Ji xu tiao wu (1988)

Taký divný mix drámy a komédie, ktorý nie je príliš vtipný a ani dramatický. Sledujeme príbehy sestier dvojičiek (obidve hrá Cora Miao). Jedna je v blázinci a druhá nie je spokojná so svojím životom, tak sa dohodnú, že sa prehodia. Tej normálnej sa život v blázinci zapáči a postupne zabudne aj na to, že má vonku snúbenca (Eric Tsang). Tá bláznivá sa snaží dať dokopy so svojím ex, ktorý ju opustil a popritom sa ju chce zbaliť nesmelý poštár (Meng Hoi). Z ďalších známych komikov sa tu na pár minút mihne Richard Ng ako hlavný psychiater, Charlie Chin ako bláznivý doktor, alebo Stanley Fung ako právnik. Ale každý z týchto skvelých komikov tu ide tak na štvrť plynu. Celé je to také mdlé. Najsympatickejší mi bol Meng Hoi, ktorý v jednej scéne nakope zákerného Tai Boa. Celkovo to je podpriemerný film, ktorý právom zapadol. 4/10.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Najprv som chcel napísať, že je to to isté čo trikrát predtým, ale ako vidím, tak už aj niektorí fanúšikovia predošlých dielov nie sú dvakrát nadšení. To len potvrdzuje, že ja túto sériu proste nechápem. Prečo vlastne ide ten syndikát po Johnovi a prečo vlastne ide on po nich a radšej sa niekde nezašije? Naviac Johnove dialógy z 90% tvorí vzájomný pozdrav: Caine, John. Winston, John. Atď. Trápne. A trápna mi miestami pripadala už aj akcia jak bola úplne mimo reality. Hlavne úvodná hodina neponúkla absolútne nič, čo by ma aspoň trochu bavilo. Hej, technicky je vymazlená a kaskadéri sa snažili, ale bolo to strašne ubíjajúce a veľmi rýchlo to začalo nudiť. Epizódka s Adkinsom bola aspoň vtipná, ale tiež už má asi najlepšie za sebou a rovnako ako Zaror vo filme nepredviedli skoro nič náročnejšie, čo by ospravedlnilo ich obsadenie. Donnie mal aspoň sympatickú postavu, ktorá neustále zvádzala boj na ktorú stranu sa pridá. Až automobilové finále bolo konečne trochu cool. Samozrejme jak Wick, tak aj všetci naokolo mi boli ukradnutí, ale konečne som sa dočkal aj nejakých pôsobivejších kaskadérskych kúskov. Následná rubanica na schodoch obsahovala tiež pár zaujímavých momentov, ale zase to bolo nekonečné a ubíjajúce. Z tohto filmu by som kľudne vystrihol aj hodinu akcie a trochu sa viac venoval nejakému zmysluplnému deju. Ale to je už v tomto vesmíre nemožné. Od druhého dielu sú už v rovine fantasy. Nesmrteľnosť všetkých až kým nie je vhodný čas, aby chcípli, je už bohužiaľ smutným a otravným trademarkom série. No a megaprestrelka z pohľadu zhora pôsobila už čisto ako videohra, ale nie v tom dobrom zmysle. Táto séria nie je pre mňa, čo viem už od druhého dielu, ale zakaždým som to riskol znova, pretože som dúfal, že špičkoví borci, ktorých v každom diele obsadia, dodajú sérii nový vietor. Ale bohužiaľ sa zakaždým museli prispôsobiť štýlu série. Takže, už mi je jedno kto sa objaví v ďalšom diely. 3/10.

Medellín (2023)

Komédia s úchylným a brutálnym humorom v štýle Bad Boys. Komediálnych scén, ktoré ma rozosmiali tam až tak veľa nebolo, miestami tam boli aj úplne hluché miesta, ale akonáhle došlo na akciu, tak som vrnel blahom. Deväťdesiatková oldschool akcia vo veľkej miere s reálnymi kaskadérskymi kúskami. Sú tu jak cool naháňačky, krvavé prestrelky tak aj pár drsne pôsobiacich kratučkých bitiek. Často sa tu citujú alebo rovno vykrádajú iné filmy, ale keďže v kvalitnom prevedení, tak to nevadí. Keby bolo ústredné duo vtipnejšie, a film lepšie fungoval mimo akcie, tak by som dal aj štvrtú hviezdu. Takto je to príjemná oddychová jednohubka. 6/10.

Black Warrant (2022)

Ďalší poloamatérsky pseudoakčniak s rozpočtom nula celá nula nič. Je to lepšie ako Willisovky, niekde na úrovni videoblockbasterov hitmakera R. Ellis Fraziera. Proste to má pekné lokácie. A keby mal rejža dostatok peňazí, tak verím, že s vypätím všetkých síl by to vytiahol na dve nudné hviezdy. Takže okrem minima akcie divákov film naláka hlavne na nejaké tie známy ksichty. Cam Gigandet je celkom sympaťák a fakt sa snaží, takže by som mu doprial úlohu v nejakom nekonečnom akčnom seriály. Starí chreni sú len do počtu a maximálne tak dajú o sebe vedieť, že ešte nechcípli. Ja som si to pustil len kvôli jednému seriálovému hercovi, ktorého som dlho nevidel. No, vyžral sa jak sviňa a toho kapitána som mu neveril, ale ok. Tiež ešte žije. Takže vegetol a Wacoslav si to môžu v kľude pustiť. Pre ostatných normálnych ľudí to bude len strata času. 2/10.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Myslím, že to dopadlo najlepšie ako mohlo, vzhľadom na režiséra. Totálneho ultramegapackala Cronina. Technicky to je dokonalé. Milovníci gore si pochutnajú. Takisto ma bavila vynaliezavá kamera. Je tam nekonečné množstvo absolútne samoúčelných a nezmyselných ľakačiek, ktoré nie sú poriadne gradované. Proste každú chvíľu tam niečo hlasno buchne. Aspoň to bolo relatívne často komické. Občas aj cielene. Najväčší problém mám s tým, že ten film nemá žiadne pravidlá. Kedykoľvek sa môže stať čokoľvek. Postavy sú ok, ale chýbal mi tam poriadny líder. Lily Sullivan nie je tak vtipná ako Bruce Campbell a ani tak sympatická ako Jane Levy z minulého remaku. Páčilo sa mi aj množstvo pomrknutí na minulé filmy a úspešne film premiestnili z prostredia chaty do veľkomesta, ktoré pôsobilo rovnako pusto ako odľahlý les. Celkovo film ponúka dosť na to, aby stál za jedno pozretie, ale repete u mňa nehrozí. Predsalen uprednostňujem napätie pred gore a v budovaní napätia Cronin už tradične zlyháva. Zlatý minulý remake. Ten mal všetko. 6/10.

