Ben Hur (1959)

Nemohu uvěřit, jak před více než půl stoletím, kdy filmové triky byly ještě v plenkách a první počítač čekal na své zrození mohl někdo natočit takto velkolepý film. Pamatuji se, že jsem vždy viděl část tohoto snímku v televizi, ale nikdy jsem neměl sílu dívat se celé skoro čtyři hodiny a až teď díky Johnovi, který jinak moc staré snímky nemusí jsem se rozhodl zkouknout film celý a rozhodně nelituji. Ano, některé dialogy jsou snad trochu moc naivní a celé to skončí defacto happyendem (za čož jsem pro jednou vděčný), ale příběh je poskládaný tak lidsky. Navíc se mi líbí i jak příběh Ben Hura, na první pohled hlavní nechá viniknout skutečnému záměru, příběhu o zrození křesťanství (jisté nepřesnosti se určitě dají pominout). Já jsem si samozřejmě Benův (jak si mi familiérně říkáme) příběh náramně užil a ještš jednou se musim sklonit před dobrými hereckými výkony, ale hlavně vynikající kamerou a úžasnou atmosférou - snad jsem nikde jinde neviděl tak dobře zpracovanou jistou velkolepost Říma a tu správnou aristokratičnost jejích představitelů. Speciálně ještě musím obzvláště vychválit závod koní v cirku - chce se až věřit, že se to celé odehrávalo ve skutečnosti a ta stavba tam stojí dodnes. Ridleyho Scotta mám moc rád, ale se svým Exodem se může jít zahrabat - nevyrovná se mu po stránce příběhové a ani po stránce audiovizuální. Moc šancí, že plánovaný remake filmu bude alespoň z půlky tak dobrý nedávám, ale kdo ví ...nechme se překvapit.

Události, komentáře (1990) (pořad)

Výborně připravení a kvalitní moderátoři, vhodný výběr hostů, vyvážené zpravodajství - jen tak dál.

Hyde Park Civilizace (2012) (pořad)

Lepší než tradiční Hydepark - spousta zajímavých osobností a věci z vědy a výzkumu, jen tak dál.

Hyde Park (2010) (pořad)

Pořad by mohl být kvalitní, ale to by musel někdo z dotazů vybírat jen ty k věci a které mají hlavu a patu. Spousta hloupých dotazů a/nebo dotazů mimo pořad ničí, navzdory kvalitním moderátorům.

Fair Play (2014)

Nemám Američany bůhvíjak v lásce, ale po takových snímcích si normální člověk uvědomí, že kam šlápla noha Ruského medvěda (záměrně nepíši Rusa), tam pšenka nepokvete čtyřicet let. Děkuji za takové snímky - nikdy, a zvlášť dnes ne, není od věci tyhle fakta připomínat. Výborný snímek.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

První dvě hvězdičky za první půl hodinu filmu - za draka nejcharizmatičtější postavu - tj. draka Šmaka, která bohužel umírá po deseti minutách a za výborně zpracované vyhnání černokněžníka z Dol Guldur. Pominu, že se film drží knižní předlohy asi jako čert kříže, ale zbytek filmu je až na malé vyjímky snůžka hovadin - zbytečně trapné, rádobyromantické dialogy, těžce nerealistické scény (kupříkladu Legolasův běh po padajícím kamení, že...) a vůbec. Jako obvykle povedené exteriéry, hudba i kamera. No dobře, ta bitva by si zasloužila taky hvězdičku ....nebo dvě :-)

Most (2011) (seriál)

Nevim co bych řekl ....snad jen, že je to od americké produkce celé tak uvěřitelné (počínaje výběrem "normálních herců", přes reálé reálie, po logické dialogy) a syrové a Severské až z toho mrazí. Takže první série 100% Zvlášť poslední dva díly jsou perfektní. [18.1.2015] Zápletka druhé epizody je na můj vkus už trochu přehnaná. Přesto se mi celý seriál zaryl ještě víc pod kůži. Je to celé tak lidské, až to místy bolí a je z toho člověku smutno. Takže druhá série trochu hůř - přesto vynikajících 95% [28.1.2015]

Kód Enigmy (2014)

