Crash (2004)

70% Složitě natočený a přitom jednoduchý film o předsudcích, rasismu a světě co není černobílý. S několika silnými scénami s výborně vybranou hudbou. Obecně řemeslná stránka a atmosféra filmu jsou perfektní. Nelze se ale zbavit lehké pachuti vykonstruovanosti a pocitu moc malého hřiště pro tolik postav.

Karl Lagerfeld, osamělý král (2008) (TV film)

Dokument pro ty, co už Karlův životopis prakticky znají a zajímá je jeho vlastní pohled na sebe a svou práci. Některé jeho výroky jsem totiž pochopil až po pročtení encyklopedie. Také dokument, který většinu času nechá mluvit pouze Karla. Jen občas se objeví krátký doplňující komentář. A to mi nestačí... Mimochodem v dětství matka Karla nechtěně naučila vyjádřit se dřív, než stihla odejít z místnosti, takže je docela náročné pobrat všechny jeho myšlenky vzhledem k rychlosti mluvy.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

70% Linie směřující k emotivní tečce za celou trilogií je fajn, ale sám o sobě nemá třetí drak moc co nabídnout. Záporák je tu do počtu a vtipu je málo. 3D fajn, ale obešel bych se bez něho a dabing jakž takž jde.

Zelená kniha (2018)

70% Miliontá variace na vyrovnávání se s americkou segregující minulostí. Tentokrát ale v mírně vlezdoprdelkovském, hořko sladkém stylu. Překvapivě s ním ale nemám problém, vzhledem k množství vtipu a kvalitám ústřední dvojice. Kdo by to čekal, že Oskara někdy dostane režisér bláznivých komedií...

Zrození šampióna (2009)

Je hezké, když má rodina odvahu a prostředky na osvojení si opuštěného teenagera, ale moc nechápu, proč musí být film na toto téma tak manipulativní, klišovitý a naivně sluníčkový. Kéž by to byl alespoň dobrý sportovní film. Další politický nominant na Oskara.

Alita: Bojový Anděl (2019)

70% Překvapivě zábavné, na to o jak jde ploché akční sci-fi s nejasnými motivacemi postav a s romantikou zaměřenou primárně na teenagery. Možná jsem měl jenom dobrý den, možná je to tou roztomilou digitální hrdinkou a jejími přehlednými souboji nebo obecným nedostatkem sci-fi filmů v kinech. Slušná kino-jednohubka. V televizi bude hůř. Klidně bych si dal další díl, když tu chybí konec.

Vermeer a jeho odkaz (2017)

(52 min. verze) Téměř perfektní kombinace životopisného dokumentu a dokumentu analyzujícího Vermeerovy obrazy. Obzvlášť luxusní je odhalování přemalovaných částí obrazů pomocí rentgenu a vysvětlování proč k tomu pravděpodobně došlo. To vše podané současnou formou - hrané části, počítačová grafika i mluvící hlavy před i za kamerou.

BlacKkKlansman (2018)

50% Nevyrovnaný guláš z životopisného krimi a politické angažovanosti se špetkou vtipu. Překvapivě hodně lokální americký guláš, který mě jakožto Evropana nemá čím oslovit, a to bohužel ani filmařsky. Spíš naopak mě svou angažovaností častěji iritoval, než donutil k zamyšlení. Aneb násilí, rasismus, antisemitismus nebo předsudky jsou špatné, áno.

Roma (2018)

70% Kritický rok života jedné mexické rodinky, ve kterém se rozvíjí další variace na téma někteří chlapi jsou nezodpovědní šmejdi a ženské to pak mají těžké. Nic objevného. V čem už ale Roma z řady vystupuje, to je nenápadná vrstevnatost "příběhu", několik silných scén nebo práce se zvukem. Respektive z řady vystupuje i obrazem, ale zde jde Cuarón až na hranici snesitelnosti/nudy. Některé výjevy jsou možná až zbytečné nebo zbytečně dlouhé. To sráží celkový dojem níž.

Favoritka (2018)

Zajímavý náhled na britský dvůr své doby, kde dvě perfektně typově obsazené ženské rozjedou tvrdý boj o královnu, lepší život nebo budoucnost království. Přestože pocitově působí film delší než je, nenudil jsem se. Favoritce ale chybí něco víc. Není to výrazná komedie nebo drama, neumí chytit za srdce a konec postrádá gradaci a důraz. Za vidění stojí, ale mám pocit, že nominaci na Oskara si zasloužila jen díky pokrytí kategorií emancipace a lesby.