Soukromý případ (2022) (seriál)

Retro detektívka, čo nie je môj žáner, takže som od toho veľa nečakal. Bohužiaľ ma vôbec nebavil ústredný prípad, ktorý sa evidentne bude vyšetrovať celú sériu. Prijal by som skôr epizódne prípady. Ale pravdepodobne by ma to aj tak nebavilo. Hlavná hrdinka je otravná, jej poskok Reno je znova nevýrazný. Nesklame len vydarená technická stránka. Ale to pokladám za samozrejmosť. Takže za mňa nuda a skončil som po dvoch dieloch. 4/10.

Terminátor: Příběh Sáry Connorové (2008) (seriál)

Tak ďalší dávny seriálový rest za mnou. Prvá séria je krátka, dynamická a akčná, takže nevadí, že je to totálne blbé a v akcii to často cituje pôvodné filmy, len v horšom lacnejšom prevedení. Najviac sa mi páčilo herecké obsadenie. Lena Headey je po Linde najlepšou Sárou. Thomas Dekker ako John je tiež ok. Summer Glau je sexy. A finále je celkom vydarené. Takže prvá séria je pozerateľný priemer, ktorý ma bavil viac ako posledné 2 filmy. V druhej sa to ale všetko posralo. 22 dielov mi pripadalo nekonečných. Síce pribudlo množstvo vedľajších línií a už to dejovo nebolo furt len o hone zlého terminátora na Connorovic famíliu, ale aj nejaké tie tajomné pikle, ale väčšina z nich bola hrozne nudná a nezmyselná. Otvorené finále bez akýchkoľvek vysvetlení tiež dosť naštve. V tejto sérii ma úplne prestala zaujímať Johnova línia. Akcie bolo málo a bola na mizernej úrovni. Jediné, čo ma držalo v napätí bola úloha terminátorky typu T1000 a jej pikle v podaní mojej obľúbenej speváčky Shirley Manson. Ale až do konca sme sa vlastne nedozvedeli o čo jej išlo. Takže výsledný dojem je na hovno. Keby som to vzdal po pilote ako v dobe premiéry, tak by som o nič extra neprišiel. Ako celok to je za slabých 3/10.

Spoiler Alert (2022)

Taká klasická melodráma na kórejský spôsob. V prvej polovici filmu sledujeme šťastné chvíle extrémne roztomilého a prirodzene pôsobiaceho páru. A v druhej prežívame ťažké chvíle keď jeden z nich ochorie a na konci zomrie. A aj keď je druhá polovica dojímavá, tak sa to nesnaží až tak brutálne tlačiť na city a často je to odľahčené humorom. Ústredné duo je skvele obsadené. Jim Parsons tu predvádza najlepší výkon aký som u neho videl. Ale ešte lepší je Ben Aldridge ako jeho partner. Ostatné postavičky aj keď sú len do počtu, tak fungujú tiež bezchybne. Celkovo veľmi vydarený film a asi si od režiséra Showaltera pozriem viac filmov. Big Sick, ktorý režíroval, bola tiež pecka. 8/10.

The Covenant (2023)

Nebyť Butlerovho Kandaháru, tak by som úplne zabudol, že sa mi už nejaký čas točí na disku tento film. Je to rozhodne o triedu lepší film, ale okrem prostredia Afganistanu nemajú nič viac spoločné. Prvá hodinka je vydarená. Spoznáme sympatické postavy, ktoré sa neskôr dostanú do šlamastiky behom ktorej musia bojovať o život v Rambo móde, keď ich prenasleduje presila, ktorú postupne kynožia. Ale po hodine sa film prepne do iného režimu a sledujeme kopu byrokracie a snahu o kritiku USA, kým sa zase na konci dočkáme zase trocha solídnej akcie. Druhá polovica ma dosť nudila, takže výsledný pocit je zmiešaný a druhýkrát si to už pravdepodobne nepustím. Celkovo ok jednohubka. 6/10.

Kandahar (2023)

Tentokrát Žérard nemal šťastnú ruku na projekt. Akcie je málo a dramatická stránka strašne nudí. Postavy sú fádne, Žérard pôsobí celý čas tak unavene, že nie je problém mu veriť, že by tam najradšej nebol a samotná zápletka proste ničím nestrhne. Rovnako ako akcia. Zopár prestreliek ani nič, čo by som si chcel pustiť znova. Tentokrát to proste nevyšlo a nestojí to ani za jedno pozretie. 4/10.