia na blate, likvidácia kladivami v metre, automobilová naháňačka, finálny súboj, ale vlastne aj všetko ostatné. Tu jednoducho platí, že aj tá najslabšia akčná scéna by bola vo výraznej väčšine akčných filmov ich vrcholom. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Iko Uwais opäť dokazuje, že konkurenciu v súčasnosti môže hľadať len ťažko, no určite musím pochváliť aj hromadu perfektných záporákov, z ktorých by si snáď každý zaslúžil aj vlastný film. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, skvelý vizuál, či už v akcii, ale aj mimo nej, skutočne perfektná kamera a často aj kompozícia záperov, čo ma v tomto type filmu veľmi príjemne prekvapilo, k tomu pôsobivá atmosféra, miestami fungujú aj emócie, tu som mimoriadne spokojný. A určite musím pochváliť aj hudbu, tá sa miestami veľmi vydarila. Takže k úplnej dokonalosti tomu ešte trochu chýba, keďže príbeh sa dal ešte trochu doladiť, no o plnom hodnotení sa tu nedá ani trochu pochybovať, nezabudnuteľný zážitok a jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Už sa teším na ďalšie pozretia. 88%

REC (2007)

Nikdy by som nepovedal, že found fountage, ktorý mi síce nevadí, ale nepatrí medzi moje obľúbené subžánre v kombinácii s takouto prakticky zombie tématikou, aj keď je to predsa len trochu odlišné dokáže priniesť niečo výraznejšie kvalitné, ale Španielom sa to podarilo a postarali sa teda o veľmi nevšedný a hlavne vydarený hororový zážitok. Jedine môžem vytknúť, že film aj napriek veľmi krátkej dĺžke obsahuje nejaké to slabé miesto, séria interview s civilistami v priebehu filmu len zbytočne narušila tempo, pričom aj tak neponúkla vôbec nič zaujímavé, ale to je vlastne to jediné mínus inak nadmieru kvalitného diela. Dejovo je to výborné, síce prvá polovica sa nesie ešte v takom pomalšom tempe, ale už úvodná fáza na požiarnickej stanici mi prišla úplne bez problémov a hlavne k moderátorke som si bez problémov vytvoril vzťah. No a po príchode do domu to už začne postupne gradovať, zaujímavé prvky len pribúdajú a tak až na spomínanú sériu interview ide úroveň filmu neustále len hore. A vidno to hlavne v druhej polovici, kedy film svojou intenzitou skutočne až berie dych a taká záverečná desaťminútovka na povale rozhodne patrí medzi to najlepšie, s čím som sa v tomto žánri vôbec stretol. Takže po hororovej stránke o ničom inom, než o úplnom nadšení nemôže byť ani reči. Hororové scény sú neustále gradované a síce nechýbajú ani drsné momenty, ale tentoraz je ich význam úplne zanedbateľný, keďže všetky tie naháňačky a strety s nakazenými sú tak napínavé, intenzívne a dynamické, že len ťažko hľadajú nejakú konkurenciu. Obsadenie tentoraz nie je až tak výrazné, výraznejšie ma bavili vlastne iba moderátorka, hlavný požiarnik a možno ešte aj kameraman, čo je ale v tomto žánri diskutabilné, no nemám s tým žiadny problém, zvyšok pôsobí, ako obyčajné zloženie obyčajného bytového domu a o to tvorcom určite šlo. A režijne je to prakticky žánrová dokonalosť, samotný found fountage štýl je úplne prehľadný a ako som spomínal, hororová úroveň je prakticky na najvyššej možnej úrovni. Takže síce máloktorý horor odo mňa dostáva plný počet, ale Rec si ho bezpochyby zaslúži, jedna zo žánrových špičiek. 86%

Jmenuji se Khan (2010)

