Století Miroslava Zikmunda (2014)

Na tenhle snímek jsem se šel podívat vlastně náhodou - a nelituji. O Hanzelkovi se Zikmundem jsem toho moc nevědel (až na obecné věci jakože s tatrovkou po válce procestovali svět a napsali pár knížek) Tento film a jeho zpracování mě ale přesvědčili, abych vytáhl knížky z období dětství mých rodičů. Krásná komentář od Enšpígla.

Velikonoční regata (2010)

Další z filmů shlédnutý na festivalu outdoorových filmů. Dávám **, což je defacto pochvala, neb mě tento krátkometrážní film o pro mě ne moc zajímavém tématu vcelku zaujal.

Žít pro vášeň (2014)

Přestože mě téma velmi blízké, celkové zpracování mě moc nepřesvědčilo. Záběry horských štítů parádní, ale mimoto jsem se asi nejčastěji koukal po tom, co kluci používají za vybavení a pak na hodinky - známka toho, že autor není schopen udržet mojí pozornost. Prology o Stanislawském (jinak zajímavý nápad) byly natočeny obzvlášť nudným způsobem. za mě 51% (a to jen z lásky k horám)

Nejdelší den (1962)

Některé postavy jsou místy příliš "heroické", přesto vynikající film. Asi si nejvíc cením toho, že se film (zvlášť nějakých 15 let po konci války, v produkci USA) hodně odprošťuje od častého a ne pravdivého schématu, který němce - obyčejné vojáky a velení obzvlášť znázorňuje pouze jako bandu pološílených fanatických magorů a že jde převážně o čistě válečný film. Velké plus také za to, že každý národ mluví svým jazykem (Britové, američané, němci, francouzi) a že je všem dán dostatečný prostor.

Zátoka (2009)

Zajímavé, kruté a zavrženíhodné. Přesto se nedá říct, že by mě pojetí filmu nějak zvlášť chytlo za srdce.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Po 28 letech se dostáváme na konec příběhu o životě Anakina Skywalkera. Závěr je to grandiózní, přesto měl film, obzvlášť v prostřední pasáži několik slabších momentů. Za nejspabší osobně považuji až nepřesvědčivě slabě provedená přeměna Anakina na Dartha Vadera v pracovně Kanclěře Palpatina - propracování psychologické transformace se pár minut navíc, třeba na úkor neustálého pronásledování Griveouse, věnovat mohlo - bohužel, dokud jde o akci, jedná se o špičku (btw. nechápu v čem měl jako být Avatar převratný - jeden jedíný záběr z SW V předčí, co se týče efektů tento "megafilm" a dějově ...ani nemluvě) Celý film začíná Famózní (asi nejlepší vůbec ...no ještě aby ne, s takovou trikovou základnou) leteckou bitvou nad Coruscantem, kterou si divák vážně užije, následuje trocha toho pobíhání, nakonec vše R2D2 s Anakinem zachrání a jede se dál. Ještě snad malá poznámka nad tím, že v celé sérii mi Obi-Wan přijde trochu jakoby bez duše. Trocha těch potyček a **** kaše uprostřed a pak opět famózní závěr s jednou scénou lepší než druhou. Bitvy mezi Obi-Wanem a Anakinem na Mustafaru i bitva Yody se Sidiusem v senátu jsou nejlepšími souboji s mečem za celou ságu. No a pak to všechno hezky zapadne - Padmé, kterou se tak zoufale snažil zachránit, zemře při porodu právě kvůli němu, děti jsou rozděleny a teď už Darth Vader, řádně zmrzačený, dostane svůj nový kostým a jede se dál. Celý film provází správně temná atmosféra a hudba se zvukem jsou jako vždy úžasné a precizně načasované Na episodu VII se těším a právě kvůli ní jsem si vzpomněl na to zkouknout zbytek ságy (a nelituji), přesto k ní vzhlížím se značnými obavami. Přeci jel všech 6 episod je o životním příběhu jednoho člověka, co je teď po smrti a prostě tam bude chybět. Každopádně doporučeníhodná zábava :-) Jo a, ač to někteří budou neradi slyšet - digitální úpravy všem šesti episodám povětšinou jen prospěli. Přes nejlepší bitvu ve vzduchu i s mečem, pro slabší stránku dialogů než v původní triologii dávám pouhých 98%

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Příběhově rozhodně nejslabší díl celé série. Ok, nemám nic proti romantice, ale ten zbytek je trochu o ničem. Naštěstí vše zachraňuje Master Yoda (co se přibelhá o holi a pak všechno poseká), Monumentální hudba, skvělé souboje a slušné akční scény. Pravda, na rozdíl od předchozí episody slušně odsýpá. 80%

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Musím říct, že po opětovném shlédnutí episod IV - VI cítím značné zklamání, obzvláště pak nad prvními 40-ti minutami filmu. Kladnou stránkou Star wars byl mimo dechberoucí efekty (zůstaly skvělé) a charizmatickou hudbu a zvuk (pořád vynikající) hlavně silný příběh - a právě tady cítím největší zklamání. Postavy mají slbé charaktery: Darth Maul, jako hlavní nepřítel: Srovnání s Vaderem je spíš úsměvné, mladý Obi-Wan také není nic moc, no a Jar Jar. Ewoky jsem neměl rád, ale oproti němu jsou zlatí - Myslel jsem, že SW není pohádka pro 4 leté děti - bohužel Jar Jar a jeho Patálie, jak by se tento díl mohl také jmenovat, není to jediné infantilní. Díkybohu v druhé půlce se film více rozjel - PodRaces vítečně Natočené, Coruscant zajímavý, návrat na Naboo a vzdušný souboj u Droidí stanice na orbitě slušné - Zlatý hřeb a hvězdička navíc je ale jednoznačně zásluhou souboj Qui-Gona a Obi-Wana s Darthem Maulem. 88% Jestli se pamatuji dobře, tak Episode II je dějově ještě slabší a Episode III naopak výtečná ...no uvidíme.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Episodu VI jsem nikdy neměl moc rád - tedy alespoň v porovnání s předchozími ....teď musím říct: Byla to chyba! Skvělé zakončení skvělé série. Harrison Ford je skvělý, Carrie Fisher taky a k tomu je krásná, no a R2D2, to je kapitola sama pro sebe. A vůbec: kdo hrál Anakina Skywalkera v závěrečné pasáži? Byl tak podobný Christensenovi, až přemýšlím, jestli nebyl doplněn později. 93% "May the force be with us"