Jdu do kina na film, který jsem teď našel jen proto že hlavní roli hraje Dominic Cumberbanch, protože nevím, jak přesně se jmunuje, nedávají ho jinde než v kině Lucerna a světe si se - rozhodně nejlepší film, co jsem letos viděl - a nebude lehké to překonat. Ano, silná předloha ( ale i ta se dá podělat, jak nám předvedl Ridley v Mojžíšovi), super herci - Dominic,Keira, Tywin Lannister :-) i "Šéfšpión", ale prostě takhle má vypadat životopisný/historický film - zápletka zajímavá a přesto podaná tak, že jí pochopí i tématem nepolíbená osoba a i ten kdo se o téma zajímá si něco najde, vynikající režie a bezchybné hereckem výkony. Nechybí humor, ani srdeční scény a člověk si odnáší přesně ten pocit: "Tak to je síla". Nijak nemám v lásce homosexuální, ani jiné lobby, ale zamysleme se nad tím, že dnes náss o netoleranci poučují lidé, kteří za svého mládí odsuzovaly takové lidi a posílali je za to do vězení, nebo nám o hrůzách nacismu vypráví ti, kdo před necelými padesáti lety zrušili rasouvou segregaci. Zpět k filmu - závěrem bych dodal, že kino bylo narvané,k prasknutí a že závěrečný potlesk byl určitě na místě. Jen tak dál. [15.1.2015] Chtěl jsem dát 100%, ale po přečtení trochy historie bych měl chuť snížit tak na 20% 1. Kód rozluštili Poláci + vytvořili kopii Enigmy a Britům a Francouzům řekli jak. Briti byli Schopni víceméně jakoukoli šifru rozluštit, ale s cca týdením spožděním. 2. Alan Turing byl velmi pravděpodobně génius, ale pořád to byl akorát "softwerák", tj. Stroj nenavrhl, ani nesestrojil, "pouze určil logiku, kteou se má chovat; zásluhy na tom, že Briti byli schopni dekódovat Německé zprávy má daleko více lidí, než jen Turing, jak vyplývá z filmu. 3. Turing zemřel na otravu kianidem, nikdo nikdy nevyšetřoval, jestli to opravdu byla sebevražda, nebo se ho snad někdo od rozvědky, nebo odjinud pokusil zbavit.[18.1.2015]

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Žádný extra příběh jsem nečekal a ani jsem se ho nedočkal. Jenže jsem se těšil na efekty a bitevní scény a těch se ni také pořádně nedostalo - ne že by nebyly, ale proste me nedokázaly chytnout u srdce, tak jako třeba v Gladiatorovi, ostatně Christian Bale mi do role Mojžíše pasuje asi jako hovězí maso do Indické polévky. Ramses hrál už od začátku slušného zoufalce, což se celou dobu jen prohlubovalo - za to mu díky, alespoň ho bylo proč,nemít rád :-) Problém spatřuji i v tom,že kdybych nečetll tuhle část starého zákona asi před měsícem v rámci dobrovolného vzdělávání, neměl bych sebemenší šanci pochopit souvislosti a,děj vůbec. Téma je natolik obsáhlé, že by nebyl problém udělat film delší a místo ubrečených řečí uvést raději víc z Mojžíšova dětství a třeba i více rozvést Egyptské rány a ne je ke škodě věci sypat jak z praku. Nebýt úvodní parádní bitvy s Chetity a Mojžíšovi hezké ženy, volil bych nejspíš jěště níž. Ale stejně se musí nechat, že s kamerou a epickými válečnými scénami to Ridley pořád umí asi nejlíp.

Líbánky (2013)

Jedna hvězdička za dobrou kameru, hezkou krajinu a herečky. Člověk hodinu čeká až něco přijde a pak nic nepřijde. Když už se po nesmyslně dlouhých nic neříkajících scénách (ano, je hezké, že umím zinscenovat podnapilou náladu pozdní fáze svatební oslavy, ale proč se na to mám proboha koukat 5 minut, když se tam nic nestane) něco stane, tak je to vše tak podivně vykonstruované a těžko uvěřitelné, že nevím co si mám myslet. Zdá se mi, že Hřebejk se pro jednou snažil natočit jakože inteligentní film, aby se neřeklo, že točí jen jednoduché filmy pro co největší masu lidí, jenže se mu to sakra nepovedlo - skoro ho až podezřívám ze skrytých homosexuálních sklonů, protože to jediné by vysvětlilo toto počínání. Shrnu to přibližnými slovy režiséra Nolena, když se ho tuším Marek Eben ptal, jak vybrat ve střižně ty správné scény: "kouknu se na scénu a řeknu si: přijde divák o něco pokud zrovna tuhle scénu vystřihnu? Jestli ne, tak jí prostě odstraním, i kdyby byly sebehezčí" A proto na závěr: Kdyby ve střižně snímku líbánky seděl Christofer Nolan, tak mi ze stopáže 98 minut zbyde tak 30, což by akorát vystačilo na delší povídku.