• Krátkometrážní

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb Tak to mi ho teda vyndej (2005) (divadelní záznam)

Dokud spolu mluví Čtvrtníček s Lábusem, je to naprosto super komedie. Bohužel do toho vstupují pěvecké epizody a Polášek, což mi tam moc nesedlo. Chápu, že bez toho by to bylo krátké, nicméně nemyslím, si, že by to bylo na škodu, a to především s ohledem na to, jak skvělé hlášky tam hlavní protagonisté mají.

Rodinný film (2015)

Tak jsem asi ještě větší barbar, než jsem doufal. To, že neumím dostatečně ocenit evropský filmový art, je fakt, se kterým jsem k RF přistupoval, nicméně netušil jsem, že zde půjde až o tak hluboký snímek. Bohužel jsem se nedokázal ztotožnit s jedinou z postav, vadily mi nevěrohodné herecké výkony obou dětí, šílený střih (paní Vlčková by mohla stříhat Expendables 4, na art to úplně není) a taky trochu zvláštní scénář, který je jednak plný nepochopitelných scén, a jednak celé dějové linky, která je zbytečná (psí survival na 15 minut - proč?). Na druhou stranu, Roden a Křenková super, hráli neskutečně čistě, bez přehrávání, a přitom věrohodně. Mých dlouhodobých předsudků k české tvorbě mě to nezbavilo, ale ani mne to v nich neutvrdilo.

Zátah 2 (2014)

Po trochu rozpačitém úvodu, který naznačil možná zbytečně moc komplikovaný příběh, který by tomuhle typu filmu moc neslušel, se rozjela podobná řežba jako v jedničce, jen s méně střílením a vícero postavami. Naštěstí kontaktní souboje zůstaly, a byly snad ještě lepší než v prvním díle. Příběh nakonec byl lehce zamotaný (což je fakt nemálo kontrastující s finální bojovou scénou, kterou její aktéři vyřešili raz-dva), ničemu to ale nakonec neuškodilo, a závěrečná půlhodinka už je v podstatě jen zrychlený první díl.

Lost Highway (1997)

Možná trochu obtížně pochopitelné dílo (s nímž jsem ale měl výrazně menší problémy jej pochopit, než jak tomu bylo u Mulholland Dr.), ale filmařsky bezchybné. Atmosféra a napětí jsou po celou stopáž na neskutečně vysoké úrovni, až jsem chvílemi vůbec nedýchal. Oproti Twin Peaks (MacLachlan) a Mulhollandu (Watts) mi přijde, že je tu menší prostor pro vytvoření velkého hereckého výkonu, ačkoliv Patricia Arquette je v obou rolích skvělá. Třešničkou na dortu je pak Badalamentiho hudba, která plně dotváří ponurost a mrazivý dojem celého snímku, a je jedním z nejlepších soundtracků, které jsem kdy slyšel. A teď jen doufám, že se mi nebude zdát o tajemném muži...

Blade (1998)

Solidní akční béčko, které na rozdíl třeba od Komanda zkouší víc, což je dáno hlavně Goyerovým scénářem. Snipes je herecky toporným, leč stylovým antihrdinou, což se nedá říct o ostatních představitelích vyjma Kristoffersona. Škoda divného záporáka, určitě z toho šla vytřískat větší kvalita.

Taxikář (1976)

Úžasné De Nirovo herectví, zajímavé exteriéry a zásadní poselství bohužel nedokáží vyvážit zhruba 30 zbytečných minut, o které je film natahovaný, nepříjemnou hudbu a absolutně nevhodný závěr. Je fakt, že druhá polovina filmu jede v solidním tempu, a divák opravdu pochopí, že některé části NYC v sedmdesátých letech byly prohnilé až hrůza (co si budeme povídat, dnes tomu není jinak). Scorsese ale umí i lépe.

Deadpool (2016)

Krutopřísně-hustodémonský nářez. Deadpool je přesně takový, jakého jsem jej očekával, a ještě o třídu lepší. Přál bych si, aby se R používalo v podobných případech častěji, protože jak je vidět, nejen, že to pomáhá filmu, ale dokonce to ani negativně neovlivňuje tržby. Film se nepáře s žádným tabuizovaným tématem, vůbec mu neškodí prolínání časových linií, dovoluje si prolamování čtvrté stěny (popř. dokonce šestnácté stěny), a k tomu má výborný OST. Reynolds je frajer, který potřeboval jednak odčinit Green Lanterna a jednak toho příšerného Deadpoola z Wolverina (i když je na pováženou, nakolik šlo v onom případě o Deadpoola). Kromě toho, že je skvělý v akčních scénách, především rozdává super hlášky jednu za druhou (McAvoy nebo Stewart, červený kostým x hnědé kalhoty...). Zatím film roku 2016, a překonat jej rozhodně nebude lehké. PS: už aby byla dvojka. PPS: jestli se Deadpool stane součástí skupinových X-Men filmů, budu naštvaný. PPPS: jestli Deadpoola nějakým způsobem zařadí do MCU, začnu Marvel bojkotovat.

Hospoda (1996) (seriál)

Pro mě trochu smolný případ seriálu. V dětství, kdy jsem jej docela dost sledoval, jsem 70 % vtipů a narážek nepochopil. Dneska už na to nemám chuť. Zůstanu tak s hodnocením při zemi. Za hezké vzpomínky a sympatické postavy (Dvořák, Kanyza, Nárožný) solidní tři hvězdy.

Úkryt (2002)

Minimalistický thriller, který nechal vyniknout bezchybný výkon Jodie Foster. Poslední "starý" Fincherův film, který ještě sdílí prvky s jeho devadesátkovou tvorbou. Občas trochu natahovaný, ale i přesto je v něm patrná gradace až do samotného konce.