Čas probuzení (1990)

Malý milý filmík kterak jeden usilovný doktůrek na chvíli probudil pár pacientů, který by nás měl (zase) inspirovat k žití naplno. Mnou ale jen tak prošuměl... 14.4.2019 - ČSFD 87% / 78% IMDB.

Everest (2015)

70% Nic výjimečného nebo nezapomenutelného, ale za ocenění stojí, že samotný výstup a sestup z Everestu mě dokázal napnout a pohltit jako už dlouho žádný film. Jen dobře, že jsem o této skutečné výpravě dopředu nic nevěděl. Velmi dobrá atrakce na jedno použití. PS: Dabing nic moc.

Horší už to nebude (2006)

Motivační, mírně naivní pohodovka, vtipná jen tak zlehka, u které si dlouhodobě nepamatuji konec. Přesto ji mám rád. Originální námět se tu snoubí s příjemnou hudbou (objevil jsem si tu Spoon), výbornými herci nebo vkusným výběrem lokací. PS: Snesitelné i s dabingem. 15.9.2023 - ČSFD 79% / 75% IMDb.

Crash (2004)

70% Složitě natočený a přitom jednoduchý film o předsudcích, rasismu a světě co není černobílý. S několika silnými scénami s výborně vybranou hudbou. Obecně řemeslná stránka a atmosféra filmu jsou perfektní. Nelze se ale zbavit lehké pachuti vykonstruovanosti a pocitu moc malého hřiště pro tolik postav.

Karl Lagerfeld, osamělý král (2008) (TV film)

Dokument pro ty, co už Karlův životopis prakticky znají a zajímá je jeho vlastní pohled na sebe a svou práci. Některé jeho výroky jsem totiž pochopil až po pročtení encyklopedie. Také dokument, který většinu času nechá mluvit pouze Karla. Jen občas se objeví krátký doplňující komentář. A to mi nestačí... Mimochodem v dětství matka Karla nechtěně naučila vyjádřit se dřív, než stihla odejít z místnosti, takže je docela náročné pobrat všechny jeho myšlenky vzhledem k rychlosti mluvy.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

70% Linie směřující k emotivní tečce za celou trilogií je fajn, ale sám o sobě nemá třetí drak moc co nabídnout. Záporák je tu do počtu a vtipu je málo. 3D fajn, ale obešel bych se bez něho a dabing jakž takž jde.

Zelená kniha (2018)

70% Miliontá variace na vyrovnávání se s americkou segregující minulostí. Tentokrát ale v mírně vlezdoprdelkovském, hořko sladkém stylu. Překvapivě s ním ale nemám problém, vzhledem k množství vtipu a kvalitám ústřední dvojice. Kdo by to čekal, že Oskara někdy dostane režisér bláznivých komedií...

Zrození šampióna (2009)

Je hezké, když má rodina odvahu a prostředky na osvojení si opuštěného teenagera, ale moc nechápu, proč musí být film na toto téma tak manipulativní, klišovitý a naivně sluníčkový. Kéž by to byl alespoň dobrý sportovní film. Další politický nominant na Oskara.

Alita: Bojový Anděl (2019)

70% Překvapivě zábavné, na to o jak jde ploché akční sci-fi s nejasnými motivacemi postav a s romantikou zaměřenou primárně na teenagery. Možná jsem měl jenom dobrý den, možná je to tou roztomilou digitální hrdinkou a jejími přehlednými souboji nebo obecným nedostatkem sci-fi filmů v kinech. Slušná kino-jednohubka. V televizi bude hůř. Klidně bych si dal další díl, když tu chybí konec.

Vermeer a jeho odkaz (2017)

(52 min. verze) Téměř perfektní kombinace životopisného dokumentu a dokumentu analyzujícího Vermeerovy obrazy. Obzvlášť luxusní je odhalování přemalovaných částí obrazů pomocí rentgenu a vysvětlování proč k tomu pravděpodobně došlo. To vše podané současnou formou - hrané části, počítačová grafika i mluvící hlavy před i za kamerou.