Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Osobně mám westerny na žebříčku oblíbených žánrů snad ještě pod romantickými komediemi. Pomalé filmy bez akce většinou dříve či později duchem opouštím a přestávám sledovat. Výjimkou byl snad jen Nový svět od Malicka, který mi tak nějak sednul. AoJJbtCR je bohužel právě pro mne hůře stravitelný už samotnou osnovou a prakticky stejným tempem vyprávění. Film nemá myšlenku, jen nepříjemnou atmosféru a absolutně dokonalé herecké výkony. Casey Affleck hraje svoji roli snad až příliš dokonale, asi nejzabělejší sketa, která má za idol Jesseho ve člověku opravdu sympatie nevzbudí, ale zahrané je to opravdu fenomenálně. Brad Pitt jako lehce sociopatický a těžce nevypočitatelný zabiják s větší než malou hromadou duševních poruch a defektů nehraje o nic hůře. Ačkoliv se ze začátku jeví Jesse jako sympaťák (navzdory svému řemeslu) postupem času začnou vyplouvat jeho démoni na povrch a na diváka se skoro přenáší pocit nejistoty a opravdu v druhé polovině nevíte, jestli na konci libovolného rozhovoru Jesseho a členů jeho party nezkončí někdo mrtvý. Největší slabinou filmu je opravdu délka a pomalé tempo. Je to právě to dokonalé vykreslování charakterů, které neúprosně diváka nutí sledovat i nejménší detaily. Na druhou stranu ke konci film začne gradovat a zúročovat pečlivé vyprávění a tím se posouvá do úplně jiné kvalitativní kategorie (a označit tento film jen jako nudný by bylo hodně zavádějící).

Identita (2003)

Správně napínavá vybíjená jak má být. Tedy první hodinu. John Cusack i Amanda Peet jsou zde velmi sympatičtí, ale posledních dvacet minut mi přišlo jak z úplně jiného filmu a jeden zvrat blbostí překonává druhý a znovusledovanost je v mém případě nemožná. btw Ray Liotta byl úplně "jasnej" :-)

Oscar (1991)

Pohodová komedie, která humorem a výpravou fantasticky zapadne i mezi filmy o padesát let starší. Stallone je klasicky sympatický, Ornella Mutti vypadá krásně a potěší mladičká Marisa Tomei. Zápletka je staromódní a roztomile hloupá.

Vdáš se, a basta! (2007)

Diane Keaton jako "ztřeštěná matka" naplňuje svou roli maximálně, ale vidět ji jak si pouští porno, hlasitě si užívá orgasmus a chodí v těsných legínách, to je prostě něco, co nikdo by neměl chtít vidět (a to mam Diane rád). Celý scénář je občas až příliš ujetý (ale přitom málo vtipný) a vlastně poměrně dost málo romantický. Mandy Moore je ale opravdu moc sympatická a pěkná slečna a vlastně na ní ten film stojí a jediný dobrý moment, který tak nějak vyčnívá nad ostatním je právě její.. V porovnání s filmy od Nancy Meyers je tenhle film průšvih a omyl.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Po druhém shlídnutí je film neskutečně zdlouhavý a akce je málo a navíc ať se děje co se děje atmosféra neexistuje. Pořád ale film obsahuje nádherné záběry (a jak bylo trefně poznamenáno kamarádem ZÁBĚRY, NIKOLIV SCÉNY) což po prvních Transformers je skutečně krok zpět, ale proti konkurenci pořád laťka pekelně vysoko. Humor po druhé už taky nepracuje tak dobře. Doufejme že trojka nebude mít tak stupidní scénář. Technicky je to ale dokonalost. ### Nejodvázanější film v dějinách plný spousty zjevných nesmyslů, ale tak nádherně drtící divákovo smysly krásnými scénami, postavamy, efekty a hudbou, že i když je to jeden z méně poctivých pětihvězdičkových filmů, tak míň jít nejde, protože toho dokonalého je tu dost na hned několik špičkových filmů. Druhý film s Transformery obsahuje to, co by u prvního filmu strávilo asi méně diváků, dvojka je dětinštější ale zároveň vulgárnější (?!), akčnější a vtipnější, hloupější ale komiksově ortodoxnější a ve výsledku předloze věrnější čímž vznikají absolutní "wow" momenty při sledování (skládání několika robotů do sebe, "Gandalf-like" decepticon, novorození Transformeři...). Když Optimus řekl své "Let´s roll!" tak se mi málem roztřásla kolena, celá úvodní scéna je absolutní akční masakr, který diváka hodí přesně hned tam, kde ho Bay chce mít další dvě hodiny a byť atmosféra je zde slabší a film diváka přeci jen napíná méně, tak ale akční scény jsou tu ještě lepší co se týká choreografie i efektů. A opravdu jsem hned po první akční scéně odpustil to, že jí velela postava od prvního dílu mrtvá. Transformers Dvě mne zklamali z části, ale ten zbytek zase triumfoval a je jen málo filmů, které si cenu vstupného zaslouží tak poctivě jako je tenhle film. Bay natočil pokračování přesně ve stylu Bad Boys 2 - drzejší, víc sexy, dražší, akčnější, vulgárnější a vtipnější. Trojky se obávám, ale to asi vydrží maximálně do prvního traileru.

