Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Nevěřil bych, že mě dvojka HG dostane mnohem více, než první díl. Lawrence se s předlohou popral mnohem temnějším stylem a první část filmu je jednoduše odzbrojující. Akční arenova část už tolik nepřekvapí, ale tempo neztrácí. Konec jen navnadil na příští rok. Jako nečtenář knihy jsem velmi mile překvapen. 90%

Já, padouch 2 (2013)

První Despicable Me působilo jako neuvěřitelné zjevení. V hlavní roli byl záporák spolu s bandou bláznivých žlutých šoumenů. Na konci sice doznal nápravy a tak ve druhém filmu hraje za tu dobrou stránku. Do toho se plete spousta vedlejších příběhových linek, ale ta nejdůležitější je jasná - najít Gruovi tu správnou manželku a holkám maminku. K tomu si přidáme bad guyovskou zápletku v podobě zmutovaných Minimojů a ulítlého Mexičana a máme tady ulítlou show, ve kterém to pitvořením a nesmyslným žvatláním překypuje. Na druhou stranu, ti nejoblíbenější - Minimojové - si konečně urvali, oproti prvnímu filmu, dostatečně velký prostor (asi něco jako veverka v Době ledový), takže ta nudná hlavní dějová linka je tu v podstatě jenom na výplň mezi pitvořením těch malých žlutých potvor. A popravdě - jsou vážně vtipný. Takže jo, většinou to bylo jenom těšení na další zjevení bláznivých minipříběhů Minimojů a mezitím probíhala jakože rodinná story, která nakradla, co mohla, z tuctu podobných animáků. A Carell je boží dabér. 70%

Krátké příběhy hraček: Partysaurus Rex (2012)

Takový předvídatelný videoklip v hlavní roli s jedním vystrašeným Tyranosaurem alias Partysaurem. Na filmové Toy Story tohle nedosahuje, ale na těch sedm minut celkem pobaví. 60% P.S.: Rex je moje nejoblíbenější nejustrašenější plazovitá hračka pod sluncem....

Toy Story: Strašidelný příběh hraček (2013) (TV film)

Asi jsem od halloweenského dílu čekal větší strašidlákování, než standardní zachraňovačku v podání Buzze a Woodyho. Ne vždy jde o těžký psychologický úder alá Toy Story 3. 60%

Thor: Temný svět (2013)

Já se docela bavil. Rozhodně se jedná o mnohem akčnější podívanou, než komorní shakespearovské drama z jedničky. Dějová linka s temným světem zaujala, stejně tak jako trůnovské ladění od Taylora. Dle mého názoru jde o lepší pokračování trochu lehce unylé jedničky. A Natálce to zase tak strašně sluší. 80%

Útok na Bílý dům (2013)

Takový klasický Roland. Spousta barev, výbuchů, neuvěřitelných až šílených hlášek a především amerického patosu, který tenhle Němec ve svých filmech umí vykreslit lépe než 99% průměrných Američanů. Akční scény občas působily komicky včetně extrémně předvídatelného scénaře a spousty klišé. Na druhou stranu, kde jinde můžete svěže vypnout mozek, aniž by Vám koncentrace výstřelů, výbuchů, akčních scén, raket, vrtulníků a kdovíčeho dalšího, způsobila nějakou psychickou újmu, než právě u Emmerichových filmů. Sranda musí bejt, paňmámo! A propó, když už v 2012 zničil svět, tak si musí zase pěkně na začátek - jen rostřílet, podpálit, odstřelit takový obyčejný bílý barák někde ve Washingtonu. 70% za sympaťáka Foxxe a roztomile sladkou Gyllenhaal.

Enderova hra (2013)

Nečetl jsem knihy, takže jsem na to šel z pozice konzumního diváka, který jen vzdáleně tuší, o co go. Je to vidět, některé partie byly opravdu uspěchané, a slušil by jim větší prostor. Každopádně jinak to dopadlo skvěle. Úchvatný Asa spolu s bezchybným Fordem. Do toho úchvatné vizuály, které slouží příběhu. 80%

Osamělý jezdec (2013)

Ale tak, co bychom chtěli? Přepálená akční jízda alá Piráti na Divokém západě. Zápletka není kdovíjak originální, to se ale v tomhle šíleném akčním schématu asi ani nechce. Deppovy debilní přetvářky ve Vás spíše vyvolají vzpomínku na nikterak originální parodické záchvaty Pirátského pitvoření. Hammer je těžce nevýrazný a vlastně jediný, kdo mě tady bavil byl výborný záporák Fichtner a senzačně ujetá Zrzka se slonovinovou nohou Helena Bonham Carter. Verbinski si akční stránku věci pohlídal, a tak (za vydatné podpory celé baterie hollywoodských počítačů) nám servíruje jeden úchvatný akční záběr za druhým. Naštěstí to u mě nedopadlo tak katastrofálně, a i když byla stopáž opravdu zbytečně dlouhá, myslím si, že účel tenhle film splnil - pobavit a nikterak u toho nepřemýšlet. 65%

Matěji, proč tě holky nechtějí? (1981)

OMG. To snad nemyslejí vážně? Hlavní hnusák v podání jakéhosi Wiesnera se snaží ztratit věneček, ale ty odporný, zlý a kozatý čuby mu dát nechtěji. Nebo jo? Že mu všechny tak hrozně nadbíhaly. Na téhle hlavní dějové lince se pak odvíjí další linky v podání debilní Ježkový a jejího Vokurky, podvádějící se dva manželské páry a něco jako agitka o dojivosti krav (Šimon Plánička ruléz). Do toho proběhne pár kozatých, koupajících se holek s fakt velkým "roštím" a jedna stodola plná slámy, která pak skončí v plamenech. Všichni tam neustále tancujou, zpívaj tam kapely, které ani neumí zpívat, jak je to falešný a prezentuje se hypermoderní kulturák. Never more... Toporný normalizační agitační film, který chce být děsně vtipný, místo toho je ale děsně trapný. 20% za pekelně ujetou postavu Zdenka Podhůrskýho :-)

Rivalové (2013)

Takový ten typ filmu, který se sice nerozjede velkolepě od začátku, ale nutí člověka dost zamyslet se. Nenápadný rozjezd, kulervoucí formulové scény, výborní herci a jedna nesmírná touha vyhrát a být tím nejlepším! 90% a pravděpodobně ten film bude s postupující dobou pěkně zrát...