Odpočítávání (2010)

Už je tomu tak. Kdyby nebylo fenoménu 9/11 a následně vyhlášenému boji proti globálnímu terorismu zahrnujího do sebe dvě světová bojiště, nevzniklo by nespočet filmů s moderní válečnou tématikou. Zajímalo by mě prosté srovnání poměru doposud natočeného materiálu s věcmi které se realizovali díky Vietnamu. A kdo ví, jak dlouho ještě budou otevřené konfilkty budou pokračovat, nemluvě o latentním terorismu jako takovém. Unthinkable nabízí na minimálním prostoru hutnou atmosféru nejistoty, která staví na výborném Samuelu L. Jacksonovi a Michealu Sheenovi. Kam až může člověk zajít, aby dokázal ono nemyslitelné ?

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Trend ve smyslu co nový díl to temnější atmosféra byl nezpochyby naplněn. Ale tím také končí atraktivita ptvní části finálního představení kouzelníka z Bradavic.

Okresní přebor (2010) (seriál)

Bezpochyby jeden z nejlepších seriálů z produkce oné televize. Nekoukám se na to co zrovna běží v kouzelné skříňce , protože je to vesměs brak, a to napříč kanálovým spektrem. Okresní přebor jsem si zváben pozitivní kritikou pustil online a věru musim přiznat, že velkou chybu jsem neudělal. Dílo, které má svoji kvalitu, duši, i osobitou "poetiku". Málo vídaná záležitost s humorem,který není prvoplánový a trapný. Především je nutno pochválit herecké obsazení v čele s Ondrou Vetchým. Žádné křeč a milé překvapení. A Jirka Luňák by měl trénovat repre. Citace na závěr : "Tak jak ? - Kříž, a u tebe ? - Prohra domácích. Docela slušnej mač to byl - Jo ? Tady taky. Já myslim že jsem to zvládnul docela dobře - Já taky myslim, že jsem předvedl určitou kvalitu.... "

Neřízená střela (2010)

Průměrná porce ostrovního humoru s klasicky výborným Billem Nighym, bělozubím Martinem Freemanem a naprosto dřevěnou a nesympatickou Emily Blunt. Holka to je vážně pěkná, ale že umí hrát, minimálně v tomto filmu, to rozhodně nepředvedla.

127 hodin (2010)

Je-li příběh založen na skutečných prožitcích, musím vyjádřit jistou míru empatie a respektu vůči hlavnímu hrdinovi. Dynamická kamera, prostředí národního parku, hudební pozadí a hlavně onen příběh drží tenhle film na poměrně soldiních základech. To, že je 127 hodin z dílny Dannyho Boyla mě bylo vyjeveno až po závěrečných titulcích, a popravdě jsem byl mile překvapen. Danny si u mě mírně napravil svojí jalovou reputaci po mnou dosti opovrhovaném Milionáři.

Sherlock (2010) (seriál)

Velice zajímavé překvapení. Prozatím pouze tři díly, ale nevadí. Dobrého pomálu.

Byl jsem při tom (1979)

Labutí píseň Petera Sellerse (jestliže nepočítám Dr. Fu Manchu)

Život a smrt Petera Sellerse (2004)

Měl jsem pocit, že to poměrně notně dehonestovalo portrét Petera Sellerse, alespoň tak jak ho vnímám já osobně. Z komentářů zde mám navíc pocit, že tento film není zase tak uplně upřímný a pravdivý. Ale co já vím, jak to opravdu bylo. Nejsem velký znalec mistrova díla natož jeho života. Na každý pád se v tomto případě zříkám hvězdičkového hodnocení.

TRON: Legacy 3D (2010)

U Trona jsem zažil něco jako reverzní genezi. Nejprve poslech soundtracku, poté sledování nepříliš kvalitní kopie na PC a následně víc než rok očekávaná návštěva kinosálu s, v současné době tak populární, 3D projekcí. Geneze proběhla v pořadí opačném a co krok to žel bohu propad o kvalitativní stupínek níže. Soundtrack je parádní. Naladěn mnoha trailery čekal jsem nezřízené audio-vizuální orgie. Chyba lávky. 3D efekty v brněnském Špalíčku nechci malovat čerta na zeď, ale v tomto případě stály za vyližprdel. Nebudu to zazlívat samotnému filmu, dokáži si jej představit v Imaxu, ale v této zhlédnuté podobě jakou jsem zažil, naprostá rozmazaná a špinavá tragédie. Popravdě mě příběh u Legacy téměř nezajímal a šel jsem za zážitkem srdečním, kdy přimrazen sedím celý ustrnut v křesle a s hubou do kořán otevřenou kroutim hlavou nad pokročilou obrazovou technikou. A zase nic. Už mě zbývá jenom věřit, že až bude nějaký dobrý blu-ray rip, užiju si celou věc hezky pěkně v teple domova znova, leč prozatím zůstavá pouze silný pocit hořkosti někde v zadu na jazyku. Každopádně smekám před designéry tohoto filmu. Vytovřili svět opravdu sugestivní a do detailů vypiplaný. Joseph Kosinski je v tomto ohledu dozajista fundovaný estetický vizionář. Společně s hudbou je právět toto největší devízou. Pokud tedy odmyslím momenty kdy jsem si připadal jako bych zrovna sledoval jednu ze starších episod Star Wars. A takových výjevů dejavu bylo povícero. Co tedy říci závěrem ? Od prvních chvil, kdy jsem se dozvaděl, že se chystá pokračování legandárního sci-fi z roku 1982, čekal jsem buďto výrazný propadák, který bude odsouzen k zapomění v propadlišti dějin nebo přelomový film jenž obohatí tento žánr a určí jeho budoucí směřování. Je mi to žinantní, ale přes velkou snahu nedokáži odpovědět která z těchto možností nastala. Budu trpělivý, dám tomu nějaký čas a pak se k Tronovi vrátím a zhodnotím jej objektivněji. Nyní toho nejsem schopen.

Láska nebeská (2003)

Herecky obsazené takřka elitně, vše co jen může Spojené království nabídnout. Příběhy rozličné, spojené nití lásky, nevěry a především Vánoční atmosféry. Všechny tyto vůně a chutě jsou, ale tak intenzivní a bylo jich tolik, až jsem to celé prostě nestrávil. Zkrátka balení želé bombonů tak objemné, že mě v půlce přešla chuť.