Proroctví (2009)

Knowing není zdaleka jen to co známe z traileru. Knowing má eso v rukávu - Proyase a scénář. To co se rozjíždí jako primitivní paranoia s čísli a opilím Cagem se postupem času začne více rozvíjet a má mnohem temnější kontury a příběh je ještě epičtější. V čem Proyas získává další body jsou jednak skvěle vykreslené katastrofy (tak nekompromisní nářez jako v metru se v normálních katastrofických filmech nevidí), ale i to jak je celá mytologie s čísli obestřená tajemstvím a neustálým pocitem, že je tu stále něco víc za tím vším (postavy v černých kabátech) a tak v poslední třetině film přechází do dalšího žánru (s tím že každá třetina je lepší jak předchozí) až do nečekaného, ale přesto vcelku logického závěru, který je trumfem tohoto filmu i Proyase, protože jinak s danou mytologií takovýhle film uzavřít nelze.

Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

Úžasně vděčný seriál, který si své postavy hýčká a nutí diváka zamilovat si jejich zlozvyky až úchylky, ze kterých vyplývají hodně ztřeštěné a humorné situace - městská setkání Stars Hollow (http://en.wikipedia.org/wiki/Stars_Hollow) patří k opravdu vydařeným momentům, kde se neskutečně hláškuje, díky tomu, že se sejde celé město více či ještě více uhozených obyvatel nádherného městečka. Samotným Gilmorkám je podřízeno vše ať se to týká času v každé epizodě, tak i se jim podřizují často až nerealisticky osudy ostatních (Luke). Je to prostě pohádkový svět, kde se řeší skutečné problémy stejně často jako absurdní až uhozené věci ale zábavnost a atmosféra diváka hřeje u srdce. Po shlédnutí všech sedmi sezón nechápu jak je možné, že seriál není ani v top 100 tady, ale to je úděl všech neakčních/nedramatických seriálů - málo fanatických fandů, více povrchních "sestřelovačů". GGs jsou jedním z nej seriálů, jehož konec poctivý divák opravdu pocítí, protože postavy se mu dostanou pod kůži velmi rychle díky bezchybným výkonům trojice Graham - Bledel - Patterson.

Všeuměl (2000) (seriál)

Tenhle seriál je opravdu úlet, původem ze stejného studia a party tvůrců hitovek jako Xena nebo Hercules s ještě více sexy slečnami a lepším humorem a "králem zlodějů" Brucem Campbellem. Nádherně trhlé a veselé titulky jsou díl od dílu návykovější. Ne nejde o nějak zázračně lepší seriál jak dva výše zmíněné, ale mě se tahle důvěrně známá výprava líbí a Cambell je tu krásně natvrdlý a typicky cynický a arogantní :-)

Prison Break: The Final Break (2009) (TV film)

Nemělo to kvalitní předehru jako zoufalý seriál, takže není co průměrovat, není z čeho strhávat body... Do háje s tímhle výtvorem :-) Prosím aby na předchozí seriál už nikdy nikdo nenavazoval a aby jej nikdo ani nerestartoval... Nechte to umřít a pohřběte hluboko :-D !!!

Megažralok vs. obří chobotnice (2009) odpad!

Špatný film ve všech ohledech, ačkoliv je téma celkem atraktivní, tak provedení je otřesné, herci dementní, efekty hnusné a ještě jich je směšně málo s čím souvisí prakticky věčně absentující akce. Lorenzo Lamas je idiot no a to je tak vše.