• Fantasy

Ona (2013)

Velmi zvláštní počin, v dobrém slova smyslu. Film, který by nám, divákům, tímto způsobem prezentoval budoucnost, jsem totiž ještě neviděl. To, co se zde odehrává, je podle mě reálné. Koneckonců pomalu, ale jistě, tímto směrem kráčíme. A to je na tom to nejvíce smutné... Herecký výkon Joaquina se mi velmi zamlouval, věřil jsem mu! Co musím určitě vyzdvihnout, tak je ten komorní přístup. Líbí se mi, že je z toho cítit jakási skromnost, a přesto je to pěkné audiovizuální dílko s příběhem na zamyšlení. Trochu mě mrzí, že se z úplného konce nepodařilo vyšťavit větší pointu, ale nejspíše si to tvůrci představovali přesně takto.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Mám poměrně smíšené pocity. Film mě svým způsobem bavil, jelikož mám rád dinosaury, a moc dinosauřích snímků není. Ale ten scénář? Jedna nelogická věc za druhou... Je to film, u kterého opravdu člověk musí vypnout a nepřemýšlet nad tím, co se v něm děje. Každopádně jsem zase o něco chytřejší. Byl jsem scénářem dostatečně informován, že pokud budu chtít dinosaurovi darovat krev, musím použít krev jiného dinosaura, který má stejný počet prstů. TAK BACHA NA TO!

Godzilla (2014)

Zcela upřímně mi Godzilla z 98. od Emmericha přijde mnohem lepší... Ano i ta má mezery, ale atmosférou na mě zapůsobila mnohem více, než tato. V tomto počinu je relativně dobrý začátek. Až jsem si říkal, že pokud to tak bude pokračovat, tak si to zaslouží lepší hodnocení. Jenže pak se to zlomí, a jde to do kopru. Celý ten prostředek mi přijde naprosto nudný a téměř zbytečný. Hlavní protagonista není špatný, ale vůbec jsem si k němu nestačil najít cestu. Tak je to vlastně se všemi, kromě Bryana Cranstona, který film hezky uvedl. Je to škoda. Svým způsobem to má potenciál, ale k tomu také spoustu děr. Jsem zvědav na Godzilla: Král Monster

Černobyl (2019) (seriál)

Velmi kvalitní série! Nejenže jsem se ledasco o této katastrofě dozvěděl, ale donutilo mě to i se o celou problematiku zajímat, přečíst si několik článků, ověřovat, porovnávat realitu s filmem, atd. Musím říci, že na to, že se jedná ''pouze'' o mini seriál, jsou zde k vidění naprosto skvělé herecké výkony, a to jak hlavních postav, tak i vedlejších. Velmi se mi zamlouvalo prostředí, které úplně vtáhlo do děje, a nemyslím teď samotnou elektrárnu, ale třeba i byt Legasova, nemocnice, a další. Celou tuto jedinečnou a samo osobě úzkostlivou atmosféru podtrhuje hudba, která je spíše ambientního charakteru, což je pro tento účel skvělá volba. Jediné momenty, kdy jsem se malinko nudil, byly scény s Jessie Buckley. Její dějová linka byla sice smutná a velmi těžká, ale bohužel mě příliš nebavila. Na druhou stranu jsme mohli díky jejím momentům vidět katastrofu i z jiné perspektivy - z perspektivy obyčejného člověka, kterému doslova mizí před očima jeho milovaná osoba. Ale samozřejmě jak přišli na scénu Jared Harris a Stellan Skarsgård, odsýpalo to jako hodinky. Naprosto mě ti dva bavili. Od začátku až do konce!

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Skvělé zakončení jedné z největších trilogií všech dob! Tenhle díl prostě ukončí vše, co se dá. A i když mě Ewokové, stejně jako celá dějová linka na Endoru, příliš nenadchnuli, závěr u císaře to plně vynahrazuje! Něco tak silného, jako je rozhovor a následně i souboj Luka s Vaderem, jsem dlouho nezažil. Vždy na mě tahle scéna prostě dýchne! Zvláště po zhlédnutí všech dílů (budeme-li to brát chronologicky v ději, a ne ve zpracování). Darth Vader je pro mě zatím nejlepším záporákem, kterého jsem v kinematografii zaznamenal, a myslím, že se tam asi nadobro udrží. Charizmatický, krutý, ale přesto i citlivý, temný, vážný, a s perfektní vizáží - takového antagonistu chci všude!

