Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Najepickejšie finále v dejinách kinematografie. Vďaka ti Abrams za kompletný fanúšikovský servis ako sa patrí. Nech vás sila sprevádza. (videné v 4DX)

47 metrů: Mimo klec (2019)

V pohode pozerateľný hororík ako stvorený na nedeľný večer s jednou parádnou lakačkou pri ktorej ma kvalitne vystrelo. Niečo podobné som naposledy zažil pri Páde do tmy takže vlastne skladám kompliment. Záver bol síce dosť stupidný a parodický ale celkový dojem z filmu nepokazil. Fajná jednohubka.

The Furies (2019)

Vlastne prečo nie. Nevadil mi ani nízky rozpočet, ani amatérske herečky...slušne to odsýpalo, malo to fajn gore scénky, masky a aspoň snahu o nejaký ten twist na konci....takže za mňa ok. Čakal som že to bude podstatne horšie. Ako hororová jednohubka v lese pozerateľné béčko.

To Kapitola 2 (2019)

Sklamanie. Tešil som sa na TO veľmi ale je to presný opak jednotky. V nej nebolo jediné hluché miesto, jediná zbytočná scéna, v dvojke máme kopec zbytočných flashbackov ktoré dej nikam neposúvajú a žiaľ nie sú ani zaujímavé (klubovňa v lese, Edieho mama v suteréne, atď). Chémia medzi dospelou partou nefunguje hoc herci sú typovo dobre vybraní, finálne zúčtovanie s Pennywiseom je priam smiešne (to zmenšovanie na základe slovného pokriku) a to nevravím o tom digitálnom CGI bordeli v každej druhej scéne. Tak zlé triky som už dlho nevidel. Miesto toho aby scéna bola desivá tak tie zombie monštrá boli na smiech. Celé to zachraňuje akurát záver v ktorom dôjde aj na smrť jednej z hlavných postáv. Strašne málo Pennywisea tam bolo a úmorne dlhá stopáž z toho robia hororové sklamanie roku. P.S: Cameo Kinga potešilo ale dojem z filmu nezlepšilo.

Lví král (2019)

Naj animák môjho detstva je tu späť s ikonickou Zimmerovou hudbou a prekrásnou animáciou že som mal chvíľami pocit, že sledujem discovery. Kritiku typu že je to vykrádačka animovaného originálu v tomto prípade neberiem, tu to skrátka inak natočiť nešlo. Keby sa tvorcovia hrali na originalitu vzniklo by úplne iné dielo ktoré by stratilo hlavnú časť svojej sily a kúzla takže toto beriem ako plus. Čo sa týka emócii je pravda že animák bol v tomto smere dojemnejší. No zase to nie je chyba tvorcov keďže sa rozhodli ísť cestou realistického vyobrazenia zvierat kde nie je priestor na prehnanú mimiku, ľudské črty tváre či slzy a podobné pomôcky ktorými si pôvodný animák vypomáhal. Čo sa týka 3D čka tam to mohlo byť lepšie. Radím ho medzi priemerné kúsky kde je len veľmi málo scén ktoré využívajú priestorovosť. Nečakajte že z plátna na vás bude niečo letieť. Naopak sk dabing ma vyložene potešil a aj keď piesne sú samozrejme v originálnom znení neprekonateľné ani dabing tomu neuberá na čare a atmosfére. Takže hodnotím rovnako ako pôvodný animák. Je to nádherný príbeh ktorý dokáže aj v dnešnej dobe ohúriť nové a ďalšie generácie divákov. A taký je kolobeh života.

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Na to, že X-menov nemám veľmi v láske ma to prekvapivo bavilo. A možno najviac z celej série. Minimum filozofovania a maximum akcie. Scenár priamočiari, ale účel splnil. Z môjho pohľadu spokojnosť. Sophie Turner dobre zapadla do zvyšku mutantskej partie.

John Wick 3 (2019)

Baba Jaga to poriadne roztočila. Asi najlepší zo série. Neviem sa dočkať štvorky.

Zelená kniha (2018)

Mám veľkú radosť z toho že oscara za najlepší film si neodniesla nadhodnotená a ničím výnimočná Roma (teda vlastne odniesla za cudzojazyčný film) ani okázalá a drzá Favoritka ale práve táto vtipná a sentimentálna road movie o dvoch rozdielnych chlapíkoch ktorých okrem iného rozdeľuje aj farba pleti čo v dávnych dobách býval pre černochov neľahký problém. Samozrejme na originalitu sa nehrá, pripomínalo mi to desiatky iných filmov od Rain Mana, Šoféra slečny Daisy až po Nedotknuteľného ale ak by som z nich všetkých mal vybrať len jeden bol by to práve tento. Od režiséra komédie Blbý a blbší som fakt takýto vyzretý film na úrovni nečakal. Moja poklona.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Žiaľ citeľne najslabší diel série ktorý hlavne v úvode postráda tempo aj príbeh, miesto osudovosti prináša detinskosť a celé to vlastne zachraňuje až samotný záver kedy sa lúčime so sériou za zvuku krásne burácajúcej hudby Johna Powella. Škoda toho lebo tejto časti chýba ľahkosť, jednoduchosť a úprimnosť originálu ako aj veľkoleposť a emocionálnosť svojho predchodcu. Napriek zjavnej kritike však nedokážem dať len 3* takže tentokrát prižmúrim obe oči. Štikút a Bezzubý mi budú chýbať.

Potomek (2019)

Stretnutie s klaunom Pennywiseom zanechalo na Georgiem trvalé psychické následky (tými rukami si evidentne riešil komplexy z hororu TO :-). Téma reinkarnácie v takejto podobe tu myslím ešte nebola avšak istá podobnosť s hororom Sirota je viac než evidentná. Technicky dobre zvládnuté, atmosféra časom hustla a stupňovala sa a záver, hoci pre mňa prekvapivý nebol, tiež vyložene nesklamal. Taký lepší hororový štandart. Objektívne za 3*. 1* navyše dávam za Jacksona Roberta Scotta. Pre toho malého diablíka s anjelskou tvárou mám skrátka slabosť.