Je to perfektná mierne romanticky ladená dobrodružná dráma. Má výborný príbeh o mužovi, muslimovi so zvláštnym syndrómom, ktorý po smrti svojej matky prichádza do Ameriky, aby tu žil so svojim úspešným bratom a jeho ženou, pričom vďaka nemu získa aj prácu obchodníka s kozmetickými prípravkami. Čoskoro sa zoznamuje s očarujúcou kaderníčkou, do ktorej sa hneď zamiluje a ona jeho city opätuje, takže žijú úplne ideálnym životom, ale všetko sa pokazí, keď po jedenástom septembri začnú v Amerike nenávidieť všetko arabské, čo sa ich dotkne aj priamo a prakticky im to zničí život. Ale muž sa nikdy nevzdá a urobí všetko preto, aby bolo zase približne všetko tak, ako predtým. Spracovanie je ale skutočne skvelé, ešte spočiatku to pôsobí tak pomerne nevinne bez väčšieho potenciálu byť niečím viac, než lepšou žánrovkou, ale s tým som nemal problém, hlavný hrdina je skvelo podaný po všetkých stránkach, takže ma neustále bavil, jeho vzťah ku kaderníčke mi síce prišiel trochu nedôveryhodný, ale nad to sa dá ľahko povzniesť a tak sa mi to aj v tejto fáze skutočne páčilo. Lenže potom sa to už začne meniť, pribudne pár nových dôležitých prvkov a film úplne zmení žáner, čo ale rozhodne nie je zápor, práve naopak, toto mi sadlo ešte viac. A aby toho nebolo málo, nezostane to ani pri tomto a tak celá posledná štvrtina síce nepôsobí práve najdôveryhodnejšie a plno scén je rozhodne dosť samoúčelných, ale s tým nemám v tomto prípade ani najmenší problém, toto si ma už úplne získalo, tu jedna nezabudnuteľná sekvencia strieda druhú a pociťoval som z toho len nadšenie. Jedine ma trochu mrzí, že to často pôsobí až moc americky, takže by som ocenil trochu viac indickej osobitosti, ale našťastie mi to výborne sadlo aj v tomto prevedení. Takže skvelo zvládnuté sú aj jednotlivé žánre, komédia ponúkne viacero dobrých vtipných scén, romantika aj napriek nedôveryhodnosti pôsobí príjemne a postavám som to prial, ale najviac si ma aj tak získala dráma. síce sa miestami snaží až moc pôsobiť na city, ale vyšlo jej to a miestami to na mňa dosť zapôsobilo. A chválim aj hudobnú stránku, síce tu chýbajú tradičné tanečné vystúpenia, ale aj tak sa mi všetky tie sprievodné piesne páčili a svoje scény príjemne osviežili. Herecké obsadenie je výborné, Shahrukh Khan to zvládol perfektne a môže bez problémov konkurovať aj tým najznámejším postávam svojho typu, veľmi sympatická postava kaderníčky a mnoho skvelých vedľajších postáv, tu mi jednoducho sadli úplne všetci. A čo sa týka réžie a technickej stránky, tu skutočne môžem vytknúť iba ten prílišný americký štýl, ale inak vizuálna stránka je veľmi dobrá a emócie fungujú bez problémov, takže v rámci žánru si nemôžem sťažovať. Už od začiatku mi bolo jasné, že ma to bude baviť, ale že ma to až tak nadchne som už teda nečakal. A hlavne kvôli tej poslednej fáze o plnom hodnotení ani trochu nepochybujem, jeden z najlepších filmov, aké som videl za veľmi dlhú dobu. 87%

Požáry (2010)

Je to skvelá dráma od Denisa Villeneuva. Má veľmi dobrý príbeh o mladej žene, ktorá spolu so svojim bratom prichádza k notárovi, aby sa zoznámili s poslednou vôľou matky, keďže nedávno zomrela, no dozvedajú sa jej nečakané a veľmi nepríjemné priania a navyše matka po nich žiada, aby našli svojich nikdy nepoznaných brata a otca, ktorí majú stále žiť. A tak sa mladá žena rozhodne splniť matkino prianie a vydá sa na blízky východ po jej stopách, kde si uvedomuje, že o svojej matke prakticky nič nevie, ale urobí všetko preto, aby našla svojich blízkych. So spracovaním som mimoriadne spokojný, aj napriek tomu, že rozbeh pôsobí možno trochu pomalšie ma to už prakticky okamžite úplne vtiahlo a bol som skutočne veľmi zvedavý, čo sa z toho vyvinie a dopadlo to snáď najlepšie, ako vôbec mohlo. Dej je rozdelený na dve línie, už súčasná s dcérou pátrajúcou po minulosti matky pôsobí nadmieru zaujímavo, ale hlavnú pozornosť si rozhodne získa práve tá minulá s matkou, kde sa dá zoznámiť s jej ťažkým životom a hlavne kvôli nepriateľstvu medzi kresťanmi a muslimami je plná vynikajúcich a pôsobivých scén, pričom to našťastie pôsobí uveriteľne, ako napríklad autobus. Takže po celý čas ma to veľmi bavilo, pričom zaujímavosť filmu sa neustále len zväčšuje a aby toho nebolo málo, na konci príde ešte jeden síce nie až tak nepredvídateľný, ale rozhodne veľmi zaujímavý a aj pomerne nepríjemný zvrat a tak v tomto prípade sa o ničom inom, ako nadšení hovoriť nedá. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, hlavnú pozornosť si rozhodne získajú obe hlavné ženské postavy, ktoré sú skvelé a svoje línie s ľahkosťou ťahajú, ale nesklamú ani zvyšné vedľajšie postavy, aj keď tu sa skôr jedná o také epizódne. Réžia a technická stránka sú výborné, Denis Villeneuve mi opäť dokazuje, že je to všestranný talent, ideálna vizuálna stránka, výborná atmosféra a to celé realistické prevedenie, tu nemám čo vytknúť. Nevedel som, čo od tohto filmu môžem čakať, ale dopadlo to až prekvapivo dobre, som skutočne nadšený, skvelý film, ktorý si ešte určite pozriem. 86%