• Krátkometrážní

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Já u skvělých sitcomů nevím co říct. Nesmrtelná klasika s nevyčerpatelným humorem.

Krok za krokem (1991) (seriál)

Přišel jsem k němu v podstatě náhodou, ovšem po pár epizodách mě Step by Step pohltil nadobro. Uznávám, že humor se často opakuje a je trochu předvídatelný, smíchy jsou umělé a tak dále, ovšem když se vžiji do záležitostí rodiny, baví mě to na max. Všechny postavy jsou dobře napsané, tedy v naprosté většině. Mou bezkonkurenčně nejoblíbenější postavou je Kouďák a nejoblíbenější sérií je druhá. Všechny nejzapamatovatelnější díly jsou z ní. Jednou jsem náhodou zhlédl jeden díl z páté série a byla to celkem katastrofa, takže si dvakrát rozmyslím, zda od druhé budu postupovat dál. Krok za krokem je kult.

Elysium (2013)

Nejedná se tak úplně o propadák. Ano, zápletka je ze začátku trochu plytká, kamera je věčně rozklepaná a celé to nepůsobí tak úplně uvěřitelně. Matt Damon podává velmi chabý výkon a navíc zůstává rozum stát nad nevídanou brutalitou některých scén. Jistě byly tak brutální proto, aby si divák uvědomil skutečnou špatnost bohatýrského arogantního systému, ale to si divák plně uvědomí už při sestřelení nelegálních raketoplánů, tudíž byl ten proces zbytečný. Ovšem jedna věc mě odradila od toho, dát pouze dvě hvězdy. Byla to relativní nápaditost konečné zápletky. Navíc jsem velmi rád, že se film odpustil "hrdina nečekaně obživne" klišé.

Memento (2000)

Skvělá práce filmařů, ale pro mě z diváckého hlediska trošičku zklamání. Nepochybně skvěle vystavěný scénář a velice zajímavý námět. A samozřejmě to Guy Pearce fantasticky zahrál. Pokud by ho hrál někdo jiný, asi bych dal pouze tři hvězdy. Takže co mi vadí. Nepochopil jsem černobílé vsuvky ohledně zapomínajícího pána a jeho ženy. Všichni protagonisté, kromě Leonarda, nejsou ničím zajímaví, což je škoda, vzhledem k tomu že kromě něj a fotek s poznámkami není na plátně takřka nic jiného. A to, co na mě u jiných Nolanových filmů tak působí -komplikovaný scénář- se u Mementa tak úplně nepovedlo. Já nevím. Po druhém zhlédnutí se nad hodnocením možná zamyslím znovu.

Insomnie (2002)

Podhodnocený film. Námět je vpravdě o něco chudší, nežli předchozí Nolanoyi snímky. Avšak hvězdné obsazení, herecké výkony, dějové zvraty a chladné prostředí, ve kterém se děj odehrává, se mi zarylo tak hluboko pod kůži, až nechápu, proč má Insomnie pouze devětasedmdesát procent. Al Pacino podává skvělý dramatický výkon, v některých scénách ze sebe dostává opravdu vše. Robbie Williams taktéž exceluje. V rámci svého výkonu opět předává diváku silné emoce přes minimalistické herectví. Z neobyčejně husté atmosféry tohoto filmu mi přechází mráz po zádech až skoro do teď.

Dokonalý trik (2006)

Rozmanitost Nolanových narativních imaginací patří k těm, o kterých si můžou obyčejní smrtelníci nechat jen zdát. Dokonalý trik je filmem, jehož myšlenka přesahuje sebe samu. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o vcelku povrchní příběh o sporu, využívající temné prostředí staré Anglie, který ovšem průnik jedné nadpřirozené události, podaný s vypravěčskou grácií nejvyššího kalibru, posouvá do hvězdných výšin těch nejlépe líčených příběhů všech dob. Přidejte závažnou otázku, zda je možné věnovat se kouzelnickému řemeslu a zároveň žít rodinný život, a ABRAKADABRA! Klenot západní novodobé kinematografie je na světě.