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Dokonalý Star Wars film! Všechno je vypiplané do sebemenšího detailu, a myslím, že si toho všiml nejeden divák. Co se mi na tomto dílu hodně líbí, je opět atmosféra. Jak někdo dokáže vytvořit tak pěkný fiktivní svět, který je ale naprosto uvěřitelný, absolutně nechápu. Co zde musím ještě vypíchnout, je chemie mezi postavami. Je zde totiž k vidění celá řada naprosto odlišných charakterů, které se ale navzájem doplňují, a svým způsobem prostě baví. Hlavně je fajn vidět film, kdy vám záleží na každé té postavě (nebo alespoň na většině z nich). Řekl bych, že je zde znát i technický posun oproti minulému dílu. Danny: I love you! Star Wars: I know...

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Vsadím se, že kdyby tento film vznikl až dnes, zaznamená úplně stejně velký ohlas, jako tehdy. Mladý George Lucas nám představuje naprosto jiný svět. Naprosto unikátní svět! Se skvělou atmosférou, krásným, ale jednoduchým dějem, a v takovém podání, jak to lidé tehdejší doby ještě nezažili! Samozřejmě, že to není po technické stránce tak dokonalé jako dnešní filmy, ale je třeba brát v úvahu dobu, ve které to vzniklo. A jediné, co mohli tehdy tvůrci udělat lépe, je souboj Obiwana s Darth Vaderem, a také přestřelky se stormtroopery. Ti jsou totiž opravdu velmi hloupí na to, že jsou to vojáci obávaného impéria. Ale jinak je vše ostatní úplně parádní. Chtěl bych se vrátit do doby, kdy jsem tento film viděl poprvé, a prožít ho s nevědomostmi znovu.

Řbitov zviřátek (2019)

Zvláštní počin... Na jednu stranu se mi film líbil. Námět je dle mého názoru naprosto v pohodě, výběr lokací je trefa do černého, a celá vizuální stránka je perfektně zvládnutá - převážně místa v lese jsou krásně nasnímaná a kolórovaná! Velkým problémem tohoto hororu ale je, že se nejedná o nijak zvlášť strašidelný film. Celé je to postavené pouze na tzv. jump scarech, takže jsem se maximálně párkrát lekl (a to spíše výkřiků divaček, které seděly za mnou, než toho, co se ve filmu odehrálo). I tak byly tyto jump scary pořád na jedno brdo. Jednak byly pokaždé velmi předvídatelné, a druhak byly jen založené na tom, že vám tvůrci do tichých a klidných momentů naservírovali na kratičký moment ohlušující rámus a nějakou tu zrůdičku. Nicméně chápu, je to fungující vzorec, který lidi prostě baví... Nebýt tohoto neustále se opakujícího prvku, a v některých sférách rozpadajícího se filmu, byl bych úplně maximálně spokojený. Herecké výkony, prostředí a celá ta myšlenka mě svým způsobem bavila, ale bohužel v této podobě mě to úplně neuchvátilo...

Nespoutaný Django (2012)

Ne, že by to byl špatný film, má rozhodně své kvality! Trochu mě ale zarážejí některé umělecké záměry. Kupříkladu výběr hudby. Proč ve filmu zazní westernová hudba a posléze ''hip hop'' mi opravdu vrtá hlavou. Dále se mi velmi hnusily ''filtry minulosti''. Světle modrý obraz, vysaturovaný jako svi*ě, nevypadá moc dobře - alespoň ve westernovce. Dále mě velmi zarážel pokaždé ten stejný scénář, kdy hlavní protagonisté přejížděli z bodu A do bodu B, a následovalo tucet záběrů na přihlouplé výrazy lidí, kteří křičeli: „Co ten negr dělá na tom koni?!“. Vím, že to byl problém tehdejší doby, a že o tom vlastně i ten film je. Ale pak ten film ničím nepřekvapuje! O pomalém tempu některých scén ani nemluvím... Škoda, některé části se mi vážně líbily.