Ali G Indahouse - Film (2002)

Tohle je snad ještě větší kravina než třeba Borat. Ale v dobrém slova smyslu. Nevyrovnané hodnocení tady naprosto chápu. Aliho styl humoru (nadsázka, absurdní, parodující, sprostý i bohužel párkrát nechutný a trapný) prostě nemůže sednout každému. Já se kupodivu skvěle bavil i po letech, dávno vyrostlý z náctiletého období, do kterého snímek sedne humorem asi nejlépe.

Půlnoc v Paříži (2011)

70% Jednoduchý, možná až příliš schématický film, nefungující po emoční stránce, ale líbila se mi atmosféra toho "jazzového" výletu do pařížského uměleckého "Disneylandu" dvacátých let, kterou bych si asi užil ještě víc, být větším znalcem životních příběhů tehdejších umělců (ale není to vyloženě podmínkou). Je paradoxem, že je tu hlavní téma antinostalgičnost, ale zrovna v tomto ohledu film funguje a za jedno vidění stojí.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

50% Další restart Spidermana, další "překvapivě" úspěšná záchrana světa a neúspěšná záchrana jednoho z příbuzných. Tentokrát v paralelním vesmíru, kde je Pavouk animovaný, vypadá jako náctiletý Lewis Hamilton a umí se také zneviditelnit. K tomu pár Spidermanů odjinud včetně trestuhodně nevyužitého Spidervepře. Copak o to, animace je kvalitní, ale jinak nic moc překvapivého, dech beroucího nebo co by chytlo za srdce. Tohle bych doporučil jen náctiletým, co pavouka skoro neznají nebo naopak nadšencům, kterým se doplní zase další kousek skládačky... Asi jsem se už komiksovými filmy přejedl.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

Proč už se snad vůbec netočí černohumorné komedie? Kromě humoru je tu ale také skvělá úvodní skladba, originální námět nebo vynikající herecká parta. Škoda jen toho nádechu tehdejší doby, kdy bylo běžné vyvlastňovat a bourat historické budovy bez ohledu na nesouhlas jejich obyvatel a "feudálové" byli ti špatní.

Blbec k večeři (1998)

Jednoduchá konverzační komedie, která se prakticky nehne z jednoho bytu, jejíž síla je hlavně v několika extrémně vtipných zvratech. Škoda, že právě proto funguje pořádně jen napoprvé.

Řidič slečny Daisy (1989)

50% Takový ten malý, hřejivý filmík na nedělní deštivé odpoledne u televize. Navzdory deklaraci žádné velké drama ani komedie, jen předvídatelné sblížení dvou starších lidí, okolo kterých proběhne kousek americké historie. Kdo neuvidí, o moc nepřijde. Oskarový film roku? Hahaha.

Constantine (2005)

90% Nejde zrovna o nezapomenutelný film. Možná je to tím roztěkaným příběhem. I na potřetí jsem si ho ale užil jako poprvé. Svět, kde se střetává nebe s peklem a k udržení rovnováhy musí spojit síly sympatický sobeček Keanu a nádherná Rachel, si zde těžko neoblíbit. A pár scén...znáte to, když ve vás něco vyvolá radost jako v malém dítěti?

Louvre v Abú Dhabí (2014) (TV film)

Emiráty si za miliardu Euro koupily znalosti francouzských muzejníků, zapůjčili mnoho uměleckých děl z fr. galerií a na deset let jméno Louvre. Zdá se, že v ceně byl i tento dokument, který oslavuje architekturu nového Louvru a výběr a kvalitu umění v něm. Oslavuje tak moc, že nezbývá téměř čas na detaily o architektuře ani umění. Další víc propagační video než dokument. Přesto bych se tam rád někdy podíval.

Rafale: Přísně tajný letoun (2016) (TV film)

Doporučuji každému vidět Rafala naživo na leteckém dni. Na oko jeden z nejobratnějších současných letounů. Tento dokument bych ale doporučil jenom těm, co neví o bojových letadlech vůbec nic. V podstatě jde o propagační video francouzské armády a výrobce, kde jsou podávány za unikátní i běžné vlastnosti současných stíhaček. Srovnání s konkurencí minimální. Kohokoliv jen lehounce znalého letadel bude tento dokument nudit.

Egon Schiele (2018) (TV film)

Chápu, že množství informací o Schielem a jeho díle je asi omezené jeho krátkým životem a možná také neochotou o svých obrazech mluvit. Přesto pročtu-li si Wikipedii, dokážu si představit informačně hutnější dokumentární hodinu. Několik hraných rozhovorů s Schieleho múzami pak přímo otravuje a nudí...