Temný rytíř povstal (2012)

Vzhledem k nebeskému úspěchu jeho legendárního předchůdce nebylo jistě vymýšlení námětu Temný rytíř povstal snadný úkol. Rozhodně netvrdím, že kvalitou druhý díl trilogie přesahuje, setkávám se však až příliš často s kritikou, na kterou se v rámci tohoto komentáře pokusím zareagovat. Byl jsem již konfrontován s několika různými výtkami. Například, sleduje zbytečně moc postav. (převážně je řeč asi o Catwoman a Robinovi) Jejich velký prostor na plátně mě osobně nevadil. Oba mají na scénář patřičný dopad a ztvárněni jsou charismatickými herci. Navíc díky jejich působení nevyzní konfrontace Batmana s Banem jako osobní šarvátka, nýbrž jako válka, ve které je v sázce osud města. Film je však občas vskutku sleduje až moc, kvůli čemuž se natahuje na dvě hodiny čtyřicet, další to nejčastěji zmiňovaná výtka. Tento obsáhlý příběh ve všech jeho podrobnostech by podle mého v čase kratším odvyprávět nešlo. V souvislosti s tím by se mohlo zdát, že si film tím pádem ukousl poněkud velké příběhové sousto a nudí. Nesouhlas. Sleduje-li člověk Temný rytíř povstal s očekáváním fajn zábavního bijáku, a la Marvel, místy ho možná bude nudit. Neopírá se totiž pouze o atrakce, ovšem umně jejich kultivovanou podobu kombinuje s narací. Chcete-li tedy vidět emocionální příběh o pádu Gothamu a jeho hodnot, nemůžete na tuto přehlídku protichůdných tendencí, snah a činů, proti sobě jdoucích a navzájem se rozvíjejících pohlížet jinak, než na vrchol scénáristické práce a to nejpříjemnější představitelné završení jedné z nejlepších trilogií všech dob.

Batman začíná (2005)

Dost dlouho po zhlédnutí dvou následujících Batmaních filmů jsem se nebyl sto rozhoupat ke zhlédnutí toho prvního. Když se stalo, nechápal jsem, jak jsem mohl být tak hloupý a nevěřit, že bude dobrý. Skvělá story ohledně Brucovy minulosti. Nejvtipnější je to, že Bruce měl výcvik u kontroverzní ninja sekty, na koci výcviku se na ně vykašlal, u toho jich půlku povraždil a odjel do Gothamu. A pak se strašně diví, když k němu nejsou tak úplně přátelští. No dobře, trochu jsem to zgroteskněl, ale něco na tom podle mě je. Jinak po zhlédnutí mi připadalo, že Temný rytíř je bez Batman začíná nekompletní, co se týče Brucovy minulosti, jeho charakteru a vztahů s Gordonem a ostatními obyvateli Gothamu. Po Temném rytíři a společně s Temný rytíř povstal je Batman začíná na druhém místě v mém žebříčku těch tří filmů.

Pearl Harbor (2001)

Hodně slabší čtyři hvězdy. Jak to bylo i u pár dalších filmů, jediná věc, která je u tohoto efektního klišé na jedničku je hudba Hanse Zimmera.

Doodlebug (1997)

Jedním z důvodů Nolanovy vyjímečnosti je fakt, že jeho kariéra je výborná už od jejího samého začátku. Pravda, postupem času se zlepšuje a na jeho filmech je vidět velký posun vpřed, avšak začátek není od úplné nuly. Tato temná scénka, kterou bych se ani neodvažoval nazývat filmem, je učebnicovým příkladem skvělé amatérské práce. Tato scénka, kterou Christopher Nolan, zatím amatér, stoprocentně předznamenal svou budoucí profesionální kariéru (nezvyklý námět a temná kamera a zpracování) není vrchol filmové podívané, avšak coby kuriozita ze začátku kariéry skvělého režiséra poslouží dobře.