• Krátkometrážní

Zpátky do školy (2009) (seriál)

První (a částečně i druhá) série je neskutečný nářez s originálním nápadem spojit ve vzdělávacím institutu netradiční skupinu lidí. Nápady jsou úplně jednoduché (co díl, to jiný kurz), přesto výborně zpracované. I díky skvělým postavám (Jeff, Abed, Chang vedou) se opravdu jedná o nadprůměrnou záležitost. Bohužel, od třetí série se tvůrci odebrali jiným směrem, a ten byl z mého pohledu až příliš bizarní.

Koupili jsme ZOO (2011)

Příjemně odpočinkový film, kterému se překvapivě dobře daří vyvolávat emoce i přesto, že se nejedná o žádnou super filmařinu. Škoda, že je příběh natolik svázaný původním scénářem, protože v něm naprosto trestuhodně schází širší interakce s výraznými vedlejšími postavami - MacCreadym a Ferrisem. John Michael Higgins jako vždy naprosto excelentní!

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Jakkoliv skvělí jsou Norton, Tyler a (především) Roth ve svých rolích, tenhle film zoufale nefunguje. Scénář je děravý jak rezavá střecha, kamera je pořád tak nějak mimo hlavní dění, a CGI je jako z devadesátkového béčka. Je to škoda, Norton je jako Banner (překvapivě) skvělý a s ohledem na to, že se jedná o jeden ze snímků z první fáze MCU, čekal bych větší nářez. Závěrečné cameo potěšilo.

Blade: Trinity (2004)

Po fajn jedničce a výborné dvojce přišlo extrémní vystřízlivění v podobě Trinity. Pokud pominu zábavnou a pěknou Jessicu a skvělého (jako vždy) perfektně hláškujícího Reynoldse, je na filmu špatně úplně všechno. Sám Blade je nezvykle suchý, stopáž se vleče, kamera nemá hlavu a patu (aneb hlavně že to vypadá jako hrozně profesionální záběry) a především nejhorší Dracula v dějinách filmu, který je úplně mimo svou roli. Tenhle díl prostě asi vzniknout neměl.

Blade 2 (2002)

Del Toro je borec! Zatímco u jedničky jsem se skoro až přemlouval ke třem hvězdičkám, u dvojky sáhnu rovnou po čtyřech. Film sice má svoje neduhy (občas natahovaný, zbytečně mnoho postav), ale všechno to dohromady funguje více než solidně. Scénář je tentokrát jednodušší, zaměřený hlavně na akci, neodpustí si jen jeden větší "goyerovský" zvrat, v němž je šikovně zakomponováno několik menších zvratů. Plusem je určitě i silná ženská postava Leonor Varely a badass Rona Perlmana. Předpokládám, že i díky del Torově přítomnosti se tentokrát více přitlačilo na pilu, a tak jsme se mohli dočkat většího gore.

Psycho (1960)

I po bezmála šedesáti letech stále atmosféricky dokonalé. Přestože hlavně ze scén s vraždami je vidět nízký rozpočet, i tak film skvěle funguje. K tomu přispívají i skvělé herecké výkony Martina Balsama (Arbogast) a samozřejmě Anthonyho Perkinse (Bates), který zvedá celé dílo o třídu výš.

Na hraně zítřka (2014)

Na Hromnice o plážovou bitvu více. Vysoké hodnocení mě přilákalo k filmu z prostředí, které mě obecně moc neláká, a zanechalo silné dojmy. Nebojím se Edge of Tomorrow označit za nejlepší akční film posledních několika let. A co je na tom nejlepší - nejde tu ani tak o tu akci, jako o ten bezesporu zajímavý námět a kvalitní scénář, který si ve spolupráci se střihem šikovně nechává prostor i pro humorné situace. Vizuálně je film naprosto orgastický, kdy jsou akční scény nahuštěné akcí, přesto přehledně natočené. Kromě toho skvělí Cruise s Blunt, kteří museli celý film zvládnout skoro sami na plátně, což se jim nicméně podařilo. Jediný záporný postřeh, který tak k tomuto dílu budu mít, je poněkud zpomalené tempo od chvíle, kdy se hrdinové přenesou do Paříže. Ani to mě nicméně nedonutí jít dolů s hodnocením.

Vrána (1994)

Už po prvních patnácti minutách jsem věděl, že budu zvedat o hvězdičku za skvělý rockový soundtrack. To jsem ale ještě netušil, že mě snímek obecně příliš neuchvátí. Eric super, hlavní záporák taky, ale zbytek nuda, nuda, šeď. Líbily se mi sice temné exteriéry a relativně i celková atmosféra filmu, ale dost mi vadil scénář, když film začal nejprve dost přímočaře, pak najednou zásadně zpomalil, do toho se tam "nějak" namotala zápletka se Sarah... Nepotěšily mě ani bojové choreografie, od kterých jsem čekal výrazně více. Chtěl jsem dát dvě hvězdy, nakonec dám tři, protože ten film má opravdu styl, to se mu upřít nedá.

Batman: Dead End (2003)

Jenom opravdu zapálený fanda Batmana by do osmiminutového (reálně šestiminutového) kraťasu vrazil 30k dolarů. Dead End je zajímavý crossover s trochu uhozenými nápady, zato zajímavými záběry (povstávající Batman snímaný shora vypadá opravdu luxusně).

Batman (1966)

Zhlédnuto po padesáti letech... Tak mě napadá, jak trapně musí být Schumacherovi, když s digitálními triky devadesátých let natočí dvě sračky, zatímco Martinson a West dokázali v roce 1966 natočit sice absurdně bláznivou, leč od začátku do konce zábavnou jízdu s oplácaným Batmanem v pyžamu a náboženským skautem Robinem. Tenhle Batman se bere vážně jen z malé části, přesto není vyloženou parodií. Funguje to jako komedie, v žádném případě nejde o žádný akční film. Věřím, že s THC v těle si to člověk musí setsakramentsky užít. Ale já si to užil i bez něj. Ono totiž člověk nevidí Batmana každý den, jak pět minut pobíhá po přístavu s bombou v ruce, hledajíc, kam ji hodit.