Líbánky (2013)

Jedna hvězdička za dobrou kameru, hezkou krajinu a herečky. Člověk hodinu čeká až něco přijde a pak nic nepřijde. Když už se po nesmyslně dlouhých nic neříkajících scénách (ano, je hezké, že umím zinscenovat podnapilou náladu pozdní fáze svatební oslavy, ale proč se na to mám proboha koukat 5 minut, když se tam nic nestane) něco stane, tak je to vše tak podivně vykonstruované a těžko uvěřitelné, že nevím co si mám myslet. Zdá se mi, že Hřebejk se pro jednou snažil natočit jakože inteligentní film, aby se neřeklo, že točí jen jednoduché filmy pro co největší masu lidí, jenže se mu to sakra nepovedlo - skoro ho až podezřívám ze skrytých homosexuálních sklonů, protože to jediné by vysvětlilo toto počínání. Shrnu to přibližnými slovy režiséra Nolena, když se ho tuším Marek Eben ptal, jak vybrat ve střižně ty správné scény: "kouknu se na scénu a řeknu si: přijde divák o něco pokud zrovna tuhle scénu vystřihnu? Jestli ne, tak jí prostě odstraním, i kdyby byly sebehezčí" A proto na závěr: Kdyby ve střižně snímku líbánky seděl Christofer Nolan, tak mi ze stopáže 98 minut zbyde tak 30, což by akorát vystačilo na delší povídku.

Peklo s princeznou (2009)

Po delší době jsem se zase pobavil i při koukání na "novou" pohádku.

Noe (2014)

+ Russel Crow, Padlí Andělé, Emma Watson a pasáž o (ne)zabitých dětech.

Moneyball (2011)

Dobře natočené stokrát ohrané téma - nic víc netřeba dodávat. Snad jen, že na let v letadle ideální.

Grandhotel Budapešť (2014)

Nechápal jsem, hvězda snad jenom kvůli výpravě a kostýmům, ale scénář to prostě nedožene.

Věž ze slonoviny (2014)

Zajímavý dokument o vysokoškolském vzdělávání v USA. Viděno jen díky TurkishAirlines, za což jsem jim vděčný. Ve zkratce: od extrému do extrému. Spousta lidí se těžce zadluží (dluh cca 250 000 $ celkem běžný), aniž by přemýšlela, jestli má jejich obor budoucnost a jestli je na škole něco naučí - často jdou do školy jen kvůli mimoškolním aktivitám a 36% studentu věnuje studiu méně než 5 hodin týdně! Další opačné příklady v podobě free vzdělávání, které v USA defacto není už reálné a různých modelech formy vzdělávání v různých státech USA.

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

Včera jsem viděl po dlouhé době náhodou v televizi kmotra a přesto, že se mi chtělo děsně spát a přes to, že byl co půl hodinu přerušený reklamou a přestože jsem ho už nejednou viděl, jsem se nemohl přestat dívat. Je to prostě dokonalá triologie. A vůbec: vysvětlí mi někdo, proč neni tato triologie na 1. místě v žebříčku filmů, když má jednoznačně nejlepší procentuální hodnocení?.

Kandidát (2013)

Žádná extra hloubka ani moc reálné, přesto jsem se celou dobu dobře bavil a neměl potřebu se ani jednou podívat na hodinky.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Společenstvo asi vždycky bude z mého pohledu nejlepší díl celé triologie (a mohl bych říct i hexalogie, neb nepředpokládám, že by ho poslední díl hobita předčil), ale Návrat krále mu bude určitě šlapat na paty. Dojemné okamžiky, které moc nemusím, nejsou moc rozvláčné (jako ve dvojce), atmosféra super, hudba super, Nazghulové super, Minas morgul i Minas tirith super a bitva o Minas Tirith, (do příjezdu Aragorna) asi nejlepší filmová bitva, co jsem kdy viděl! Příjezd army nemrtvých, která vypadá, jakoby sama mohla zlikvidovat Saurona s celou svojí armádou mi trochu kazí dojem. No a ani ten konec neni úplně k zahození ....jen jsem si vždy řikal - nedali by se orlové bývali přemluvit, aby Froda donesli až k Orodruině? :-)

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Samostaně - vynikající, ve srovnání s prvním a posledním dílem, slabota. Chybí výpravnost, překvapení a atmosféra Společenstva a nedosahuje, co se bitev a dalších týká Návratu krále. Možná, kdyby Legolas míň jezdil na štítu po schodech a nebylo zde tolik nadbytečných svén, pak bych možná zvednul hodnocení. Teď po opakovaném přečtení 2. knihy musím ještě shodit, neb film těžče mění důležité scény a mnoho postav pak vyznívá jinak, než jaké ve "skutečnosti" jsou - viz. třeba "Faramir zajal Froda" - nezajal, "Frodo na schodech poslal pryč Sama" - neposlal "Aragorn padá do řeky" - nespadl nikam "Enti nechtějí zaútočit na Isengard nebýt Hobitího triku" - Enti se samozřejmě rozhodli už předtím a ne až když chtěli Hobiti vysadit na východě, "Do Helmova žlebu přijel pomoci Eomér" - nepřijel, neb tam celou dobu byl, přišel jinej rohanskej Borec...