První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

Falko

Skvely film o uspesnom spevackom vzostupe obycajnej dievciny Loretty Lynn, ale predsa len mi tam par drobnosti trosicku vadilo. Zaciatok sa rozbiehal prilis dlho v banickom mestecku a tak som mal pocit, ci som si namiesto country spevacky nepustil nejaky uplne iny film, ale ked som pocul Sissy Spacek spievat si len tak doma, tak som si uvedomil, ze som pri spravnom filme. Dalej mi trosku vadili prilis rychle skoky zivotnych skusenosti bez upozornenia, ako trebars o 5 rokov neskor a podobne. Ale to su len male drobnosti a zase aby som len nekritizoval, pretoze taketo zivotopisne filmy mam rad, Sissy Spacek si svojho Oscara zasluzila a Tommy Lee Jones je skvely asi v kazdej ulohe, akurat tie manzelske zabomysie vojny mi boli skor na smiech a to som si bol isty, ze sa urcite rozidu. Film mal este dalsich 6 nominacii na Oscara vratane najlepsieho filmu, ale v roku 1981 mal väcsiu radost v tejto kategorii reziser Robert Redford respektive tvorcovia dramy OBYCEJNI LIDE (1980) s Donaldom Sutherlandom... 03.05.2010 _______ Sissy Spacek - (Loretta Lynn) +++ Tommy Lee Jones - (´Mooney´ Lynn) +++ Beverly D´Angelo - (Patsy Cline) +++ Levon Helm - (Ted Webb) +++ Phyllis Boyens - (´Clary´ Webb) +++ Hudobný doprovod: Owen Bradley, George Brand +++ ()

lillien

Viděla jsem to kdysi jako holka a tehdy se mi film líbil mnohem víc. Děcko je ještě schopné ocenit hýkavou triviálnost country, kdy si u toho ještě vesele zahopká, zatímco v dospělosti, pokud se někde nezabrzdí, už ho tento hudební styl může trochu nudit. V celém filmu se mi jakž takž líbila jen jedna písnička a to byla paradoxně I fall to pieces od Patsy Cline, o které se domnívám, že byla i jako zpěvačka zajímavější, než Loretta. lorettin životní příběh je vlastně pohádka o venkovské, nedovzdělané, chudé naivce, která nadaná hlasem a zpívající od srdce se vlivem cílevědomého a lehce despotického manžela nechá dostrkat na podia. Ani vrchol kariery, kdy Loretta bojuje s únavou, vyčerpáním a jistým syndromem vyhoření, který si kompenzuje prášky, není nic, co lze považovat za opravdu dobré drama. Sama si to vybrala. Do toho porodila několik dětí a občas se porafala s manželem. Prostě nic, co by mě zvedlo ze židle. Vychvalované herecké výkony spočívaly u Sissy v tom, že se byla schopná tvářit jako odpudivá, praštěná čtrnáctka a pak si nasadit směšnou, naondulovanou paruku a trefit se do playbacku. Pro mě neskutečně průměrný film a důkaz, že ne každý snímek oceněný v dětství nebo mládí mě ještě po letech osloví. ()

neneka

Je to zajímavý. Komentovat zrovna tento film. Podle roku jeho natočení jsem se zrovna nacházela na střední škole a někdy v té době jsem ho i poprvé viděla. A následně si to i zopakovala, aby vzápětí nastoupily dlouhé roky "absence" :) Ani nevím, jak bych na něj nahlížela nyní. Jen jsem ho zahlédla v TV nabídce a připomněla si díky tomu, jak moc se mi tehdy líbil, jak nadšená jsem byla. Takže 4 hvězdičky mu dává určitě ta středoškolačka ve mně. Co country muziku navíc i dost nadšeně poslouchala, protože přísun LP desek od příbuzných "ze západu" byl .. To vše někam odplynulo, ale vzpomínka na své nadšení právě z tohoto filmu se mi vybavuje jasně. Tak nevím, mám ho konfrontovat s tím dnešním pohledem nebo ne? ()

progression

Tenhle film patří mezi mé oblíbené už mnoho let a rád jsem si ho po letech zase zopakoval. Myslel jsem, že lety malinko vybledne, ale bylo tomu přesně naopak. Výborný a netradiční Tommy Lee Jones (ještě jako "mladík"), ale Sissy Spacek je ještě o level výše. Místy drsný příběh "popelky", která dobyla (nejenom) Grand Ole Opry. Byla hodně silná a cílevědomá, ale bez Doo by se asi popelčin příběh vyvíjel úplně jinak a dost pravděpodobně by nebyl ani tento film. V té době jsem samozřejmě preferoval trošku odlišné hudební styly, ale jak Patsy Cline, tak i Lorettu Lynn jsem samozřejmě znal, i když jejich osudy zdaleka ne tak detailně jak perfektně zobrazil tento Aptedův film. I proto jsem měl film "silně zarytý" do paměti, protože mne tehdy docela dostal a neviděl jsem ho zdaleka jen jednou. A ta přidaná hvězdička ? Po létech jsem pozapomněl, že Sissy spolu s Beverly předvedly nejenom výborný výkon herecký, ale současně i pěvecký ! A závěrečnou interpretací hitu "Coal Miner's Daughter" si můžeme celoživotní příběh Loretty "dát ve zkratce" ještě jednou ... ()

zette

Priznam se, ze nez jsem si tento film pustil, zadnou Lorettu Lynn jsem neznal. Vlastne ani jeji pisnicky mi nebyly povedome. Country mi ale nevadi (pokud se nejedna o ceske mutace) a pisnicky i atmosferu filmu jsem si celkem uzil. Hezky zivotopisny film, hodne se mi libilo vykresleni hornickeho mestecka v Kentucky, kde se Loretta narodila. Herecke vykony taky dobre. ()

• Rodný dom Webbových bol pre potreby filmu znovu vystavený v Hurricane Mills, koncertné zábery potom nakrútili filmári v Ryman Auditorium v Nashville, ktoré hostilo v rokoch 1943-1974 Grand Ole Opry. (classic)
  • Sissy Spacek si rovnako pochvaľovala prínos režiséra a kameramana, ktorí nechali hercov dané scény zahrať podľa ich naturalu - neriadili sa nijakým plánom. „Michael svojim zverencom veril, čo bol mimoriadny, ba priamo revolučný prístup,” chválila ho herečka. (classic)
  • Pôvodne mal film nakrúcať Joseph Sargent, ale keď neprešla k veľkému úžasu Meryl Streep, rozhodne Sissy Spacek vetoval, predovšetkým kvôli rozdielnemu vzhľadu. Herečka naviac nemala country v láske a chcela dať prednosť v práci na filme Bad Timing (1980). Išla dokonca tak ďaleko, že svojim spevom plánovala odradiť producentov. Lenže potom sa zoznámila so skutočnou Lorettou Lynn a vďaka nej a náhodnému počúvaniu "Coal Miner's Daughter" v autorádiu pri vychádzke s manželom rolu prijala. United Artist síce museli Sargenta vyplatiť a najať Michaela Apteda, ale rozhodne svojho rozhodnutia neľutovali. (classic)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted